Güntay Şimşek

'Enerjide oyun, petrolden gaza kaydı'

BP Uluslararası İlişkiler Direktörü Greg Saunders, Türkiye'nin Orta Asya petrollerinin global pazara taşınmasında son derece önemli ve hayati bir rol oynadığını, ancak şu an oyunda rollerin değiştiğini, petrolden gaza kaydığını belirtti. Özellikle Azerbaycan-Türkiye arasında imzalanan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın önemine dikkat çeken Saunders, Türkiye nin yine anahtar ülke olduğunun da altını çizdi. Amerika ve BP'nin de desteklediği Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yeni anlaşma için şu değerlendirmeyi yaptı: Rusya'nın enerji koridoru tekeli bu hatla yıkılacak. Bu anlaşmaya kadar Avrupa'ya gaz ileten 4 koridordan 3'ü Rusya'ya aitti. Böylelikle Türkiye, Avrupa'nın enerji transferi konusundaki en değerli ortağı olacak.
Hazar bölgesinin en önemli enerji oyuncusu olan BP'nin adına değerlendirme yapan Saunders, Rusya ya karşı da politik bir dil kullanarak, Rusya'nın hâlâ Avrupa pazarında son derece önemli bir yerde bulunduğunu, Avrupa'nın arzusunun da enerji tedarikinde kaynak çeşitliliğini yakalamak olduğunu belirtti.
Enerji mevzularından özellikle Amerika nın Hazar bölgesine Rusya ile çatışacak bir şekilde baktığını ABD Eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un değerlendirmelerinden öğrendik. Türkiye nin Azerbaycan gazının yanı sıra Türkmenistan gazının iletimi konusunda da önemli rol oynayabileceğini belirten Wilson, 2 hafta önce Türkiye'de olduğunu ve en çok konuşulan konunun Irak petrolleri olduğunu, Türkiye'nin Irak petrollerinin de taşınması
konusunda çaba sarf ettiğini, BP'nin Balkanlar'daki pazarını genişletme konusunda yardımcı olabileceğini belirtti. Hazar'ın boru hattı geçişlerine engel olan statü meselesini BP'den Saunders ve Wilson nedense çok fazla önemsemedi. Fakat iki tarafın, ki bunu ABD-İngiltere olarak okumak gerekir, önemli bir strateji değişikliğiyle işbirliği yaptıkları anlaşılıyor.

TAA VE TUSKON ABD İLİŞKİLERİNDE KİLİT KONUMDA
Merkezi Washington'da bulunan ABD'nin 6 değişik bölgesinde faaliyet gösteren federasyonları ve 220 derneği çatısı altında barındıran en büyük çatı kuruluşu olan Turkic American Alliance - (TAA) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ünlü Grand Hyatt Washington Hotel'de New Challenges-New Opportunities (Yeni Sorunlar-Yeni Fırsatlar) başlıklı bir panelle önemli bir zirveye imza attı. Yıllık konferansın galasına da tam 8 Amerikalı senatör ve 60'a yakın kongre üyesi katıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yerine seçilen New York senatörü Kirsten Gillibrand ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ileana Ros Lehtinen de bulundu.

***

Derviş: ABD ekonomisi de iyi değil

Brooking Enstitüsü Global Ekonomi ve Gelişim Direktörü ve Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Derviş, sadece Avrupa ekonomik krizine odaklanılmasının doğru olmadığını, dünya ekonomisinin oldukça iç içe olduğunu, ABD ekonomisinin de iyi durumda olmadığını, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerin bir dış destek almadan kendilerini kurtaramayacaklarını belirterek, Türk özel sektörünün oldukça güçlü olduğunu ve gidişatından umutlu olduğunu söyledi. Dervişoğlu bununla birlikte, Türk ekonomisinin kaygı uyandıran tek tarafının mevduatlardaki artış oranının yeterli olmaması hususunun altını çizdi ve ekledi: Ekonomik krizin bir etkisi olacak, bunu iyi yönetmeliyiz.

***

BP'nin Türkiye'ye bakışında değişim

Paneller içinde yakından takip ettiğim enerji oldu. Moderatörlüğünü Dr. Michael Cain'in yaptığı enerji paneline Türkiye den Enerco Energy Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Baltacı, BP Uluslararası İlişkiler Direktörü Greg Saunders, ABD Eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson katıldı. BP adına konuşan Sanders, Türkiye'nin Orta Asya petrollerinin global pazara taşınmasında son derece önemli hayati bir rol oynadığını ancak şu an oyunun değiştiğini, önemin petrolden gaza kaydığını belirterek bu konuda da Türkiye'nin yine anahtar ülke olduğunu vurguladı. Sanders, Azerbaycan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen bu anlaşmanın, Rusya nın enerji koridoru tekelini yıktığını belirterek, "Türkiye, Avrupa'nın enerji transferi konusundaki en değerli ortağı oldu" dedi.

Yukarı