Cüneyt Başaran

Bayram sonrası Çin ve Brezilya’dan son havadisler

Bayram tatilinden dönüp piyasaları açıyoruz. Bizim bayram tatili sebebiyle kapalı olduğumuz 2 gün boyunca açık olan piyasalara baktığımızda, söyleyebileceğimiz tek şey “Kafalar karışık”.

DÜNYA BANKASI DA ÇİN’İN BÜYÜMESİNİ AŞAĞIYA ÇEKTİ

Kısa bir süre önce Çin’in 2014 büyümesini % 7.4’e, 2015’i de % 7.1’e düşüren IMF, bununla yetinmeyip Pekin’i % 6.5-7 civarında “gerçekçi” büyüme hedefi koyması için uyarmıştı.

IMF’nin arkasından şimdi de Dünya Bankası, Çin büyüme tahminini aşağıya çekti. Bu seneki büyüme tahmini % 7.6’dan % 7.4’e indirildi. 2015’te de beklenti % 7.2’ye düşürüldü.

Dünyanın 2. büyük ekonomisi için kritik seviyeler olan % 7 büyümeyi tutturmak iyice zorlaşıyor. Hatırlatmak gerekirse bu seviyenin altına düşmek Çin için aslında işsizliğin artması, ekonominin yavaşlaması anlamına gelecek. Yine hatırlatmak isterim ki başta HSBC ve Goldman Sachs olmak üzere önemli finans kurumlarının en çok korktukları ve Siyah Kuğu diye adlandırdıkları risklerden biri, Çin’in hızlı soğuması.

BREZİLYA’DA PİYASALAR HOP OTURUP HOP KALKIYOR

BRIC’in B’si, Latin Amerika’nın en büyük, dünyanın 7. büyük ekonomisi Brezilya seçimlere gidiyor. Hatta ilk tur tamamlandı ve en fazla oyu alan 2 aday, bu ayın sonunda 2. tura gidiyor.

2. turda 2002’den beri ülkeyi yöneten, ezilenlerin sesi olmayı hedefleyen Merkez Sol İşçi Partisi (PT-Dilma Rousseff) ile 1995-2002 arası Brezilya’yı yöneten ve establishment/elitler partisi olarak tanımlanan iş dünyasının referansını almış merkez parti (PSDP-Aeco Neves) yarışacak.

Seçimin gibi bu iki ana parti arasında gitmesi beklenirken yolsuzluklar, lüzumsuz harcanan paralar ve yoksulluk teması üzerine politikalarını oluşturan Sosyalist Parti (Marina Silva) seçimlerin ilk turuna damgasını vurdu. % 21 oy alan Marina Silva’nın sol tandanslı tabanı kime oy verecek?

Aslında kendisi de solu temsil eden Rousseff, Dünya Kupası sırasında Silva’nın öfkeli sosyalistlerinin protestolarına maruz kaldı. Ekim ayının 26’sında Brezilya’da son dönemlerin en kritik seçimi olacak. Rousseff % 42, Neves % 34 ile giriyor ve Silva’nın % 21’i ne yapacak çok merak ediliyor.

Piyasalar “Rousseff olmasın da...” modunda ve seçimler sonrası ilk gün 2. turda olası bir iktidar değişikliği ihtimali, Brezilya piyasalarını coşturdu.

Ya evdeki hesap çarşıda tutmazsa! Ya Rousseff, Silva’nın tabanından oy çalarsa? O zaman piyasanın tepkisi sert ve negatif olacaktır.

Piyasaların kafası karışık. Tepkiler sert, trader’lar huzursuz.

Böyle ortamlarda para kazanmak zordur. Ama kaybetmek çok kolaydır.

Yukarı