TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

"Bizde kıyak kredi yoktur"

 

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Petrol Ofisi’nde akaryakıt kaçakçılığı ve bankadan Can Dündar’a faizsiz kredi sağlandığı iddialarına karşı “Ne yaptığımızı biliyoruz. Hukuka güveniyoruz. Ne Can Dündar’a ne başkasına kıyak iş sağlanmamıştır” dedi

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Petrol Ofisi iddianamesinden, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verildiği iddia edilen uygun koşullu krediye kadar birçok konuyla ilgili sorularıma yanıt verdi.

Bali, Petrol Ofisi ile ilgili hukuki sürecin devam ettiğini, süreç devam ettiği için banka ile ilgili bu dava özelinde yayınlar yapılmasının yanlış olduğunu belirtti.

“Biz şahsen de yargılanıyoruz. Fakat bu konuda ne yapıp, ne yapmadığımızı iyi biliyoruz. Dolayısıyla bunun rahatlığını yaşıyoruz. Ancak bunu bilmemiz bize hukuki koruma sağlamayabiliyor” diyen Bali, bu konuda hukuki olarak haklarını savunmaya devam edeceklerini ve hukuka güvendiklerini belirtti.

İş Bankası daha önce KAP’a gönderdiği açıklamada, POAŞ’ta akaryakıt kaçakçılığı iddianamesi ile ilgili olarak, yönetim kurulu başkanı ve yöneticilerine yönelik iddiaların hukuki bir zemine dayanmadığının yargılama sürecinde görüleceğine inandıklarını açıklamıştı.

Banka ayrıca, yöneticilerin yasal haklarının korunması için gerekli hukuki tedbirlere başvurulacağını duyurmuştu.

İş Bankası KAP’a yaptığı açıklamada Petrol Ofisi’nde hissedar olduğu 2001-2005 dönemini de içeren 2001-2007 yılları arasında POAŞ Yönetim Kurulu’nda görev yapmış olan üyeler ile bazı üst düzey yöneticiler hakkında, POAŞ’ın akaryakıt ithalat işlemlerinin bir bölümüne ilişkin olarak, bir iddianame hazırlandığı ve bu iddianamenin görevli mahkeme tarafından yargılama konusu edildiğinin öğrenildiğini belirtmişti.İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Bloomberg HT’de Cüneyt Başaran’ın sorularını yanıtlarken sektörde kârlılığın mevduat faizinin altına indiğine dikkat çekti

‘AĞIRBAŞLI PRENSİPLE YÖNETİLEN BANKAYIZ’

Adnan Bali, yaptığımız söyleşide Petrol Ofisi iddianamesi ile birlikte Can Dündar’a faizsiz kredi kullandırıldığına ilişkin iddialarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

“Her krediye hâkim değilim ama bu kurumun herhangi bir konuda yanlış bir işi olmayacağına ilişkin özgüven ile söyleyebilirim ki böyle bir şey yoktur” diyen Bali, bankanın subjektif herhangi bir kriterle, siyasetle ilişkisinin olmadığına, tamamen bankacılık kriterlerine göre faaliyet yürüttüğüne vurgu yaptı.

Bali, “Keşke yasalar izin verse de, piyasa oranları ile kıyaslayarak hangi faiz oranında bu krediyi kullandırdığımızı açıklayabilsem. Ancak bankacılık kanunu açısından bunlar sırdır. Ama bu konuda yapılan bu kadar yayından sonra şunu söyleyeyim ne Can Dündar’a ne de başkasına herhangi bir faizsiz kredi veya kıyak iş sağlanmamıştır” diye konuştu.

Bankanın 185 bine yakın paydaşı olduğunu ifade eden Bali bankanın ‘ağırbaşlı’ prensiplerle yönetildiğini belirtti. Daha önce bazı yayın organlarında İş Bankası’nın Dündar’a bankacılık mevzuatına aykırı şekilde kredi sağladığı iddiası gündeme gelmişti.

Banka bu iddialar üzerine 1 Nisan’da yayınladığı bir açıklamada “Bankamızda tüm krediler, yasal mevzuata ve kredilendirme prensiplerine uygun bir biçimde, kredi riski / teminat dengesi gözetilmek ve müşterinin tüm gelirleri ile geri ödeme kaynakları ve bankamız için faiz dahil diğer gelir yaratıcı unsurlar dikkate alınmak suretiyle tahsis edilmekte olup, portföyümüzde bu ilkelere uygun olmayan biçimde tahsis edilmiş herhangi bir kredi bulunmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

'NET FAİZ MARJI YÜZDE 3.5'İN ALTINA İNMİŞ DURUMDA'

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, sektöre ilişkin açıklamalarda da bulundu. Bankacılıkta temel göstergenin sermaye yeterliliği olduğunu belirten Bali, özkaynağı tüketen en önemli kalemin verilen krediler olduğunu ve kredilerin artması için özkaynakların artması gerektiğini ifade etti. Bali, “Özkaynaklar iki şekilde artar, sermayedar para koyar, faaliyet gelirlerini özkaynaklarınıza eklersiniz” dedi.

“Türk bankacılık sektöründe faaliyetlerimizle yeniden özkaynak üreterek yeniden kredilendirmeye imkân veren bir matematiğe sahip değiliz” diyen İş Bankası Genel Müdürü, “Net faiz marjı yüzde 3.5’in altına inmiş durumda, 5-6 yıl önce yüzde 6 seviyesindeydi” diye ekledi. Bali, bu marjla verilmiş ortalama kredinin özkaynaklara ilave kredi kapasitesi yaratmak bakımından katkı sağlamadığını söyledi. İş Bankası Genel Müdürü, kârlılıkların iki yolla düştüğünü belirterek, “’Bankalar çok kâr ediyor’ söylemlerinden sonra kârları düşürecek düzenlemelere maruz kaldık” şeklinde görüş bildirdi. Bali, sektörün kârlılığındaki düşüşe ilişkin, “Burada kendi kusurlarımız da var. Yıkıcı rekabetle kendi kârlarımızı son derece sürdürülemez seviyelere kadar götürdük” dedi. Özkaynak kârlılığı yüzde 10-11 bandına oturan sektörde kârlılığın mevduat faizinin altına indiğini belirten Bali, bu durumda sermayedarın parasını çekerek mevduat müşterisi olması durumunda, yüzde 2-3 artıda olacağını ifade etti ve “Peki sermayedar para koymadı, siz de kendi kaynaklarınızdan ilave edemediniz. İşte büyüme sorunu denilen şey bu” şeklinde yorumda bulundu.

“2012 yılından bu yana Türkiye ekonomisi yüzde 3-4 bandında büyüyor. Aslında aman aman bir kredi talebiyle de karşı karşıya değiliz. Bizim de kapasitemizdeki sınırlanmalar bir araya geldiğinde bugün tablo bu” diyen Bali, “Bankacılık sektörü stratejik bir sektör olarak algılanmalı. En az savunma, haberleşme, enerji kadar gözetilmesi gereken bir sektör. Bu bankacılık sektörü kârlılık tartışması değildir. Bu bir sistemin, büyüme hedeflerinin realize olması için fonksiyonunu görüp görmeyeceği tartışmasıdır. Bunu bu nesnellikle ele almalıyız” dedi.

Bali, “Hızlı büyüyen dönemlerde birçok firmanın çarklarını döndürebildiğine tanık oluyorduk. Ancak kurların arttığı bir dönemde kimin hangi senaryolara hazırlıklı olduğu, kimin daha çok kaynağı var, bunların ortaya çıktığı bir dönem yaşıyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

İş Bankası Genel Müdürü, sektörde alınması gereken tedbirler olduğunu, tartışmanın bu kararların proaktif bir şekilde ya da sorunlarla karşılaşılıp bedel ödeyerek alınacağı tartışması olduğunu ifade etti. Adnan Bali, “İyi yönetim, proaktif yönetimdir” dedi.

'KARNENİ GÖSTER KITABINI AL’ 9. YILINDA

İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası 9 yılı geride bıraktı. Kampanyanın bu yılki kitabının tanıtımına Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar da katıldı. Bankanın bu yılki karne hediyesi olan “Mars’a Nasıl Giderim? - Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar” isimli kitap Çağlar Sunay tarafından hazırlandı. Sancar, İş Bankası’nın eğitim alanındaki bu sosyal girişimine katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek:”Bu girişimin özellikle çocuklarımızın eğitimi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anki durumumun, çocuklarımıza her şeyden ziyade bilim ile uğraşma yolunda ilham vermesini diliyorum” dedi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı