Cüneyt Başaran

Antep’ten Türkiye ekonomisine bakış

 

Genel seçimlere 1 ay kala G.Doğu Anadolu’ya, bölgenin ticaret merkezine Gaziantep’e geldim. Gelme sebebim hem Antep’in seçimlere nasıl hazırlandığını görmek hem de aynı zamanda Antep Milletvekili olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Bloomberg HT için röportaj yapmak.

İlk defa Antep’e gelen birisi olarak söylebilirim ki Antep seçimlerden ziyade iki konu ile ilgileniyor. Anteplilerin ilk önceliği 2 milyonluk şehre resmi rakamlara göre 300 bin, ahaliye göre ise 500 binin üzerinde olan Suriyeli göçmenler konusu. Şehirde Suriyelilere karşı rahatlıkla hissedilen negatif bir bakış var. Suriye’deki zulümden kaçıp Antep’e sığınan göçmenlerin zaman ilerledikçe asayiş ve güvenlik zafiyeti yaratmış olması bir yana, yerel halk, konut kira ve değerlerindeki aşırı artışı, son zamanlarda artan işsizliği de Suriyelilere bağlıyor.

YENİ YERLEŞİM ALANI

Antep Milletvekili Mehmet Şimşek de sıkıntının farkında. Suriyelileri itham etmemekle beraber Antep’in çok ciddi bir konut ihtiyacı olduğunu belirterek, Antep’e 35 bin konut ve 150 bin kişinin yaşayabileceği yeni bir yerleşim alanı yapılacağını söyledi. Anlaşılan o ki, Suriyelilerin büyük bir kısmı kalıcı!

Yerel siyaseti geçtikten sonra Maliye Bakanı Şimşek’le Türkiye’nin genel ekonomi sorunlarına geldik.

Bakan, 2015 yılının ilk 4 ayındaki Türk varlıklarının negatif ayrıştığını kabul ediyor. “Bunun sebebi nedir?” diye sorduğumda ise bakın ilk 3 sırada neler var.

Bakan 2014’ün son çeyreğinde düşen petrol fiyatlarıyla Türkiye’ye yüksek miktarda giren yabancı paranın FED korkusu ile 2015’te paniklediğini düşünüyor. Bu paniğin TL’yi kötü etkilediğini belirtiyor. Bakan sonuçta son 9 ayda gelişen piyasalardan 600 milyar $ çıktığını bunun da “az buz olmadığını” söylüyor. Bakanın listesinde TL’nin kötü performansının 2. sıradaki sebebi ise etrafımızdaki (Rusya, IŞİD, Suriye) artan jeopolitik riskler. Nihayetinde listede 3. sırada “Merkez Bankası tartışmaları”, son sırada ise yaklaşan seçimler var.

Yani Bakan Şimşek’e göre TL ve petrole güvenip Türkiye’ye yüklü giren yabancı, FED’den ve artan jeopolitik risklerden korkunca paniklemiş ve Türkiye’de satışa geçmiş. Merkez Bankası tartışmaları ve yaklaşan seçimler de işin tuzu biberi olmuş

Yazarın bu noktada itirazı var. Seçimlerin tarihi belliydi ayrıca Türkiye her zaman yüksek jeopolitik risklere maruz kalmış bir ülkedir. FED’in açıklamaları ise uzun süredir beklenen “malumun ilamından” ibaret.

Merkez Bankası tartışmaları, yatırımcıya seçimlerden sonra “siyasetin ekonomi yönetimine ne derece karışabilecekleri” konusunda sert bir tokat oldu. Yoksa diğer faktörlerin hiçbiri bu denli negatif ayrışmayı getirmezdi.

‘ŞU AN KAYNAK YOK’

Maliye Bakanı muhalefetin ekonomik vaatlerini popülist buluyor ve yapılması durumunda Türkiye’nin 1990-2002 döneminde olduğu gibi yüksek bedeller ödemek zorunda kalacağını ifade ediyor. “Türkiye’deki 11 milyon emeklinin ortalama emekli olma yaşı 44” diyen Bakan Şimşek “...Eğer OECD’de olduğu gibi bu ortalama 44 yerine 60 olsa en fazla 5-6 milyon kişiye emekli maaşı ödüyor olurduk, o zaman da 1.000 TL yerine 1.500 TL’yi rahatlıkla verirdik” diyor.

Ben de diyorum ki, istatistik çarpıcı ve net. Ancak ortalama 1.000 TL maaş alan 11 milyon emekli ya da 1.000 TL maaş alan 5.5 milyon asgari ücretli için bu istatikler kulağa “kuantum fiziği” kadar uzak ve anlaşılması zor geliyor olabilir.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2015 Perşembe, 14:44 Misafir Bin lira maaş alan yok en az maaş binaltiyuz TL.
Yukarı