TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

AK Parti seçim beyannamesinde Ali Babacan damgası

 

Tam 4 ay önce, Ankara’da yine aynı stüdyoda Ali Babacan’la son röportajımı yapmıştım. Seçimlerden 4 -5 gün önce yapılan bu röportajda o zaman Başbakan Yardımcısı unvanıyla karşımda oturan Babacan, dün sade bir AK Parti milletvekili adayı olarak soruları cevaplıyordu.

Başbakan Yardımcılığı, milletvekillik ve MKYK üyeliği görevleri sona ermiş Babacan’ın, sade bir milletvekili adayı olması aslında röportajı daha samimi ve akıcı yaptı. Babacan hem geçmişin muhasebesini yaptı, hem de gelecek ile ilgili önemli ipuçları verdi.

 

SON GÜN VURGUSU

Anlaşılan o ki son gün son saatlere kadar Ali Babacan’ın aklında yeniden siyasete dönmek yokmuş. AK Parti vekil adaylarının açıklanacağı 18 Eylül Cuma gününe kadar Başbakanlık seviyesinde yapılan birkaç denemede Babacan, 1 Kasım seçimleri için ikna edilememiş. Kafasında gerçekten bir süre dinlenmek olan Ali Babacan, o cuma günü öğle saatlerinde Başbakan Davutoğlu’ndan aldığı, beklenmedik telefon sonrasında teklifi kabul etmiş ve son 3-4 saat içinde evrakları yetiştirilerek adaylığı resmiyet kazanmış.

 

‘SEFERBERLİK ÇAĞRISI’

Babacan son gün Başbakan Davutoğlu ile “o meşhur” telefonda ne konuştuğunu açıklamıyor. Ancak aldığım izlenim odur ki; Başbakan Davutoğlu son gün Babacan’ı yeniden arayıp “Sana ihtiyacımız var” diyor.

Ali Babacan’ın ikna olmasında en büyük faktör Başbakan Davutoğlu’nun “Kalmanı istiyoruz” demesi ve bunu bir seferberlik durumuna benzetmesi oluyor.

 

SEÇİM BEYANNAMESİ

Babacan için röportajın sanırım en can alıcı kısımlarının başında, AK Parti’nin seçim beyannamesi geliyordu. Babacan altını çizerek, son 10 gündür şahsen ve ekibi olarak beyannamedeki ekonomi kısmının hazırlanmasıyla uğraştıklarını söyledi. Beyannamede ekonomi bölümünde yazılan her şeyin arkasında olduğunu belirten Babacan “Burada yazılanlara harfi harfine uyulduktan sonra ekonomide hiçbir sorun olmaz” diye ekledi.

Sözün özü, Babacan biraz kilo vermiş, kısa süre tatil yapmış ve dinlemiş bir şekilde sahalara dönmüş. Bu kaygan zemindeki en büyük güvencesi de “AK Parti’nin seçim beyannamesi”.


BU YAZIYA YORUM YAZ
 
10 Ekim 2015 Cumartesi, 00:22 Misafir Bence bu partide ornek alinacak tek durust adam Babacan, parti kursun oy verelim. Bu adamdan basbakanin da cumhur baskanin da krali olur!
07 Ekim 2015 Çarşamba, 12:08 Misafir cüneyt bey kendinin bile inanmadığın bir yazıyıneden yazıyorsun?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı