Güntay Şimşek

İhracat rakamları tüm vatan sathına yayılıyor

Bu konuyu bıkmadan yazmaktan yanayım. Zira Türkiye'ye art niyetli bir şekilde kredi notu verenlerin elindeki en büyük kozlardan birisi dış ticaret açığı. Ayrıca başta bazı bakanlarımız olmak üzere medyadan da çeşitli isimler kredi derecelendirmesi yapan kuruluşları eleştirirken, onların sermaye yapısına, ait olduğu ülkelere dikkat çekiyorlar. Bence yanlış yapıyorlar. Onların Türkiye'ye negatife bakmalarındaki en önemli kaynakları Türkiye'de Türk vatandaşı uzantıları, temsilcileridir. Bu birinci husus.
İkinci hususa gelince... Türkiye'ye yanlış bakılmasına, kredi notu verirken yukarı değil, aşağı yuvarlama yapılmasında bizim de ciddi katkılarımız var. İthalat rakamlarını saklayarak, sektör analizi yapmadan dış ticaretin sadece bir tarafına bakıp, terazinin yerde olan gözünü unutursanız, yabancı da dış ticaret açığının arkasına geçip notunuzu düşük verir. Bir tarafıyla haksız da sayılmaz.
Ama anlayan kim? Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını Düzce'de açıklayacakmış. Müthiş sevindirici bir haber. İnşallah bu sefer ithalat rakamlarını, ihracatın ne kadarının ithalat kaynaklı olduğunu açıklamayı ihmal etmezler. Ama başından söyleyeyim yine acı bir rekor kırdık sloganı duyacağız. Kıra kıra bir hal olacağız...
İzmit'te yapılacakmış yer değişikliği olmuş. Düzce ihracat rekorunun açıklanacağı yer olarak kayıtlara geçmiş. Bizim medyanın ihracat sefer gülleri de yine güzelleme yaparlar. Ekonomi müdürleri haberlerin etrafını çiçek deseni yapıp koyarlar. Böyle düzene böyle ekonomi medyası. Sözüm genele...
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de 2011 yılı şampiyon sektörünün de belli olacağı kasım ayı ihracat rakamları için heyecan yapıyor, her tarafa gaz veriyor. Ayıptır, günahtır, yazıktır, azıcık dengeli açıklama yapın, kamuoyunu yanıltmayın, ithalatın da altını çizme başarısı gösterin ki, ülkenin istihdamı artsın, katma değeri büyüsün. Eğer ihracatın yüzde 70'e yakını ithalat kaynaklı ise bu tüccarlığı kimin yaptığını bilmemiz gerekir. İhracatçıların yüzde kaçının bu ballı börekten götürdüğünü de insanımızın öğrenme hakkı yok mu?

***

Kadir Topbaş kanunsuz iş yapar mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kanun dendiğinde ne derece titizlendiğini iyi biliyorum. Fakat çözemediğim, anlam veremediğim bir husus var. Havalimanlarından şehire olan transferler için İETT bir ihale yapıp, HAVATAŞ'ı devreye soktu. Şimdi HAVAŞ ile rekabet etmeye çalışıyor. HAVAŞ'ı özelleştirmeden önce de sonra da iyi takip ettim, bilirim. Birçok konusunu ilk duyuran ben oldum. Şimdi Topbaş'a sorum şu: İncelendiğinden hiçbir tarafıyla kanunlara, genelgelere uymayan, havalimanı-şehir arasında taşıma işi için, özel sektörü devreye sokacak bu ihaleye neden çıktınız?
Genelge gayet açık bir şekilde diyor ki, 'Belediye kendi öz malıyla bu işi yapar.' Yani ihale yapıp, işi özel bir şirkete veremez. Zaten belediye otobüsleri çalışıyor. Ayrı bir taksi lobisi var. Başkan becerebiliyorsa bu taksileri klimalılarıyla yenileyip, düzene soksun. Hatta bakan devreye girip tüm havalimanlarındaki taksilerin klimalı olması için genelge yayınlasın. Öte yandan HAVAŞ özelleştiğinde içindeki bu değerlerle, asetlerle özelleştirildi. Özelleştirmeyi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapmadı. Ayrıca hizmet verirken havacılığın hassasiyeti dikkate alınarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün mevzuatları ('SHY 22 ruhsatı), Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin denetimleriyle bu işi yapıyor. Belediyenin mevzuatları ihlal ederek ihaleyle iş verdiği HAVATAŞ'da doğal olarak bu ruhsatlar yok. DHMİ denetimi de yok.
Özetle Sayın Topbaş, yaptığınız ihaleyle terminal-şehir arasındaki taşıma işini aslında daha karışık bir hale getirdiniz. Kalite ve nitelik tarafını sorgulamıyorum bile. Çünkü daha önce yazmıştım. Ama mevzu o değil. Bu iş hukuksuz yapılıyor...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a önemli not: Bütün bu sorunlar, Atatürk Havalimanı başta olmak üzere diğer tüm meydanlarımızda ilgili yetkililerden müteşekkil 'Airport Otoritesi' olmamasından kaynaklanıyor.

Yukarı