Cüneyt Başaran

İhtiyaç anında camı kırınız

Zor bir haftayı geride bıraktık. Gözümüz hafta ortasında açıklanan FED kararlarındaydı. Başkan Yellen bize tatlı tatlı önümüzdeki 3 sene içinde “0” olan dolar faizini nasıl % 3.75’e çıkaracağını açıkladı. Sonra ekledi “Ama korkmayın faizlerdeki bu yükseliş son derece yavaş ve yumuşak olacak” dedi.

Diğer yandan Avrupa’da, Avrupalı bankaların Draghi’nin resesyona karşı çare olarak ürettiği uzun vadeli düşük faizli kredi talebine ilgi göstermiyor olması haftanın diğer can sıkıcı konusuydu.

YELLEN NET KONUŞTU: DOLAR FAİZİ ARTACAK

FED’in eylül ayı toplantısında faizleri “considerable time / makul bir süre” daha düşük tutacağını söylemesine rağmen 2017’ye kadar görmek istediği “Dolar faizi” seviyesini yükseltmesi iyi değil. Ayrıca FED üyeleri içinde 2 önemli ismin “Faiz artışında geç kalıyoruz” demesi de çok hayra alamet değil. Bu işaretlerin hepsi bize aynı şeyi söylüyor “Döviz piyasasında son birkaç haftadır gördüğümüz dalgalanma maalesef artarak devam edecek.”

DRAGHI’NİN UMUDA YOLCULUĞU BU HAFTA YARA ALDI

Diğer yandan Draghi’nin Avrupa’yı resesyondan kurtarmak için ortaya attığı ve ismini “T-LTRO/ Hedeflenmiş uzun vadeli repo” dediği enstrüman da ilk denemesinde hayal kırıklığı yarattı. Avrupalı bankaların % 0.15 gibi nerede ise bedava sayılabilecek faiz karşılığında kredi karşılığı olarak Avrupa Merkez Bankası’ndan talep edebilecekleri fon miktarı çok düşük kaldı. 300- 400 milyar Euro bankalardan talep gelir diye beklenirken sadece 82 milyar Euro’luk kaynak kullanıldı. Türkçe meali “Avrupa’da getir kardeşim kredi talebini, 0 faizle kredi vereceğim” diyorsun 330 milyon Avrupa vatandaşı “Almayayım” diyor.

PEKİ BUNLARIN BİZE NE ETKİSİ OLACAK?

Son 1 ay içinde ABD Doları’nın gelişmiş ülke kurlarına karşı değerini gösteren “Dolar Endeksi” % 3.5 arttı ve son 14 ayın zirvesine çıktı. Aynı dönemde ise Rus Rublesi % 6, Brezilya Reali % 5, G.Afrika Randı % 3.8 ve Türk Lirası % 3.2 değer kaybetti. Yani değer kayıpları şimdilik rahatsız edici değil ve küresel piyasalarla uyumlu.

Ancak, bahsettiğimiz üzere FED’in “Benden bu kadar” demesi, Draghi’nin “Ne yapsam olmuyor bu Avrupa için” diye havlu atıyor olması işimizi zorlaştırıyor.

Çünkü küresel piyasalarda satış rüzgârı bir süre daha devam ederse yatırımcının “Panik” tuşuna basmasına neden olacak.

Ve maalesef Türkiye’nin üzerinde “İhtiyaç anında camı kırıp kullanınız” yazan jeopolitik önemi ve stratejik müttefik ibarelerini okunmasını zorlaştıracak kadar toz kaplamış vaziyette.

Yukarı