Cüneyt Başaran

Acil hikâye lazım

Bu aralar Türk piyasaları için “yeni hikâye” ihtiyacı had safhada. Özellikle yılbaşından beri % 25 yukarıda olan Borsa İstanbul ve son 16 ayın en düşük seviyesine gerileyen tahvil piyasası için yatırımcılar aynı soruyu soruyor: “Daha fazla prim yapma ihtimali var mı?” Bu soru karşısında zorlanan aracı kurumlar, stratejistler, araştırma birimleri sürekli hedefleri revize ediyor ve revize edilmiş yeni rakamları bulabildikleri “en iyimser” hikâyelerle birleştirerek yeniden yatırımcının önüne sunuyorlar. Gelin birlikte piyasada dolaşan bu iyimser hikâyelerin üzerinden geçelim ve birlikte karar verelim “gerçekten inandırıcılar mı?”

PETROL FİYATLARI, TÜRK VARLIKLARINI POZİTİF AYRIŞTIRIYOR

İşte piyasada en fazla rağbet gören hikâyelerin başında bu geliyor. Petrol fiyatlarının yılbaşından beri % 35 değer kaybetmesi başta Türkiye olmak üzere birçok petrol ithalatçısı ülkeyi rahatlatıyor. Gerçekten de Türkiye’de artık herkesin hesapladığı bir denge var ki, petrol fiyatlarında 10 dolarlık bir düşüş cari açıkta 4.5 milyar dolarlık, enflasyonda da 0.4 puanlık bir iyileşme oluşturuyor. Ama bu sadece bize özgü bir durum değil. Aşağıda JP Morgan’ın hazırladığı tabloda petrole kimin, ne kadar duyarlı olduğunu görebilirsiniz.

Görüleceği üzere hem petrol hem de doğalgaz fiyatlarında yaşanacak düşüşler Türkiye’yi pozitif etkiliyor. Bu bir gerçek. Ancak sanki yerküre üzerinde “sadece Türkiye bu işten pozitif etkilenecek”.

Ya da “en fazla Türkiye pozitif ayrışacak” algısı yanlış.

YABANCI İLGİSİ YÜKSEK

Borsa İstanbul’un bu sene gösterdiği performansı açıklamak için ileri sürülen savlardan biri de 2014’te yabancıların Türk hisse senetlerine yoğun ilgi gösterdiği. Resmi rakamlara göre bu sene yılbaşından beri hisseye yabancı girişi 2.2 milyar dolar. Tahvil-bono tarafında ise repo işlemleri hariç yılbaşından beri giriş nerede ise 0. Bu rakamlar bize 2014’e özel çok ciddi bir yabancı girişinden bahsetmiyor.

TCMB FAİZ İNDİRECEK

Özellikle tahvil faizlerinde düşüşü açıklayabilmek için kullanılan savlardan biri de bu. Kasım ayında faiz indirmeyen Merkez Bankası’nın petrol fiyatlarındaki düşüş ve küresel durgunluk riskine karşı faiz indireceği düşünülüyor. İndirir mi? Bilmiyorum. Ancak son birkaç gündür dolar endeksinde görülen yükseliş, Rus Rublesi’ndeki şiddetli değer kayıpları karşısında TCMB’nin piyasayı yeniden % 9.5-%10 bandında fonladığını görüyoruz. Yani “faiz indirecek” denilen TCMB üst banda yakın bir yerden piyasaya TL vererek “sıkılaştırma” yapıyor.

Sonuç...
Bu fiyatları açıklayabilmek ve destekleyebilmek için yeni hikâyeler lazım. Acil.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
05 Aralık 2014 Cuma, 18:16 Misafir Piyasa kendine boş hikaye yarattı. Bundan sonrası balon göreceksiniz
Yukarı