Advertisement
Güntay Şimşek

Henüz kardeş gibi değiliz ama rafineri önemli!

Azerbaycan'ı Türkiye'ye gerçek anlamda yaklaştıran projelerin başında Petkim geliyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (BTC) bile Azerbaycan tarafından Türkiye'ye yapılmış bir iyilik olarak görülüyor. Ama Petkim Türkiye'deki kendi yatırımları. Bakış açısı bu. Halen dünyaya bir gözlerini kapatarak bakan Azerbaycan yönetimi, petrol ve doğalgazın transit geçişlerinde adeta Türkiye'ye takla attırıyor. "Tek millet, iki devlet" anlayışı telaffuz bile edilmiyor. İngiliz-İsviçre hukuku arasında gidip geliyoruz. Devletler arasında duygusallık olmaz teması, Azerbaycan-Türkiye arasında son yıllarda en zirve yapmış durumda. Kendi enerji kaynaklarını en doğru, en stratejik ve en verimli yoldan pazarlamak için çaba sarf etmeyen Azerbaycan yönetimi için Türkiye ne yapabilir?
Petkim Aliağa tesislerinde düzenlenen, AYPE-T fabrikasının açılışı ile Star Rafinerisi ve Haydar Aliyev Teknik ve Meslek Lisesi temel atma törenindeki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine dikkat ettim, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'e ilişkilerin daha ileri boyuta taşınması için mesaj veriyor. Ancak Aliyev'in ne düşündüğünü ise sözlerinden anlayabilmiş değilim. Fakat Azerbaycan'ın devlet şirketi Socar ve Türk özel firması Turcas Grubu'nun ortaklığıyla inşa edilecek Star Rafinerisi, ilişkilerin önündeki engelleri kaldırmaya ciddi katkı sağlayacaktır.

***

Kızılay'ı hep övdük ama...

Kendi yarasını saracak her türlü imkâna kavuşmuş bir Türkiye'ye Kızılay bu haliyle ayak uyduramıyor. Dua edelim ki, Kızılay'ın yükünü ciddi anlamda hafifleten ve ondan daha gayretli çalışan gönüllü kuruluşlarımız var. Ayrıca Kızılay'ın son vukuatı da ilk değil.
Mesela Afrika'ya yönelik yardımları dağıtamadığını, bunun yerine o ülkelerdeki Batılı yabancı yardım kuruluşlarına elindekilerini teslim edip döndüğünü biliyorum. Türkiye'nin gönüllü sivil toplum kuruluşlarıyla da yardım konusunda işbirliğinde nazlanan, bunun yerine yabancıları tercih eden bir yönetim yapısı var. Yabancıları neden öncelediği malum. Çünkü Türk sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçerse açıkları ortaya çıkacak. İlgisiz yardım malzemelerini alakasız ülkelere götürdüğü, yetersiz ayrıca da gönülsüz elemanlarıyla yaptığı işleri izah edemeyecek. Sanırım eski Kızılay Başkanı Tekin Küçükali'nin de bu eleştiriler için söyleyecek sözü vardır. Hükümetin desteğiyle ciddi işler yapıldı, ama Küçükali ve ekibi medya desteği yüzünden hiç eleştirilmedi.
Ayrıca halen daha tek tip, ilkel çadırlar insanımıza reva görülüyor. Dağıtma şekli de ayrı bir ilkellik. Bu sebeple Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı'nın eleştirilere verdiği cevaplar tatmin edici değil. Kızılay Uğur Dündar için geçmişte iyi malzemeydi, Küçükali de bu sebeple ona övdürmüştü. Demek ki boşmuş....

***

'Âlemin kralı geliyor'

Bu kadar duygulandığım, gözlerimin yaşardığı an az olmuştur. Ülkemizi geleceğe taşıyacak önemli kilometre taşlarından Anka'nın Kaf Dağı'nı aşmasına çok az bir zaman kaldı. Dün beşinci uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini yazmıştım. Ama uçuş görüntülerini de izleyince, gözyaşlarıyla ANKA'nın başarılı uçuşunu kutlayan gerçek kahramanların sevincine ben de kilometrelerce uzaktan ortak oldum.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) imzasını taşıyan ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi ile Türkiye gerçekten de havacılık endüstrisiyle yıllar önce kopardığı ilişkisini en olması gereken yerden ve yeniden kuracağı için mutluyum. Hava savunma sistemlerinde sadece ülkemize değil, dost ve müttefik ülkelere de ciddi destek sağlayacaktır. Savaş ve yolcu uçağı başta olmak üzere bize uzak görünen, temin etmek için bir sürü paramızı dökmemize rağmen tam sahibi olamadığımız birçok şeyin de geliştirilip üretilmesinin önünü açacaktır.
ANKA'yı göğsümüzü kabartacak noktaya taşıyan gerçek vatanseverlerin, "Alemin Kralı Geliyor"diye mutlulukla alkışlamalarına katılmamak mümkün değil. Böyle başarılar hep küçük ama inançlı bir toplulukla gerçekleşiyor. TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı'nın ANKA ve ekibi için özel bir logo, forma tasarlamasının da zamanının geldiğini düşünüyorum.

Yukarı