Advertisement

Her şey 1 haftada oldu ve bitti.

Biz bayram tatilindeyken…

Dünya battı ve çıktı. Gelin nasıl olduğuna ve etkilerine bakalım.

*

‘Fed faizleri artıracak, kaçan kurtulur’ naraları atılırken 2 konuyu sıklıkla tartıştığımızı anımsıyorum.

Fed’in faizleri fazladan artırmış olabileceği ve Başkan Trump’un bu işe müdahalesi. Amerikan Merkez Bankası’nın bir sonraki krize hazırlık telaşı ve enflasyonun geleceğine fazladan inancı bu faiz artışlarını getirdi. Geçmiş dönük modelleri referans alan Banka ‘Yeni Normal’e uyum sağlayamadı.

Çin ile tarif savaşı görünümü altında küresel liderlik yarışına soyunan Başkan Trump ise bir noktayı çok açık ifade etti. Tüm taşlar aynı tarafa bakmalıydı. Amerika’nın ticaret üstünden yarattığı çitten, Çin, Yuan’ı devalüe ederek atlamamalıydı. Bir yandan Fed’in faiz artışları Dolar’ı güçlendiriyordu.

Fed hızlıca geri adım attı.

Gelecekte Fed’in faizlerinin nerede olacağını alıp satan işlemciler haziranda artık bir sinyal bekliyorlar. Temmuzda ise ‘neredeyse kesin’ kabilinden bir fiyatlama var. Fed artık faizleri indirdi onlara göre.

Neden böyle oldu?

ABD’de üretim verilerinin dip yapması ve istihdam verilerinin bir anda kötüleşmesi sebebiyle.

Modern ABD tarihinin en düşük işsizlik oranlarından birine ve en uzun ekonomik genişleme döngülerinden birine rağmen enflasyon %2’yi kalıcı şekilde aşmadı. Öyleyse bundan sonra da aşmayacaktı piyasaya göre.

*

Ticaret savaşlarının barış görüşmelerinden beyaz duman çıkmaması ve makro verilerin yardımı ile faizler aşağı yönde ralli yapmaya devam ettiler.

ABD 10 yıllık faizi 1 yılda 1 tam puan geriledi. Geçen yıl bu zamanlar %3’ten fazla getiren ABD Hazine kağıdı bugün %2’yi aşağı zorluyor. Alman Bund’ları da benzer reaksiyon üretiyorlar. -%0,20’lerde geziyor getiriler. Tarihi düşüğünde Deutschland 10 yıllıkları.

Dünyada negatif faize sahip bono havuzu yeniden dünyadaki denizler ile boy ölçüşür hale geldi.

Altının onsu 1.350 dolara dayandı ve emtia fiyatları çöküyor. Brent petrolde 75 dolarlar zorlanırken şimdilerde varil başına 60 kırılmasın diye OPEC ardı ardına açıklamalar yapıyor. Piyasayı pozitif yönde manipüle etmeye çalışıyor. 

Bunca fiyatlamanın sebebi Fed Başkanı Powell’in fazla faiz artırdık diyerek günah çıkarması değil elbette.

Küresel ekonomide beklenen dip, Başkan Trump tarafından belirsiz bir geleceğe itilince bu hale geldik. Basbayağı resesyon fiyatlanıyor artık dünyada.

Hindistan buna güvenerek faiz indiriyor. Rusya bu Cuma aynı yola girecek belki de. ABD ile sertçe itişip kakışmamıza rağmen çarpışma öncesinde yumuşaklığını hissettiğimiz yastık da bu. Küresel faizlerin düşüşü!

*

Kimler sevinecek / kimler üzülecek?

Benim reçetem şöyle:

İhracatı küresel ticaretin hatırı sayılır bölümüne isabet eden / ihracatı milli hasılasına oranlar %100’e yaklaşanlar / küresel ticaret düzeninde tedarik ya da değer zincirinde önemli yer işgal edenler – bu işten zarar görecekler!

Tam tersi istikamette yer alanlar ve tasarruf açığı olanlar bu işten faydalanacaklar. Elbette bir manileri yoksa…

 

Kapat