Cüneyt Başaran

Piyasalar yeniden bahar bahçe


Son 1 haftadır yüzler gülüyor. İçeride, dışarıda, gelişen ülkelere yeniden nur yağmaya başladı. Türk Lirası başta olmak üzere Rus Rublesi, Çek Korunası, G.Afrika Randı, ABD Doları’na karşı ciddi değer kazandı. Ama son 5 günde ABD Doları en fazla değeri yüzde 4.5 ile Türk Lirası’na karşı kaybetti. 

Bahar bahçe havası sadece Türk Lirası’nda yaşanmadı. Borsa İstanbul da bu haftanın şampiyonu. Avrupa borsalarında yüzde 1-2’ler düzeyinde satışlar yaşanırken, Asya’da Japonya’da, Çin’de artışlar yüzde 2’ler seviyesinde kalırken, BIST 100 ’de son 5 günün yükselişi yüzde 4’ü aştı.

Son haber de tahvil faizlerinden. Gösterge tahvil olarak ifade edilen 2 yıllık tahvil faizinde son 1 haftada 35 baz puanlık bir düşüş oldu. Haftaya yüzde 10 seviyelerinde başlayan 2 yıllık tahvil faizleri, cuma günü yüzde 9.60’larda kapattı. Aynı dönemde 2 yıllık tahvil faizlerinde Brezilya’da 20, Endonezya’da 15 baz puanlık düşüşler oldu.

Resim net: Son 1 haftanın şampiyonu Türkiye!

Peki bu haftanın bir özelliği var mı? Bu soruyu önce küresel piyasalardaki gelişmelere bakarak cevap verelim.

Nisan ortasından beri ABD’de açıklanan verilerde beklentinin altında kalan rakamlar görüyoruz. Geçen hafta içinde çarşamba günü zayıf gelen perakende satış verileri, perşembe günü negatif gelen üretici enflasyonu (ÜFE) ve cuma günü de beklentinin oldukça altında kalan sanayi üretimi ve fabrika satış rakamları, nisan ortasından beri oluşan “ABD’de büyüme tekliyor” algısını iyice tetikledi. WSJ’nin yapmış olduğu bir analize göre, FED faiz artırımını eylülde bekleyenlerin oranı yüzde 73’e çıkmış. Daha önce bu oran yüzde 60’lardaydı.

Haziran diyenlerin oranı ise yüzde 7. Geçen ay ise bu oran yüzde 15’ler seviyesindeydi. Görüldüğü üzere veriler sonrası FED faiz artırımı konusunda beklentiler iyice eylül ve sonrasına atılmış vaziyette. Bu psikoloji de önce ABD Doları’nı vurdu. Dolar endeksi 1 haftada yüzde 2’ye yakın geriledi. Arkasından da gelişen ülke kurlarına, en fazla da “FED faiz artırımı yakın” korkusuyla en fazla satış yiyen kurlara (örnek TL) yaradı. 

Eğer bu haftaki pozitif havanın küresel piyasaları etkileyen “ötelenen FED faiz artışı” coşkusundan kaynaklandığını anladıysak şimdi, “İyi de neden Türkiye bu işten en fazla yararlanıyor?” kısmına gelebiliriz.

Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi, bunun ilk cevabı şu: Faiz artışı yakın korkusuyla ilk 4 ayda en fazla satış yiyen kurlardan biri Türk Lirası’ydı. Dolayısıyla beklentiler ötelenince TL’nin performansı da sert oldu.

Gelelim bize özgü olan diğer sebeplere...

Bu hafta piyasada konuşulan 2 önemli konu vardı. Bunlardan ilki, seçimlerden sonra eğer mevcut hükümet devam edecek olursa alınacak ilk kararlardan biri, 2 yıl önce alınan kredi kartları taksit sınırlamaları, tüketici kredileri yıllık artış limitleri gibi bazı ihtiyati tedbirlerin kaldırılacağı yönündeki söylemler. Bu açıklamaların aslında konfirme edilmiş bir beyana dayanır yanı yok. Ancak hafta içinde Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın, “Regülasyonlar özsermaye kârlılığını zorluyor. Bütün ekonominin yükü ve dertleri bizim üstümüze ekstra düzenleme olarak geliyor” mealinde yaptığı açıklamalar, bu beklentileri güçlendirmiş olabilir. Dolayısıyla eğer taksit ve kredi sınırlamaları kalkarsa özellikle borsada, bankacılık sektöründe ciddi prim yapma olasılığı satın alınıyor olabilir.

Diğer konu ise seçim beklentileri... Piyasada işlem yapanlar arasında bu hafta yaşanan yoğun yabancı para girişinin, “seçim sonrası tek parti iktidarı devam edecek ve oy oranı da yeni bir belirsizlik yaratmayacak (başkanlık sistemine geçiş gibi) bir seviyede kalacak” beklentilerinin artması sonucu olduğu konuşuluyor.

Son konu ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin kısa süre önce yaptığı, “1 haftaya kadar piyasanın köpüğü gider” açıklaması. Bakan bunu neye dayanarak söyledi bilmiyorum ama piyasanın “bu nokta atışın” tutması sonrasında geçen haftaki yoğun yabancı para girişi hakkında “kafayı ciddi yorduğunu” görüyorum.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2015 Pazar, 22:27 Misafir Eee Sonuç?
Yukarı