Advertisement
Güntay Şimşek

Suçu tespit var, suç duyurusu yok!

Oldukça tuhaf bir durumla karşılaştım. Meğer Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), yani devletin en tepe noktasının Anayasa çerçevesinde denetleme yetkisi varmış, ancak tespit ettiği usulsüzlükler sebebiyle suç duyurusunda bulunma hakkı yokmuş. Olur mu demeyin, dün “Devlet Denetleme Raporları ne işe yarar?” diye yazdım ve cevabını aldım. Bir işe yaramaz diyemem, Cumhurbaşkanlığı makamına karşı ayıp olur. Başkan ve üyelerinin emeklerine karşı haksızlık etmiş konumuna düşerim. Ama maalesef böyle bir gerçek söz konusu.
Devletin en tepe noktası, devlet adına bir yerleri denetleyip suç ve suçluları buluyor ve bunu suç duyurusu olarak mahkemelere taşıyamıyorsa, burada bir yanlışlık yok mu? O halde DDK niye var?
Fakat bütün bunlara rağmen durumdan vazife çıkaran Malatya Cumhuriyet Başsavcısı gibi duyarlı yetkililer tarafından bazı raporların önemli işler gördüğünü de söylemeliyim.
Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile meslek odalarının denetlenmesi neticesinde ortaya çıkan raporlar ciddi gürültü koparmış. Buralarda yapılan harcamalar için çok az kişinin karar verdiği ve kullanılan paraların hesabının ise sorulmadığı ortaya çıkarılmış. O halde DDK‘nın ihracat ile ithalat rakamlarını denetlemesi çok iyi olacaktır.
Öte yandan DDK, yakında bazı üniversitelerde yaptığı çalışmalarla ve Hrant Dink hakkında hazırladığı raporla yine gündeme gelecek. Suçluları boş verin, şaşırmak için hazır olun...

***

İlginç bir Bamtur mağduriyeti...  

Bamtur meselesinin evveliyatı olduğunu, tatil turları iptal edilerek mağdur olan insanlardan önce de ilginç bir şikâyetçi kitlesi oluşturduğunu biliyor musunuz? TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy titiz davranıyor, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bu alandaki usulsüzlüklerin ortadan kalkması için gayret gösteriyor, ancak Bamtur bu duruma göstere göstere geldiğine göre, demek ki yeterli adımlar atılmamış, eksik alanlar bırakılmış. İşte size somut bir örnek: “Geçtiğimiz bayram Amerika turumuz öncesi arkadaşımın babasına kanser teşhisi kondu. Bamtur’a başvurup 17 gün önce iptal etmemize rağmen, çeşitli bahanelerle bizden para kesmeye çalıştı. Üstelik ‘Son dakika bile olsa rapor gösterdikten sonra iptal etme hakkı doğar’ ve ‘15 gün öncesine kadar yapılan iptallerde tüm paranın iadesi söz konusudur’ mevzuatlarına rağmen. Bunun üzerine TÜRSAB‘a şikâyet ettik. Anında yine başka bir oyunla paramızı kartımıza işlediler. Oyun şu: Diyelim 1000 TL’lik alacağımız var. Onlar hesaba yanlışlık adı altında 100 TL geçmişler. Bunun üzerine bir sürü ihtarname ve şikâyetlerimiz sonucunda TÜRSAB bizi haklı buldu ve kalan paranın tamamının bize iade edilmesine karar verdi. Ama eksik yatırdıkları parayı veya bakiye yanlışlığı denen durumu defalarca mail göndermemize rağmen halen daha düzeltmediler.”
Dün gazetelerde yer alan haberleri de gördüğünüz üzere Bamtur, her türlü uyarıya rağmen mağdur kitleleri oluşturmaya devam ediyor. Çünkü yasal yaptırım için gerekli müeyyideler yetersiz, ilgili makamlar da gerekli işlemler için donanımsız.


***

Kapadokya’da memur maaşıyla izinsiz inşaatlar yapan genel müdür kim?

Tarihi ve doğal yapısıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokya’da memur maaşıyla milyon dolarlık arsalar alan ve yasalara da meydan okuyarak inşaat yapan bir genel müdürün varlığı ilgimi çekti. Konuyu yakından takip eden ise hem genel müdürü iyi tanıyan hem de bölgede çeşitli yatırımları olan Uluer Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uluer. Aynı zaman mahalli yayınlarıyla bir tarafıyla gazeteci olan Uluer, konuyu kendi sitesine de taşımış. Bir dönem bu genel müdürü yakından tanıyan, belki bu bölgede yatırım yapmasına da yardımcı olan Uluer‘in ciddi suçlamaları var.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1.derece SİT Bölgesi olarak ilan edilen alanlarda dev inşaatlar başlatılmış. Anıtlar Kurulu ve resmi hiçbir makamdan gerekli izin ve müsaade alınmamış. Fakat bütün bunlara rağmen Kapadokya Bölgesi‘nin mistik yapısına ters düşen inşaat çalışmaları engel tanımadan devam ediyormuş. Bakan Ertuğrul Günay ve diğer yetkililerin dikkatine...

Yukarı