Advertisement
Güntay Şimşek

İncirlik, ABD'li Predatorlara açıldı

Türkiye'nin insansız hava araçlarıyla (İHA) sınavı skandallarla dolu. İsrail Heronlarına sarıldık. İndirme de kaldırma da İsraillilerin kontrolünde oldu ve bir netice almadık. Halen daha eldekilerde bile kontrol bizde değil. Şimdi İHA'ların sadece gözetleyip istihbarat verenini değil, aynı zamanda saldırı kabiliyeti olanını da Türkiye'ye getirdik. Ama yine sonuç değişmeyecek. Kusura bakmasın, ama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun anlattığı kadar pembe bir tablo içinde Predatorlar faaliyette bulunmayacak. Bir defa Predatorlar, Türkiye'nin kılına bile dokunamayacağı, abartmıyorum kolay kolay bir Türk subayının yanına yaklaşma şansı bile olmayan İncirlik'te ağırlanacak. Kontrolü nasıl bizde olacak?
ABD'nin Irak'ta kullandığı 4 Predator'un, daha doğru ifadeyle bir adet İHA sisteminin, İncirlik'e geldiğinin bakan altını çiziyor ve "Güzergâhı TSK belirleyecek, PKK haricinde başka bir amaçla kullanılmayacak" notunu düşüyor. Belki de Amerika'nın Türkiye'den istemekte dahi tereddüt ettiği bir imkânı biz onlara sunmuş olacağız. Ancak güzergâhı değil, her şeyi Türkiye belirlese bile tamamıyla kontrol Amerikalılarda olacağı için başka ne amaçla kullanılacağı, gerçekten PKK konusunda yardımcı olup olmayacağı tarafı karışık. Bence PKK ile mücadeleyi daha da zorlaştırabilir. İki taraflı bilgi paylaşımına bile zemin hazırlayabilir.
Peki bütün bunlara, İsrail'in Heron'una, Amerika'nın Predator'una gerek var mıydı? Kaç yıldır İHA geliştirdiğini iddia eden Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'ın bu konularda ciddi hesap vermesi gerekir. Büyükelçi olarak atanarak, Türkiye'yi cilalı rakamlarla baş başa bırakmamalı. Müsteşarlığından bugüne kadar proje geliştirme adı altında ne kadar para harcandığının ve kaç gerçek projenin hayata geçtiğinin hesabı mutlak surette sorulmalı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın detaycılığı bu konuda en büyük güvencedir.

***

Müsteşar, büyükelçi olmadan hesap vermeli

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı altındaki şirketlere sağlanan ve bir türlü hesabı sorulamayan, ama aynı projeleri özel sektör geliştirdiği zaman önü kesilen, hatta geliştirdiği projeleri TSK envanterine sokma aşamasında bile teminat isteyen bir Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bu ülkenin hayrına işler yaptığına kim inanır?
Hesap ve gerçekler ortada: Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın altına imza attığı Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin bir numaralı kararını müsteşar hangi sebeple uygulamamıştır. Bahsettiğim karar, çeşitli ülkelerin kapısını aşındıran Türkiye'de bu sistemi başarıyla yapmış, tüm ihale kriterlerini geçmiş Kale-Bayraktar Grubu'nun İHA'sına Savunma Sanayii Müsteşarlığı bir türlü onay vermemiştir. TAİ'nin geliştirdiği ANKA elbette göğsümüzü kabartıyor, ancak ona harcanan paranın yirmide biri Kale-Bayraktar Grubu'na verilmemişken önlerine böyle bir hazır İHA konmuştur. Ancak araya giren eller bu işi engellemiştir. Buna benzer başka alanlarda da özel sektörün önü kesiliyor.

***

Her an bir Predator tepemize düşebilir

Predatorlar 22 Kasım'dan sonra İncirlik konuşlu olarak devreye girecek. Fakat bunların kaza kırım raporlarına göz attığımda Türkiye'yi ciddi bir tehlikenin de beklediğini söylemek zorundayım. İsteyen bu siteye girip control edebilir.
tp://usaf.aib.law.af.mil/
Bu sitedeki MQ-1, MQ-9 isimli kazalar Predatorlara ait.
2000 yılından 2010'a kadar meydana gelmiş CLASS-A büyük maliyetli kaza kırımlarını içeriyor. Her yıl 10-15 kadar büyük maliyetli Predator kazası oluyor. Kazaların bir kısmı otomatik iniş sistemi olmadığından, diğerleri ise tasarım hataları ve el kumandasıyla yapılan iniş-kalkışlardan kaynaklanıyor.
Türkiye, bir Predator için 75 milyon doları gözden çıkarırken, kaza sonrası tamamıyla zarar gören uçaklar için çıkarılan faturalar 10 milyon doları geçmiyor. Hava aracının üzerindeki sistemlerle beraber maliyeti MQ-1 için 4 milyon dolar, MQ-9 düşerse 10 milyon dolar civarında. MQ-9'u Türkiye almak istediğinde uçak başına maliyet 75 milyon dolar civarındaydı. 4'lü set olarak düşünün, 300 milyon dolar.
Ne dersiniz, Türkiye semalarında vukuat olur mu?

Yukarı