TVRadyo
Cüneyt Başaran

Brexit AB’yi ilgilendirdiği kadar Türkiye’yi de ilgilendirir

 

2015 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin en fazla ticaret açığı verdiği ülke Irak. Bir sene öncesine göre yüzde 20 kadar azalmış olmasına rağmen, Türkiye Irak ile yapmış olduğu ticaret sonucunda son 4-5 yıldır ortalama 8-10 milyar dolar fazla vermekte. Bu bilgi bir yerde dursun. Şimdi geçelim gerçek mevzuya. Irak’tan sonra Türkiye’nin en fazla ticaret açığı verdiği ülke hangisi?

İNGİLTERE İLE 5.5 MİLYAR $ TİCARET FAZLASI VERİYORUZ

Sorunun cevabı yukarıda: İngiltere. AB üyesi ülkeler arasında Almanya’ya 8 milyar dolar, İtalya’ya 3.7 milyar dolar, Fransa’ya 1.7 milyar dolar ticaret açığı veren Türkiye, İngiltere’ye 2015 yılında tam 5.5 milyar dolar fazla vermiş. 2015 yılında Almanya’nın hemen arkasından 10.5 milyar dolarlık ihracat ile İngiltere en fazla ihracat yaptığımız 2. ülke olmuş. Başta otomobil, tekstil ürünleri olmak üzere farklı sektörlerde bu pazara girebilmeyi başarmışız. Ancak hikâye bununla bitmiyor. Birleşik Krallık Başkonsolos Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Ajansı Başkanı Neil Floyd’un verdiği rakamlara göre İngiltere, Türkiye’nin en fazla doğrudan yatırım (FDI) getirdiği ülke olmuş. İngiltere’den buraya Vodafone, Rolls Royce gibi markalar yıllar içinde ciddi doğrudan yatırım getirmişler. Diğer yandan son dönemlerde Türklerin doğrudan yatırımları için tercih ettiği çok önemli bir merkez olmuş. Arçelik’in Beko markası ile İngiltere’de yaptığı yatırım ve 2014’te Yıldız Holding’in United Biscuits markasını satın alması buna en güzel iki örnek.

İNGİLTERE’DE NE OLACAĞI TÜRKİYE’Yİ DE İLGİLENDİRİR

Yıllık 60-65 milyar dolar ticaret açığı verdiğimiz düşünülecek olursa ve yukarıda yazılanlar çerçevesinde İngiltere pazarının bizim için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkar. Biz bu pazara AB ile yapmış olduğumuz “Gümrük Birliği” pasaportuyla girdik. İyi haber, bu pasaportla girdiğimiz diğer AB ülkelerine göre çok daha başarılı olduk. İşte bu sebeple Brexit sonrası yeni kurulan İngiliz hükümeti, Brexit sırasında AB ile İngiltere arasında yaşanacak olan süreç ve olası ticaret anlaşmaları müzakereleri bizi yakından ilgilendirir. Eğer Brexit sonrası İngiltere AB dışında kalacak ve bizim AB ile yaptığımız Gümrük Birliği İngiltere’yi kapsamayacaksa, buna ilişkin çok acil düzenlemeler yapmak durumundayız.

HEM OTOMOTİV HEM DE HAZIRGİYİM SEKTEYE UĞRAR

Türkiye’nin İngiltere’ye en fazla mal sattığı iki alan, otomotiv ve tekstil. Bu iki sektörde başarılı olmamızın en büyük sebebi de “Gümrük Birliği avantajı ile rakiplerimize göre bu pazarlara daha avantajlı mal satıyor olmamız”. Örnek: Tekstil ve hazırgiyimden büyük rakiplerimiz Çin, Tayvan, Bangladeş gibi ülkelerin, Gümrük Birliği koruması kalktıktan sonra İngiltere pazarına (bize göre ciddi fiyat avantajları olduğu da düşünülürse) bu ülke ile yapacakları ikili ticari ilişkilerle rahatlıkla girebilmeleri kuvvetle muhtemel. Diğer yandan otomotiv sektöründe de Hindistan, G. Kore gibi ülkeler öne çıkabilir. Üstelik yukarıda saydığımız bazı ülkelerin bizden farklı olarak İngiltere ile Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) olma avantajı da var.

Bu ihtimaller dahilinde uzun süredir çok iyi iş çıkardığımız, “Made in Turkey” etiketini rahatlıkla satabildiğimiz ve hatta işadamlarımızın ciddi yatırım yaptığı Britanya’yı ve Brexit sürecini yakından takip etmemiz gerekiyor.

ABD İLE İNGİLTERE ARASINDA TİCARET ANLAŞMASI OLUR MU?

Brexit’in en enteresan sonucu da, AB’den ayrılan İngiltere’nin, Başkan Obama’nın çok uğraştığı AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşmasının (TTIP) dışında kalacak olması. Bu İngiltere için kötü haber. Başkan Obama, Brexit öncesi İngiltere’yi bu konuda uyarmıştı. Ancak dün yeni bir gelişme oldu. Washington dedi ki: “AB ile ABD’nin yaptığı ticaretin yüzde 30’u Britanya üzerinden. Brexit sonrası İngiltere’siz bir TTIP anlaşması doyurucu olmaz”. Anlaşılıyor ki, ABD TTIP olsa dahi İngiltere ile yarı bir “ikili ticaret anlaşması” yapmak konusuna sıcak. Bu da İngiltere’de yatırım yapan Türk şirketleri için çok büyük bir kapı açabilir. Bunu da bir sonraki yazıda tartışalım.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı