Advertisement
Cüneyt Başaran

Faiz indirimi bekleyenlere...

Aralık ayı enflasyon rakamı hem tüketici fiyatlarında, hem de çekirdek enflasyonda beklenenin altında gelince piyasa profesyonellerinin bir kısmı yeniden “Faiz indirimleri geliyor” söylemini devreye soktular. Hatırlatmak açısından, 2014 yılı TÜFE’de yüzde 8.17, çekirdek enflasyonda da yüzde 8.73 ile tamamlandı. Yine hatırlatmak gerekirse, tüketici enflasyonu 2012 yılında yüzde 6.2, 2013 yılında ise yüzde 7.4 olarak gerçekleşmişti. Kısaca, TCMB son 4 yıldır enflasyon hedeflerini tutturmamış durumda.

Faiz indirimi için ortam müsait mi? Bardağın dolu kısmına bakarsak cevap “Evet.” Gelin madde madde faiz indirimi için uygun ortam şartlarını sıralayalım.

Petrol fiyatları düşmeye devam ediyor.
Geçen sene yüzde 45 civarından gerileyen Brent petrol fiyatları, 2015’te de düşmeye devam ediyor. Sadece 2 işlem gününde Brent petrol yüzde 9 daha düştü. Bu yazı yazılırken Brent petrol son 5.5 yılın en düşüğünden, 52 dolardan işlem görüyordu. Dolayısıyla 2014 yılı ortalaması 99 dolar olan Brent petrolün, bu sene 60-70 dolar ile işlem görme ihtimali TCMB’yi, eminim ki çok sevindirmiştir. Hepimizin artık ezberlediği üzere, petrol fiyatlarında ortalama 10 dolarlık bir geri çekilme, yıllık enflasyona 0.3 puan katkı sağlıyor. Eğer geçen seneye göre 30 dolar civarında geri çekilme olursa, kabaca 1.2 puan sadece düşük petrol fiyatları üzerinden yıllık enflasyona katkı gelecektir. Sonuç olarak petrol fiyatları enflasyonun lehine çalışıyor.

Enflasyonda baz etkisi faiz indirimini destekliyor.
Geçen sene ocak ayında özellikle gıda fiyatları kaynaklı yüzde 1.98’lik aylık enflasyon yaşanmıştı. Yani yıllık enflasyonun nerede ise, dörtte biri geçen yıl ocak ayında gerçekleşti. Bu yıl ocak ayında bu veri seriden çıkacak. Piyasa beklentisi 2015 Mart ayı itibarıyla TÜFE’nin yüzde 7’lere kadar gerilemesi. Bu durumda da yüzde 8.25 seviyesinde bulunan politika faizinin aşağıya indirilmesi konusunda beklentiler artıyor.

Bilmiyorum ortaya koyduğum savlar size yeterince inandırıcı geldi mi?

“Hayır” diyorsanız şimdi de bardağın boş tarafına bakalım ve neden TMCB’nin bir süre daha faiz indirimi yapmayacağını analiz edelim.

Küresel piyasalar krize hazırlanıyor.
Evet, yanlış duymadınız, “kriz” dedim. Gelin örneklerle gidelim. İlk örnek güvenli liman “ABD faizlerinden.” 10 yıllık tahvil faizi yeniden yüzde 2 seviyesinin altına geriledi. En son bu seviyeleri Mayıs 2013’te dönemin FED Başkanı Ben Bernanke meşhur “tahvil alım programı er geç bitecek” açıklamasını yapmadan önce görmüştük. Diğer yandan AB’de durum farklı değil. Almanya’da 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 0.45 ile tüm zamanların en düşüğünde. Yine Fransa’da, 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0.70 ile yine tarihi düşük seviyede. Belki bunun açıklaması olarak “Draghi tahvil alımına hazırlanıyor” diyebilirsiniz. Ancak gelinen seviyeleri bu “beklenti” ile açıklamak zor. Piyasaların endişe ile AB’de “güvenli ülkeleri” fiyatladığı görülüyor.

Rusya CDS’leri son 6 yılın en yükseğinde.
Bardağın boş tarafında en çok sıkıntı yaratan kısım Rusya. Geçen yılı sakinleşerek bitiren Rusya 2015’e iyi başlamadı. Rusya 5 yıllık risk primleri (CDS) son 6 yılın en yüksek oranı olan 600 puanı aştı. Diğer yandan ruble ABD Doları’na karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Geçen yıl ABD Doları karşısında yüzde 40’ın üzerinde değer kaybeden ruble, bu senenin 3 işgününde yüzde 3 daha değer kaybetti. Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ettikçe, Rusya pimi çekilmiş bir bomba gibi piyasanın üzerinde sallanıyor.

Yunanistan’ın AB’den çıkış senaryoları.
Her ne kadar Almanya tarafından inkâr edilmiş olsa da, Yunanistan’da yapılacak seçimler sonrasında anti - AB tandanslı Syriza Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda, AB ile Yunanistan’ın yolları ayrılabilir. İhtimal yüksek değil ama olasılığın varlığı bile küresel piyasaları korkutuyor.

Bu sebeplerle...
Bu sebeplerle... Bardağın boş tarafı daha ağır basacağı için, TCMB’nin faiz indirimi için bekleyeceğini düşünüyorum! Daha önce sütten ağzı yanan merkezin, bu sefer yoğurdu bir değil birkaç kez üflemek istemesi sanırım normal karşılanmalı.

Yukarı