TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Küreselleşme mülteci krizine yenik düşecek mi?

 

Bu hafta İngiltere’den şok bir haber geldi. AB yanlısı, İngiltere’nin daha fazla mülteci almasını savunan İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox, Brexit referandum kampanyası çalışmaları sırasında “milliyetçi” bir İngiliz’in kurşununa kurban oldu ve hayatını kaybetti. Saldırganın 2011 yılında kurulan aşırı sağ tandanslı “Britain First” organizasyonuna bağlı olduğu anlaşılıyor. Bu gruba bağlı olanlar “ırkçı” olmadıklarını ama “Birleşik Krallık’ın daha fazla mülteci istemediğini” belirtip “İngiliz gelenek ve değerlerinin” korunmasını istiyor. İstekleri anlaşılabilir olsa da “suikast olayı” gösteriyor ki, örgüt fikirlerini antidemokratik ve şiddet içeren yollarla anlatmaktan da kaçınmıyor.

HERKES UYARIYOR AMA BREXIT GERÇEK OLMA YOLUNDA...

İngiltere’nin zaten çok da güçlü olmayan AB bağının kaderi 23 Haziran Perşembe günü yapılacak referandumda (Brexit) ortaya çıkacak. Son yaşanan “vekil suikastı” ortamın ne kadar gergin olduğunu anlatıyor. Diğer yandan IMF de uyarıyor. İngiltere’nin AB’den ayrılması sadece Londra’nın değil Avrupa üzerinden küresel ekonomilerin de etkileneceği yeni bir krizi tetikleyebilir. Hatırlatalım geçen hafta FED Başkanı Yellen da faiz artırımlarını ötelerken masaya koyduğu en büyük argüman “Brexit” korkusuydu. İngiltere Merkez Bankası’nın hesaplarına göre eğer referandumdan “Çıkalım” kararı çıkarsa bunu yıllık maliyeti İngiliz ekonomisine 30 milyar sterlini bulabilir. Ekonominin ilk yıl yüzde 1’e yakın daralması ve hatta bir kaç çeyrek daralması (resesyon) da söz konusu olabilir.

İngiliz Başbakanı Cameron uyarıyor: “Ekonomimiz ağır hasar görebilir”. İngiltere Merkez Bankası hesaplıyor ve açıklıyor “Resesyona girebiliriz”. IMF yekten topa giriyor: “AB projesi ve küreselleşme stratejisinde çok ağır bir yenilgi olur”. ABD Başkanı Obama tehdit gibi açıklama yapıyor: “İngiltere AB’den çıkarsa ABD’nin yapacağı Serbest Ticaret Anlaşması’nın dışında kalır”.

Bütün bu sert ifadelere rağmen son anketler “Çıkalım” kampının öne geçtiğini gösteriyor.

MÜLTECİ KRİZİ AB’NİN SONUNU MU GETİRECEK?

İşte can alıcı soru bu!

İngiltere gibi çok az mülteci alan, farklı kültürden insanlarla yaşamaya alışık bir toplumum bile “göçmen korkusuyla” sokak ortasında vekil suikastı yaşadığı günlere geldiysek şapkayı masaya koyup düşünmek lazım!

Konu İngiltere’nin referandumu değil!

Küresel ekonomilerin uzun süreli durgunluğa girdiği dönemde servet sahibi olanlar bunu kimseyle paylaşmak istemiyor. Hatta etraflarına yüksek duvarlar çekip bu yeni dönemi kendi içlerinde yaşamak istiyorlar. Ne demografi sorunsalı, ne ucuz işçilik, ne de medeniyet Batı dünyasının, yaşanan insanlık dramına gözlerini kapamasını engelleyemiyor. Bu durum da bize çok uzak olmayan günlerde ülkelerin ve dolayısıyla ekonomilerin içe dönük, korumacı bir şekle döneceğini haber veriyor.

Şu ana kadar önüne çıkan her şeyi yıkıp geçen kapitalizm ve küreselleşme, bu sefer güvenlik ve iş kaybı korkusuyla beslenen “mülteci krizi”ne yenik düşecek gibi.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
22 Haziran 2016 Çarşamba, 09:15 Misafir bu kadar gereksiz konulara yorumlar yapılıyor ki.olmayacagı biline bilene daha gündemde ne kadar tutacaksınız.iskoçya örnegi insan kendi bacagına kurşun sıkar mı ingilizler bu kadar aptal mı.tek merakım hayır da dolar ne olur siz bana bunu yazın kürşad Aral
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı