TVRadyo
Cüneyt Başaran

Moody’s ne diyor?

 

Bu hafta derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye bankacılık sektörüyle ilgili sert açıklamalar yaptı. Özellikle sektörün kârlılığı ve sermaye yeterliliği için yaptığı uyarılar, yatırımcıları endişelendirdi. Bu satırların yazıldığı sıralarda ise Türkiye ülke notunun da konuşulacağı bir toplantı yapması planlanıyor. Haliyle bu yazının gazeteye yollandığı sırada bendenizin “Moody’s’in Türkiye ülke notu” ile ilgili aldığı karardan haberim yok. Ancak hiç uzatmadan bu konudaki fikrimi belirteyim; Türkiye’nin notu sabit kalır. Moody’s’ten notla ilgili bir değişiklik beklemiyorum.

Ancak...

Moody’s Türkiye’nin ülke notunu, yatırım yapılabilir ülke statüsünün en alt basamağı olan “Baa3”te görünümünü de “negatif”te tutuyor. En son değerlemesini Aralık 2015’de yaptı ve hem notu hem de görünümü teyit etti. Hatırlatmak açısından Nisan 2014’te Moody’s Türkiye’nin notunu Baa3 olarak tutmuş ama görünümünü “durağandan negatife” çevirmişti. Yani yaklaşık 2 senedir Moody’s notumuz ve görünümümüz “kıl payıyla” yatırım yapılabilir seviyede duruyor.

ARALIK AYINDA NE DEMİŞTİ?

Moody’s geçen yıl aralık ayında “... kırılganlıkların azaltılması için ekonomik reformların yapılması gerekir. Yüksek dış finansman ihtiyacının ve kötüleşen dış finansman şartlarının ülke notu için risk teşkil ediyor” demişti.

Bu hafta bankacılık sektörüyle alakalı ne dedi?

Bu hafta Moody’s “Türk Bankacılık Sistemi Görünümü” adıyla bir rapor yayınladı. Raporda, Türk bankacılık sisteminin dış piyasalardan yaptığı fonlama maliyetlerinin arttığını söyledi. Ayrıca raporda, “...bankacılık sistemindeki artan sorunlu kredi oranı ve düşen kârlılık oranlarının orta vadede bazı bankaların sermaye artışı yapmak zorunda kalmasına neden olacak” şeklinde bir ibare var. Benim bu köşede geçen hafta yazdığım “sorunlu kredi oranı sene sonunda 3.8’leri bulur” ifademe Moody’s de katılmış. Moody’s özellikle tüketici ve KOBİ kredilerinde sorunlu kredilerin Türk bankacılık sistemini zorlayacağını düşünüyor.

Şimdi...

MOODY’S’İN UYARILARINI ALT ALTA YAZALIM

Dış finansman ihtiyacımız yüksek.

Yurtdışı finansman ihtiyacımızın büyük kısmını bankacılık sektörü üstleniyor.

Artan sorunlu krediler ve düşen kârlılık (ayrıca gerileyen sermaye yeterlilik rasyolarıyla beraber) bankacılık sektörünü zorluyor.

Bu uyarıların hepsi maalesef doğru ve dünden bugüne ortadan uyarıların kalkmasını sağlayacak bir durum yok. Türk bankaları küresel piyasalarda yaşanan kısa süreli “bahar havasının” yardımıyla, son 1 ayda artan oranda yurtdışından borçlandılar. İlk 3 ayda bankaların yurtdışından yaptıkları borçlanma miktarı 2.5 milyar doları aştı. Kısaca borçlanma konusunda yük yine bankaların üzerinde.

SONUÇ...

Bugün Moody’s’ten not indirimi beklemiyorum. Çünkü düşük petrol fiyatları, düşük kamu borcu ve düşen cari açık rakamları birçok olumsuz gelişmeye rağmen Türkiye ekonomisini hâlâ “yatırım yapılabilir” statüde tutmaya muktedir. Ancak halihazırdaki Baa3 negatif notumuzu bir 20 ay daha bu şekilde tutamayız. Özellikle de bankacılık sektöründe bahsi geçen “düşük kârlılık ve hızlı artan sorunlu krediler” böyle devam ederse sonbahara maalesef Moody’s’e “not indirimi” konusunda ciddi bir fırsat vermiş oluruz.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı