Cüneyt Başaran

Eyvah, yoksa robotlar işimizi elimizden mi alıyor?

 

Bu sene Davos'ta 46. kez yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ana gündemi, “Endüstri 4.0”, yani robotların ve yapay zekânın üretime ağırlığını koyduğu, verimlilik artışı üzerine konumlanmış teknoloji yoğun sanayi üretimi.

Çok mu teknik oldu?

O zaman gelin biraz daha detay vereyim. Sanayide son 150 yılda buhar devrimi, elektrik kullanımı ve nihayetinde dijital teknolojinin devreye girmesi ve üretim bantlarının yaygın olarak kullanılmasıyla bugüne gelindi. Şimdi yeni bir dönem başlıyor! Üretim aşamasından, pazarlamaya kadar insanın müdahil olmadığı, robotların kendilerine verilen komutları uygulayacağı bir teknolojiden bahsediyoruz.

5 YILDA 5 MİLYON İŞ, ROBOTLARA GEÇEBİLİR

İşte işin en can alıcı kısmı burada. Dünya Ekonomik Forumu’nun başkanı Klaus Schwab diyor ki: “Önümüzdeki 5 sene içinde robotların devreye girmesi sonucu 5 milyon iş ortadan kalkacak.” Nedir bunlar? Sağlık sektöründe bakım hizmetleri, finans sektöründe kasiyer, müşteri temsilcisi gibi ara kademe işler.

Bugün yapılan bir toplantıda bir WEF yetkilisi şunu diyordu: “Eğer bir işi makineler, robotlar daha iyi yapıyorsa bırakalım onlar yapsın.”

Ama herkesin korktuğu konu aynı: “Ya robotlar bir gün insanlara hükmederse!” Davos’ta buna verilen cevap şu: “Korkmayın, robotlar sadece verilen komutları yapar, yeni bir planla ya da oyunu değiştirecek bir planla gelemezler.”

İRAN, DAVOS’UN İLK GÜNÜNDE GÜNDEMDEYDİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Davos’ta en ilgi gören toplantıyı yaptı. Toplantıda Zarif, “İran kimseyle kavga etmek istemiyor. Dünyaya entegre olmak istiyor. Yatırımcılar bu fırsatı kaçırmasın” mesajı verdi. Davos’ta yatırımcıların İran’a ilgisi büyük. Ama düşen petrol fiyatları ve S.Arabistan gerginliği İran konusunda resmi bir parça bulandırıyor.

Çarşamba günü Davos’un ilk gününde Başbakan Davutoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü ve ikili görüşmelerde bulundu. Yoğun geçen Londra çıkarması sonrası Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Davos’un ilk gününde yatırımcılarla buluştu.

 

Yukarı