Advertisement
Cüneyt Başaran

2015 kehanetleri

2014’ün son yazısı. Bu akşam zor geçen bir yılı daha geride bırakacağız. Bu aralar, her geçen yıl için “zor bir seneydi” demeye başladım ve bu çok hayra alamet değil. Sanırım “Zor geçen yıllar” biraz yaşlanıyor olmanın sonucu. Çok toz kondurmasak da, “yolu yarılayalı” tam 5 sene oldu. Artık sadece “aile büyüklerinin” değil, kendi yaş grubumuzdan “dost ve arkadaşların” kayıplarını da kanıksar olduk.

Her neyse, bu bir “yeni yıl” yazısı ve olayı duygusallaştırmanın hali yok! Bu sebeple dönüyorum bıraktığımız yere

“Seneler zor geçmeye başladı” diyordum ya, bunun diğer bir sebebi de sanırım artık herkese “yeni hikâye lazım” olma durumu.

NE DEMEK ‘YENİ HİKÂYE’

Yazıyı ekonomiye bağlamam gerekiyor maalesef. Dolayısı ile bu “yeni hikâye” olayına da, bu gözlükle bakacağız.

Bize son 7-8 yılda anlatılan hikâyeleri şöyle bir hatırlayalım. Bunlar o dönemlerde çoğu insanın doğru kabul ettiği ve yatırım kararlarını buna göre verdikleri hikâyelerdi! Bir nevi “portföyü autopilot’a bağlama” stratejileriydi. Bu hikâyeler pazarlanır, buna göre pozisyon alanlar çok para kazanırdı.

Hadi hızlıca hatırlayalım bu hikâyeleri:

■ Dünyanın yeni ekonomik gücü BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) - Jim O’Neil / Goldman Sachs.

■ FED’in daha fazla para basması lazım. Gerekirse 99. tur parasal genişlemeye kadar devam eder (Jim Rogers).

■ ABD tahvillerinin çok hızlı değer kaybedeceğini düşünüyoruz. Dolayısı ile portföydeki uzun vadeli ABD tahvillerini satıyoruz (Bill Gross / Pimco).

■ Gelişmekte olan ülke hisselerinde uzun süreye yayılmış çok ciddi potansiyel görüyoruz (George Saros).

■ Eksen kayması (paradigm shift) oluyor. Bundan sonra para Batı’dan Doğu’ya akacak! (Anonim - Türk piyasa profesyonelleri).

Bunların sayısını artırabiliriz. Ama sanırım derdimi anlatabildim. Bir dönem “çok satan” bu hikâyelerin bugün geçerlilikleri yok.

Bugün durum şu:

FED faizleri artırmaya hazırlanıyor, para yeniden orijinal yerine / Batı’ya akıyor. BRIC ülkeleri tabiri caiz ise hayatlarının en zor günlerini yaşıyorlar! Gelişen ülkelerden ciddi para çıkışları gözleniyor.

Bu sebeple piyasa profesyonelleri için portföyü autopilot’a almak kolay değil.

BİZE 2015’TE YENİ HİKÂYE LAZIM!

Bu sene banko denilebilecek çok fazla strateji yok. O yüzden zor bir sene olacak.

Yine de finans piyasalarında genel değerlendirmede 2015 boyunca, “Doların değer kazanmasına devam etmesi, ABD kısa vadeli tahvillerin yükselmesi, Avrupa’da başta İspanya, İtalya gibi ülkelerin tahvilleri olmak üzere faizlerde ciddi yükseliş olması ve petrol dahil endüstriyel emtia fiyatlarının düşük kalmasını beklemek” sürpriz olmaz sanırım.

Ancak benim 2015’e yönelik kehanetlerim biraz daha ekopolitik.

İlk kehanetim şöyle “2015’te Batı ile Doğu arasında yaşanan rekabet ekonomi, siber teknoloji ve uzay savaşları üzerinden artarak devam edecek.”

Bu savaşta cephe Rusya ve Çin üzerinde yoğunlaşacak. Dolayısıyla diğer ülkelerin takındıkları tutum ve verdikleri dış politika kararları çok önemli olacak.

İkinci kehanetim de şu olabilir: “Avrupa’da kriz iyice gün yüzüne çıkacak. Yunanistan’da ve İngiltere’de AB karşıtları iktidara ortak olacak. Çıkış hamleleri hem birliğin geleceği açısından ciddi soru işaretleri doğuracak, hem de Euro’nun çok daha fazla değer kaybetmesine yol açacak.”

Bakalım benim kehanetlerim tutacak mı? Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yıl dilerim.

Umarım bizim 2015 hikâyemiz “daha az gözyaşı döktüğümüz, demokrasinin ve hukukun üstün geldiği” sonla biter.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
01 Ocak 2015 Perşembe, 23:10 Misafir 2015 in ozeti dolar yukari dolayisila faizlerde yukari kalan hersey asagi (altin petrol borsa)vs diger bi sorunda insaatla buyuyen ekonomimizde kredi faizleri arttiginda amerikadaki gibi bi morgage krizi
01 Ocak 2015 Perşembe, 19:55 Misafir çok doğru gerçekçi bir yazı.tebrikler.
31 Aralık 2014 Çarşamba, 11:17 Misafir ab konusundaki tahmininize katılıyorum. abd kaya gazı sayesinde yeni bir ekonomik ivme kazandı fakat avrupanın hiç şansı yok, yokluğu paylaşmak zordur, dikenlidir. firmaları üretimi çin'e kaydırmışken avrupada yaşayanların ve devletlerin eski refahı bulması imkansız. türkiye için siz yazmamışsınız benimkiler; bu yıl veya çok yakında kısa sürede kendi imkanlarımızın birkaç kat üzerinde tüketmenin faturasını ödemek zorunda kalacağız. adamların pazara ihtiyacı vardı biz başta hükümetin desteği ile bu görevi hakkıyla yerine getirdik.
Yukarı