TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

ABD’de seçim öncesi son 3 gün

 

ABD’de son dönemlerin en çekişmeli, en skandallı, en enteresan başkanlık seçimleri için artık sadece 3 gün kaldı. Kısa bir süre önce döndüğüm Washington ziyaretinde de şahsen tanık olduğum üzere, Amerikalıların büyük bir kısmının “Kötüler arasında daha iyi olanı seçiyoruz” dediği bir seçim süreci artık tamamlanmak üzere.

Demokratlar, eğer adayları Hillary Clinton seçimleri kazanırsa, 1940’larda anayasanın izin verdiği dönemlerde 4 kez üst üste Roosevelt’le başkanlığı kazandıkları dönem dışında ABD tarihine geçecek bir başarı kazanmış olacak.

Diğer yandan Cumhuriyetçiler, Donald Trump ile bu tarihi yazdırmamaya çalışıyor.

OBAMA’NIN GÖLGESİNDE SEÇİM

8 Kasım’da yapılacak olan ABD başkanlık seçimleri, 2 dönem üst üste ABD’de başkanlığı kazanmış ve dönemi biterken dahi arkasında mevcut adaylardan daha fazla destek olan Başkan Obama’nın gölgesinde yapılıyor.

Yapılan anketlere göre kamuoyunda Obama’ya destek hâlâ yüzde 53 seviyesinde. II. Dünya Savaşı’ndan bugüne ABD’de görevi bitmek üzere olan başkanlar arasında sıralamada Başkan Obama en iyi ikinci sırada. Ne Trump ne de Hillary Clinton bu orana yaklaşabilmiş değil.

PİYASALAR TRUMP’A HAZIRLIKLI DEĞİL

Washington Post Gazetesi’nin anketine göre Hillary Clinton yüzde 47, Donald Trump ise yüzde 43’te. Bu hafta yapılan birkaç ankette ise özellikle Hillary Clinton’la ilgili ortaya atılan yeni e-mail skandalı sonrası Trump’ın öne geçtiği haberleri çıktı.

Piyasaların ise Trump’ın olası bir zaferine hiç hazırlıklı olmadığını görüyoruz. Olası bir Trump zaferi piyasa için sürpriz kabul edilecek ve oldukça olumsuz bir algı yaratabilir.

Garanti Yatırım’ın hazırladığı rapor göre, Trump seçilecek olursa başta altın olmak üzere birçok güvenli limana ciddi talep olacak. Raporda, Trump’ın seçilmesi durumunda, “kısa vadede risk algısında ciddi bozulma ve güven liman ihtiyacı” ortaya çıkabilir.

Bu durumda ABD hisse senetlerinde yaşanacak, dolayısıyla oradan da küresel hisse senetlerine yayılabilecek bir satış baskısından bahsediliyor.

Hillary Clinton’ın başkanlığı ise büyük oranda fiyatlarda olduğu için piyasaların çok etkilenmeyeceği ve daha çok FED politikaları ve küresel büyüme endişelerinin devreye gireceği de raporda öne çıkan konu.

İşte böyle bir seçim bizi bekliyor ve biz artık biliyoruz ki Amerikalıların başkan seçimi sadece onları değil bütün dünyayı ilgilendiriyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı