Cüneyt Başaran

Ne haftaydı ama?

 

Yıllardır ekonomi ve finans dünyasının içinde farklı görevlerde bulundum. Bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı yurtdışında, bir dönem yatırım kurumları tarafında fon yöneticisi olarak, halihazırda da mevcut gazetecilik kimliğimle uzun sayılabilecek bir süreyi geride bırakıyorum. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, geçtiğimiz haftaya kadar stresli ve yorucu geçeni çok hatırlamıyorum.

TCMB’NİN FAİZ İNDİRİMİ, PİYASANIN YÜKSELEN TANSİYONU

Pazartesi, haftaya sakin başlandı. Piyasa bir önceki hafta açıklanan FED tutanaklarını “güvercin” bulmuş (Yazarın notu: O gün de “Bu notların yanlış yorumlandığını düşünüyorum” demiştim), Yunanistan’ın da 4 aylık bile olsa bir anlaşma yapmış olması iyimser bir fiyatlamaya sebep olmuştu. Hem içeride hem de dışarıda. Dolar/TL 2.47, 2 yıllık tahvil faiz % 8.22.

Salı günü Merkez Bankası 25 baz puan faizleri düşürdü. Yanında da hediyesi şeklinde faiz koridorunun üst bandı olan % 11.25’i 50 baz puan indirdi. Böylece 2015’in ilk 2 ayında toplam 75 baz puan politika faizini düşürmüş oldu. Piyasanın faiz indirimine tepkisi olumlu oldu. Merkez Bankası “enflasyon tarafında işlerin istediği hızda gitmediğini” belirtmişti ve faiz indirimlerinin enflasyon düştüğü sürece devam edeceği mesajını vermişti. Bir yandan da üst koridor faizini düşürerek bankalara “kredi faizlerini bir parça düşürülebilecekleri” mesajını vermişti. Kararın hemen 15 dakika sonrasında, bir basın toplantısında olan Başbakan Davutoğlu “Merkez Bankası faizleri düşürdü. Düşme trendinde olması olumludur. Beklentimiz daha fazla faiz indirimi yönünde olduğundur” dedi. Kur 2.47, faiz % 8.25

Çarşamba günü akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası faiz kararıyla ilgili ilk açıklaması geldi: “Bize karşı bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere karşı bağımlılığın mı var?” Aynı saatlerde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaklaşık 3 saatlik baş başa bir görüşme yaptılar. Kulisler dalgalandı ve tabii piyasalar da. Aynı anda FED Başkanı Yellen, Kongre’de yaptığı sunumda “Veriler iyi gelmeye davam ettiği takdirde faizi artıracaklarını” yineledi. Kur 2.49, faiz % 8.36.

Perşembe günü gündem yeniden ABD’ye kaydı. ABD’den gelen veriler olumlu havayı bozdu. Çekirdek enflasyonun ve dayanaklı ürün siparişlerinin beklenenden iyi gelmesi, küresel piyasaları karıştırdı. Bu arada St. Louis FED Başkanı Bullard, “Tutanaklardan sabır ifadesini çıkaralım ve yaz aylarında faiz artırımı için elimizi rahatlatalım” dedi. Arkasından önce dolar endeksi, sonra da ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselmeye başladı. ABD Doları gelişmiş ülke kurlarına karşı (dolar endeksi) sert yükseliş yaptı ve 11 yılın zirvesine çıktı. Gelişmekte olan ülke kurlarında satış baskısı devam ediyor. Bu arada Başbakanlık kaynakları, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın istifa iddialarına ilişkin, “İddiaların nereden kaynaklandığını bilmiyoruz ve tümüyle reddediyoruz” dedi. Kur 2.50, faiz 8.48.

Cuma günü ise gündem daha çok içeriye endeksliydi. Merkez Bankası Başkanı “Görevimin başındayım” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Faiz indiriminde korkak davrandık. Merkez Bankası Kanunu’nda değişiklik konusu tartışılmalı” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bir soru üzerine Twitter’da, “Merkez Bankası Kanunu’nda bir değişiklik söz konusu değildir” dedi. Kur 2.51, faiz % 8.8

Ve hafta bitti...

Ama hayat devam ediyor. Ve umarım her gün bir öncekinden daha güzel ve daha umut dolu olacak.

Belki de tek ihtiyacımız olan, bir miktar sükûnet. Gerçekten! Herkes için.

Yukarı