TVRadyo
Cüneyt Başaran

Murat Çetinkaya dönemi başlıyor

 

Bugün TCMB, nisan ayı Para Piyasası Kurulu toplantısını yeni başkanı Murat Çetinkaya ile yapacak. BloombergHT’nin 25 ekonomistle yaptığı ankette, 15 katılımcı “50 baz puan”, 3 katılımcı “25 baz puan” ve 4 katılımcı da “75 baz puan” üst bantta faiz indirimi bekliyor. Katılımcılardan 4’ü üst bant dışında, TCMB’nin gecelik TL borçlandığı “alt bantta” da faiz indirimi bekliyor. BloombergHT’nin anketine göre katılımcıların hepsi faiz indirimi beklerken, halihazırda kullanılmayan TCMB’nin yüzde 7.25’te duran gecelik borç alma faizinde bile indirim bekleyenlerin olması önemli bir ayrıntı.

FAİZ İNDİRİMLERİ FİYATLANDI MI?

2 ay önce, şubat ayı sonunda Türk tahvil piyasasında geçen işlem şu şekildeymiş; 2 yıllık tahvil faizi yüzde 10.80’de, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 10.60’lardaymış. Hatırlatmaya devam edelim, TCMB o günlerde piyasaya kabaca 100 milyar TL gecelik para veriyor ve ortalama yüzde 9.10 gibi bir faiz istiyordu. Sepet kur; 3.13’te, Dolar/TL ise 3.00 seviyesindeydi. Son olarak da Türkiye 5 yıllık Risk Primi (CDS) oranını hatırlayalım, şubat sonunda CDS’ler 300 baz puanlarda dolaşıyordu.

Şubat sonundan itibaren küresel piyasalarda, FED’in faiz artışı ihtimalinin ötelenmesi sonucu büyük bir ralli yaşandı. Arka arkaya 7 hafta boyunca gelişen ülkelere para girişi oldu. Son 2 yılda, bu kadar kısa süre içinde, gelişen ülkelere para girişinin en yoğun olduğu döneme şahit olduk. Yapılan hesaplara göre 4.5 milyar doların gelişen ülke piyasalarına girdiği hesaplanıyor.

Bu arada TCMB mart ayında faiz koridorunun üst bandından 25 baz puan faiz indirdi. Erdem Başçı’nın görev süresi doldu ve yerine Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya atandı.

BUGÜN PİYASALARDA NE FİYATLANIYOR?

Nisan ayı PPK toplantısı öncesinde (BloombergHT anketinde görüldüğü üzere, “50 baz puanlık” faiz indirimi, beklentisi var) tahvil piyasası 2 ay öncesine göre çok farklı bir yerde. 2 yıllık tahvil faizi 170 baz puan aşağıda, yüzde 9.20’de, 10 yıllık tahvil faizi ise 130 baz puan aşağıda 9.30’larda. TCMB piyasayı kabaca 95 milyar TL fonluyor, oran yüzde 8.70 seviyesinde. Sepet kur; 3.02’de, Dolar/TL ise 3.83’lerde. 5 yıllık CDS ise 235 baz puana kadar gerilemiş durumda.

Görüldüğü üzere içeride; tahvil faizleri, CDS seviyeleri, sepet kur hepsi son 2 aydır çok ciddi bir pozitif fiyatlama içinde. Bu fiyatlamaların büyük kısmı küresel piyasalarda yaşanan iyimserliğin sonucu. TCMB’de sorunsuz atlatılmış “başkanlık değişimi”, çekirdek olmasa da manşet enflasyonun son 2 aydır düşüyor olması ve nihayette de TCMB’nin faiz indirimleri de, Türk varlıklarında yaşanan iyimserliğin diğer kısmını oluşturuyor. Kısaca Türk piyasasında son 2 aydır yaşanan “iyimser hava” hem yurtdışında hem de yurtiçinde oluşabilecek bütün olumlu gelişmelerin fiyatlandığı noktadır.

Biliyorum herkesin gözü kredi faizlerinde. TCMB’nin faiz indirimleri, tahvil faizlerindeki hızlı düşüş ve nihayetinde mevduat faizlerinde “1 puana” yakın gerileme mortgage, ticari ve tüketici kredilerine nasıl yansıyacak?

Cevap vereyim: Sınırlı yansıyacak.

Kredi/mevduat oranı yüzde 140’larda seyrettiği, Moody’s in “ ...Bankalarınız eskisi kadar kâr edemiyor. 2 yıla kadar sermaye artırmak zorunda kalabilir” dediği bu günlerde, 5 ay sonra “referandum, erken seçim” gibi piyasaların almayı sevmediği risklerin olduğu bir ortamda ve maalesef günaşırı Suriye’den ülke topraklarına roket atıldığı gerçeği düşünüldüğünde, uzun vadeli kredi faizlerinde ciddi bir düşüş beklemem bence biraz naiflik olur.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
21 Nisan 2016 Perşembe, 10:46 Misafir Dolar/TL ise 3.83 demişsiniz ama 2,83 olcaktı galiba
20 Nisan 2016 Çarşamba, 12:59 Misafir Gayet akılcı ve ayakları yere basan yorum ama gel görkü dünyada işlerin yürüyüşü ayaklar havada gibi
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı