Cüneyt Başaran

Turizmde acil eylem planı lazım

 

Türkiye Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre, turistlerin en çok tercih ettikleri 6. ülke. 2015 yılında 36 milyon turist ülkemize gelmiş. Bu listede ilk üç sırada olan ülkeler sırasıyla 83 milyon turistle Fransa, 75 milyon turistle ABD ve 65 milyon turist sayısıyla İspanya. Türkiye 36 milyon turistin yaptığı harcamalardan 31.5 milyar dolar döviz kazanmış. Bu rakam 2014’e göre yüzde 8 civarında azalmış durumda. Dünya turizm liginde Türkiye 11. sırada bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda Türk turizminin toplam GSMH’nin yüzde 5’i kadar bir büyüklük olduğunu görüyoruz.

TURİZM 2016’DA KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

2015 yılının 2. yarısında başlayan turist sayısı ve gelirlerindeki azalma 2016’nın ilk 2 ayında da çok sert düşmeye devam ediyor. Şubat sonu itibarıyla Türkiye’ye giren turist sayısı yüzde 8.5 azalmış durumda. Akdeniz Otelciler Birliği’nin tahminlerine göre sene sonunda azalan turist sayısının Türkiye’ye maliyeti 10-12 milyar dolar arasında olacak. Bu rakam bütün ülkeye eşit olarak dağılmıyor. Turizm sektöründe gösterge olarak bakılan “geceleme” rakamına bakıldığında Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 64’ü Antalya’da konaklıyor. Bu şehirde toplam 2.500 otel bulunuyor. Türkiye’ye gelen her 3 turisten ortalama 1’i Antalya’ya geliyor. 2015 yılında Antalya’ya 11 milyon turist gelmiş ve bunların 2.7 milyonu Rus vatandaşıymış. 2016 yılında Antalya’nın toplam 6-7 milyon turist çekebileceği ve bu düşüşün şehre maliyetinin 5-6 milyar doları bulacağı hesaplanıyor.

TURİZME HİZMET VEREN SEKTÖRLER DE ZORDA

Antalya örneğinden devam edelim. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın rakamlarına göre 2016’da şehrin ekonomisi yüzde 15-20 arasında daralacak. Ancak daralma sadece Antalya ile sınırlı kalmayacak. Antalyalı turizm firmalarının bir iş yılı içinde Türkiye’nin diğer illerinden aldıkları toplam mal alımı 40 milyar TL (13 milyar dolar) Bunun yarısı İstanbul’dan. Kalanı ise Ankara, İzmir, Konya ve Muğla’dan.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in açıklamaları gösteriyor ki, turizmin etkileyeceği bir başka sektör bankacılık. Ateş’in verdiği rakamlara göre turizm sektörünün bankalardan kullandığı toplam kredi miktarı 17 milyar dolar. Bu rakamın 2.5 milyar dolarlık anapara kısmının bu sene içinde ödenmesi lazım. Anapara dışında sektörün 800 milyon dolarlık faiz ödemesi ayrıca da operasyonel harcamaları için ikinci bir 800 milyon dolarlık kredi kullanması gerekiyor.

İŞİN ŞAKASI YOK...

Türkiye turizm sektöründe çok kriz gördü. 1991 Körfez krizi, 1999 Marmara Depremi’nde sert gelir kayıpları yaşandı. Ancak bir başka gerçek daha var ki, sektör muhtemelen son 15 yılın en sert gelir kaybını yaşayacağı seneye giriyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa Türk turizmi yıllık 20-22 milyar dolarlık bir gelire gerileyecek ki bu rakam en son 2007’de görülmüştü.

Ancak işin bir başka acı tarafı, sorun konunun “bir senelik turizm gelir kaybı” ile sınırlı kalmayacak olması. 2016 yılında turizm de yaşanacak olan gelir kaybı, bankacılık sektöründen, tarıma, perakende sektöründen, inşaata kadar birçok farklı iş dalına zincirleme reaksiyona yol açabilir. Bu sektörlerde yaşanabilecek iflasların diğer işkollarını da etkilemesi söz konusu olabilir.

Başta Antalya olmak üzere ekonomisi büyük oranda turizme dayalı bütün noktalarda seri bir şekilde “acil eylem planı”na geçilmesi gerekiyor. Kredi ya da anapara ödemesi zorluğu çeken turizm firmaları için (konaklama ya da taşıma diye ayırt etmeden zarar gören herkes için) kamu destekli düşük maliyetli uzun vadeli kredilere erişim sağlanmalı. Ayrıca önümüzdeki seneler için, mevcut misafirlerimizi kaptırdığımız (Yunanistan, Mısır, İspanya) gibi destinasyonlar ile yeniden mücadele etmek için uluslararası alanda (lütfen Türk’ün Türk’e propagandası şeklinde olmasın) tanıtım seferberliği planlanmalı. Ve en önemlisi, ülkemizi yeniden huzurlu ve güvenli bir turistik bölge haline getirmemiz gerekiyor.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
31 Mart 2016 Perşembe, 10:25 Misafir maalesef günü kurtarmakla bu işler yoluna girmeyecek...
30 Mart 2016 Çarşamba, 20:07 Misafir Rusların 2016’da ülkemizdeki rezervasyonlarını iptal etmesi ülkemizin turizm gelirlerine olumsuz etki yaptı, birde antalyada çok sayıda yaş meyve sebze üreticisinin gelirleri rusyanın 2016 ocaktan beri uyguladığı ambargolar dolayısıyla kesildi. turizm gelirinin azalması Türkiye'nin cari açığını da olumsuz etkileyecektir. Rusların ülkemize geçmiş yıllara oranla az gelmesinin bir nedeni de kırımın rusyaya dahil edilmesiyle kırımın turizm alanında avrupa ve amerikanın ambargosuna rağmen gelişme göstermesi. Rusya ile kırım arasındaki kerç bölgesine yapılan köprü’de (2019 başında bitirilmesi ...
Yukarı