Cüneyt Başaran

Hatlar karışıyor Merkez...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başcı dün Ankara’da enflasyon raporunu açıkladı. Birazdan ayrıntılarına gireceğiz. Ancak baştan söyleyeyim, merkezin 1 hafta önce faiz indirirken yaptığı ‘herkese mavi boncuk’ stratejisi, dün piyasalarda sorgulanmaya başladı.

Başkan Başcı 2015 enflasyonu için geçen ekim ayında % 6.2 hedef vermişti. Bu toplantıda bu hedefi % 5.5’e düşürdü. Bu revizyonun sebebi, Merkez’in uyguladığı sıkı para politikası, petrol fiyatlarındaki düşüş ve gıda fiyatlarının normalleşiyor olması. Bu arada merkezin 2015 için ortalama petrol fiyatı beklentisi 92 dolardan 55 dolara inmiş durumda.

Diğer yandan çekirdek enflasyon konusunda da Başkan Başcı iddialı. TCMB’ye göre enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış ve şu an % 8.75 seviyesinde olan çekirdek enflasyon da 2015 III. Çeyrek gibi % 5’lere yaklaşacak.

Bir açıklama da kur ve gıda tarafından. Geçen sene yaşanan don ve kuraklık sebebi ile gıda fiyatlarında % 15’e yakın bir artış oldu. Bu sene ise gıdada beklenen artış % 9. Diğer yandan 2014 yılında % 8.17 olan TÜFE enflasyonuna, Merkez’in hesabına göre kurun değer kaybı üzerinden (döviz geçişkenliği) 1.5 puan katkı olmuş. Yani TL’nin ABD Doları’na karşı 2014 yılında ortalama % 12 değer kaybı olmasa enflasyon % 7.5’lerde olacakmış.

Anlaşılacağı üzere merkezin % 5-6 bandında enflasyon beklediği ama % 8 ile bitirdiği 2014 enflasyonunun faturası, gıda fiyatlarına ve TL’nin değer kaybına bağlanmış ve 2015’te “Her şey çok güzel olacak” mesajı verilmiş.

Şimdi gelin 2015 için yapılan enflasyon ve faiz indirim hesaplarına detaylı bakalım.

Yukarıda izah ettiğimiz gibi, Merkez’in hesabına göre mart ya da nisan ayı gibi enflasyon % 7’lere hatta bir parça altına gelebilir. Yılın III. Çeyrek’ine doğru ise, % 5’lere gelmesi bekleniyor.

Bu hesaba güvenen Başkan Başcı, ocak ayında yaptığı 50 baz puanın üzerine, seri faiz indirimleri planlıyor. Hatta Başkan, eğer ocak ayı enflasyonu - % 1 (negatif) daha düşük gelirse o zaman şubat ayı PPK toplantısı beklenmeden 4 Ocak günü , olağanüstü toplantı ile faiz indirimi yapmayı planlıyor.

Buraya kadar net. Kısa özet, “Enflasyon düşecek. Hatta iddiaya göre son 45 yılın en düşüğüne gerileyecek, o zaman hiç vakit kaybetmeden faizleri önden indirelim.”

PEKİ PİYASA BUNU NEDEN SORGULUYOR?

Dün enflasyon raporu öncesi ve sonrası piyasanın Dolar/TL paritesi üzerinde yaptığı işlemler bence oldukça manidardı. Başkan Başcı’nın “...sıkı para politikasına devam edeceğiz. Enflasyon düşmeden faizleri indirmek için acele etmeyeceğiz” açıklamaları sırasında kur 2.3550’den 2.34’e kadar gerilerken, “...ocak ayı enflasyonu - %1’den daha iyi gelirse faiz indirimi için şubat PPK toplantısını beklemeyiz” açıklaması sonrası yeniden yükseldi ve gün içinde 2.37’yi gördü. Sonuçta dolar endeksinin gerilediği, hemen bütün gelişen ülke kurlarının değer kazandığı bir günde TL, ruble ile birlikte en fazla değer kaybettiren kur oldu. Bu rahatsızlığın sebebi aslında “faiz indirimi” değil. Piyasanın rahatsız olduğu konu, Merkez Bankası’nın daha birkaç ay önce faiz indirimleri konusunda mart - nisan ayını işaret ederken birden bu keskin “U dönüşünün” tam olarak izah edilememesinden kaynaklanıyor.

Özellikle siyasi iradenin faiz indirimleri konusunda Merkez Bankası’nı çok sert eleştiriyor olması ve bankanın da faiz indirimlerinin zamanlamasındaki duruş değişikliği akıllara bir kez daha, Merkez Bankası, bağımsızlık, kredibilite konularını getiriyor.

Sonuçta gelinen nokta şu: Bizde hâlâ % 8 enflasyon var. Üstelik ABD Doları’nın dünya çapında değerlenişi ve bu sene FED’in faiz artışının nerede ise kesin olduğu düşünüldüğünde faiz - enflasyon sarmalında resmi Merkez nereden görüyor?

Kısaca, hatlar karışıyor Merkez!

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
30 Ocak 2015 Cuma, 16:28 Misafir çarkıfelek oldu bu piyasalar herkes bir tarafa yığıldı,demekki tam tersini yapıcaz
29 Ocak 2015 Perşembe, 16:35 Misafir Merkez Bankasi Baskani Sn. Basci basinda cikan yorumlar karsisinda surekli yorum yapmak zorunda kalan Milli Takim Teknik Direktoru edasini biraksa ve bu siklikra yorum yapmaktan kacinip bildigi dogrultuda hareket etse daha iyi olmaz mi?
28 Ocak 2015 Çarşamba, 14:07 Misafir hükümet türkiye nin döviz ihtiyacını net hata noksandan karşılamayı garanti etmiş olmalı, yoksa bu kadar rahat olamaz. başkalarının parasıyla halk türkiye nin geliştiğine ikna oluyor. dünya da tüketimin durduğu bir ortamda, biz tam gaz diyoruz. şimdi de asgari ücretlinin vergisiyle lüks konut üreten firmaları destekleyeceğiz, ne güzel memleket. kimin neden acelesi var, 90 yıllık birikimi sat, halkı gırtlağa kadar borçlandır, her şeyi toprağa göm, sonrada yunanistan dan ders alınması gerektiğini her ortamda dile getir. bence ülkeyi yönetenlerin hesabıyla, halkın çoğunluğunun hesabı çok farklı.
Yukarı