Advertisement
Cüneyt Başaran

7 baz puan deyip geçme!

“Bu da ne demek?” diyenler için hemen kısa bir izahat: Efendim bugünkü yazımız dün açıklanan ocak ayı enflasyonu ve akabinde Merkez Bankası’nın aldığı faiz aksiyonu ile ilgilidir. Başlığın aksine yazının geri kalanının oldukça akıcı ve anlaşılır olacağı konusunda sizi temin ederim. Bu sebeple lütfen okumaya devam ediniz.

27 Ocak tarihinde Merkez Bankası Başkanı Başcı bir soru cevaplarken dedi ki: “... eğer ocak ayı enflasyonu (negatif) - % 1’den daha düşük gelirse, şubat faiz toplantısını beklemeden olağanüstü toplantı ile faiz indirimine gidebiliriz.” Ve hatırlanacağı üzere hikâye orada yön değiştirdi, kur değer kaybetti, Borsa “Yüklü faiz indirimleri gelir” diye coştu, tahvil faizleri ise % 7’ler altına kadar indi.

OCAK AYI ENFLASYONU DÜŞTÜ AMA FAİZ İNDİRİMİNE YETMEDİ

Dün merakla beklenen ocak ayı enflasyonu açıklandı. Aylık enflasyonun (TÜFE) % 0.7 artması beklenirken, artış % 1.1 olmuş ve bu da yıllıklandırılmış enflasyonun % 0.93 düşerek % 7.24’e inmesini sağlamış. Böylece son 19 ayın en düşük TÜFE rakamına ulaşılmış. Bakın hikâye burada heyecanlanıyor. Merkez’in “- % 1 düşerse faiz indiririm” dediği enflasyon “ - % 0.93” düşüyor ve TCMB olağanüstü toplantı fikrinden vazgeçip “faiz indirimi” hikâyesini şubat PPK toplantısına havale ediyor.

Daha anlaşılır yazmakta belki fayda olabilir. Merkez Bankası BaşkanI Başcı’nın “... Enflasyon hızla düşüyor durumu söz konusu ise 20 gün beklememize gerek yok” dediği rakam, % 7.23 ile Haziran 2013’ten beri en düşük seviyeye geriliyor ama “7 baz puan” fark nedeniyle olağanüstü toplantıya gidilmiyor.

Sanki size de “bir şeylerde yanlışlık var” gibi geldi mi?

Cevabınızı bilmiyorum ama izninizle “bana yanlış” gelen şeyleri sıralayayım:

Olağanüstü faiz indirimi çağrısı: Başcı’nın zaten başta petrol fiyatları olmak üzere enflasyonda işler yolunda giderken, açıklaması ve arkasında durması zor, elini bağlayacak bir olağanüstü toplantı çağrısı yapması piyasaya göre yanlıştı.

■ Piyasanın “Enflasyon düşüşü çok hızlı olacak” beklentisi ve buna göre fiyatlama yapması: Daha iki ay öncesinde, faiz indirimi için en erken mart ayını gösteren piyasanın siyasi söylemler ve Merkez’in iştahını görünce tabir-i caiz ise “gaza gelmesi” faizde % 7’lere indirdiği tahvil fiyatlaması yanlıştı.

Petrol fiyatlarına “çok” güvenmek: Petrol fiyatlarının haziran başındaki 110 dolarlık varil fiyatının, ocak ortasında 46 dolara kadar düşmesi şok bir durum. Türkiye’nin elini güçlendiren, faiz indirimi için fırsat bekleyen Merkez Bankası için inanılmaz fırsat. Ancak aynı petrol fiyatı sadece 2 haftada % 23 arttı ve 56 dolara çıktı. Uzun vadede petrol fiyatları düşük kalacak gibi ama bu seviye 50 dolarlar mı? Yoksa 70 dolarlar mı bilmiyoruz. Dolayısı ile “Petrol düşecek, enflasyon dibe vuracak” zafer naralarını çok erken atmak yanlıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Piyasa hafiften kendine gelecek. Rüyadan uyanıp “% 7 ile tahvil alıp Merkez’in ortalama % 8, repo piyasasında % 10’larda seyreden fonlamayla” işin içinden nasıl çıkacağını düşünecek. Keza hisse senedi piyasasında “Faiz hemen ve hızla inmeyecekse son 1 yıldır % 45 prim yapan endeks ile ne yapmak lazım?” sorusu sorulacak.

Ama bir de işin ekonomistler ve tahminler bölümü var..

Piyasada görüş bildiren 21 ekonomistin 18’i olağanüstü toplantı ve faiz indirimi bekliyormuş. Üstelik Bloomberg anketine göre de ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentisi % 0.7 civarındaymış. Hatırlatalım, % 1.1 geldi.

Belki ekonomistler de şu soruyu sorabilir “Gıda fiyatlarındaki oynaklığa çok duyarlı bir enflasyon sepetinin (TÜFE), bugünden yıl sonuna nasıl bir yıl geçireceğini gerçekten tahmin edebilir miyim?” Bu ay görüldüğü gibi herkesin “Petrol fiyatları düşüyor” çığırtkanlığı ile enflasyon tahminlerini aşağıya çektiği yerde golü yine burnumuzun dibindeki gıda ve alkolsüz içeceklerden yemiş bulunmaktayız.

Enflasyon konusu uzun, yerimiz dar. Ama şu gerçek ki son bir aydır ülke olarak enerjimizi “para politikaları, Merkez Bankası ve faiz” konuları yerine daha verimli kullanabilseydik, büyük ihtimalle insanlık adına hayırlı bir şey icat etmiş olabilirdik.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
06 Şubat 2015 Cuma, 21:15 Misafir Bu dolar böyle giderse Türkiye'nin krizine yol açabilir
04 Şubat 2015 Çarşamba, 16:17 Misafir develüasyon döngüsü tekrar edcekmi bakalım bu yıl,94,2001,2008.2015 yok canımmm :)
Yukarı