Güntay Şimşek

Bollywood'da bir Türkiye hikâyesi...

Bollywood stüdyolarının doğal setleri Mumbai'de, Slumdog Millionaire filmindeki manzaraların daha fazlasıyla karşılaşmak mümkün. Ancak Hint filmlerinde görüp de hissetmediğimiz, nemli hava ve baskın baharat kokusuna alışmak biraz zaman alıyor. Nüfusunun yüzde 40'a yakınının sokaklarda ve dışarıda yaşadığı düşünülürse ismini Bombay'dan alan Bollywood filmlerinin setlerini aramaya gerek dahi kalmıyor.
Hint filmlerindeki renklilik ve canlılık nasıl ortaya çıkıyor, sokaklarına bakarak tahmin etmek zor. Anlam vermek de bir o kadar güç. Ama sinema ile gerçek yaşam arasında ilginç bir bağ olmalı. Çünkü buranın insanları sakin, kendi halinde, azla yetinen ve inançları sebebiyle de dünyalık şeyleri pek de önemsemeyen bir tavırları var. Diğer taraftan Bollywood'u kıymetli hale getiren de her şeyden önce yerli filmlerin bu insanlar nazarında itibar görmesi. Amerika, Hindistan, G.Kore ve Türkiye'de yerli filmlerin iç piyasada yaklaşık yüzde 60 pazar payına ulaşmış olmalarını birbirinden ayrıştırıp farklı bir açıdan bakmak gerekir. Bu değerlendirme Hindistan'da Türkiye film sektörü için de bir açılım getirebilir. Hatta bir Hintli firmanın önemli sayıda Türk filmi için görüşme yaptığına da şahit oldum. Mesela Nene Hatun filminin sözleşmesi bile yapıldı.
Ayrıca Hint film yıldızları kendi ülkelerinde tahmin edilenden öteye popüler, halkın gözünde kahraman gibi... İTO'nun dün açılan 1. Türk Ürünleri Sergisi'ne önemli bir film yıldızını davet etmek gibi bir düşünce hasıl olunca, Hint makamlar fuar alanında güvenliği sağlamanın güç olacağına dikkat çekmişler. Hasılı Hint halkında sinema veya filmler, gerçek yaşamın ötesindeki kişiler, hayali kahramanlar değişik bir karşılık buluyor. Bizim gibi hayalleriyle yaşamayı daha çok seviyorlar. Ama sakın Hollywood filmlerindeki durumla Bollywood'u karıştırmayın. Sinema salonlarındaki her filmin başında Hint Milli Marşı çalındığını, tüm izleyicilerin de ayağa kalkarak dinlediğini söyleyeyim, gerisini siz getirin.
Mumbai'de bir sinema salonunda, üstelik içinde Türkiye'den esintiler olan Hint filmi izleme şansım da oldu. Mumbai'ye kadar gelip Hindistan'ın dünya sinemasına yaptığı katkıyı yerinde görmemek olmazdı. Bizimle birlikte gelen oyuncu Meltem Cumbul'un da küçük bir rol aldığı "Tell Me O Kkhuda"filminin bir bölümü Türkiye'de Kaş'ta geçiyor. Film İstanbul'dan güzel karelerle süslenmiş tabii. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve bir grup Türk'le sinema salonunu kapatıp izledik. Hintçe/İngilizce karışımı bir dilde olan filmi anlamakta çok fazla güçlük çekmedik. Rehberimiz film sonrası İstanbul'u merak ettiğini söyledi. Demek ki azıcık görüntüler bile etkili oluyor. Ayrıca 1. Türk Ürünleri Sergisi'ndeki Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın standında da en fazla İstanbul broşürü talep edildi.
Hindistan'dan yaklaşık 14 milyon insan yurtdışına çıkıyormuş. Bunun 50 bine yakını Türkiye'ye geliyor. Bakanlığın verilerine göre bu seneki beklenti bu yönde. Ancak daha fazlası için neler yapılacağı konusunda biraz uğraşı gerekiyor. Türk Hava Yolları'nın (THY) Mumbai ve Yeni Delhi'nin doluluk oranları yüksek olmakla beraber daha çok transit yolcu için tercih ediliyormuş. Kapıda vize kolaylığı sağlanmasından sonra Türkiye ziyareti artmaya başlamış.
Benzer durum iki ülke arasındaki dış ticarete damgasını vurmuş, fakat tersine. Hindistan ürünleri Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne imza atmış olması sebebiyle düşük vergilerle gelirken, Türk malları için Hint kapılarında yüzde 40 civarında gümrük vergisi ödemek gerekiyormuş. İki ülke arasında halledilmesi gereken en önemli hususu bu.
Gelelim Bollywood'daki Türk hikâyesine. Başbakan Erdoğan'ın 2008'de "Bollywood Oscar Törenleri'ni İstanbul'da yapalım" teklifine Hint yetkililer "Olur" demiş, ama hâlâ bir netice alınmış değil. Ekonomi Bakanı Çağlayan da aynı konuyu gündeme getirdi. Yine sıcak bakıldı. Fakat bir Hint yetkilinin yorumlayabildiği kadarıyla bu konu Türk bürokrasisine takılmış. Başbakan düzeyinde bir konuyu gündeme getirip teklif ediyorsak, inandırıcı olabilmek adına yerine getirmemiz gerekmez mi?
Kendimizi bulunmaz Hint kumaşı sanmamızın anlamı var mı?

Yukarı