Güntay Şimşek

İran'ın casus uçakta bir rolü yok!

İranlıların yanlış bilgileri hızla yaymaları ve güçlerinin üzerinde görünmek için gereğinden fazla çaba göstermeleri bilinmeyen bir şey değil. Devrim Muhafızları, geçtiğimiz hafta içinde İran'ın doğusunda ele geçirilen (bulunan demek daha doğru) Lockheed Martin yapımı, tek motorlu, en son radara yakalanmama teknolojisi uygulanmamış RQ-170 Sentinel casus uçağı için acayip senaryolar yazıyorlar. Nasıl indirdiklerini veya ele geçirdiklerini anlatmayacaklarını övünerek açıklıyorlar. Ama gerçekler çok farklı.
İnsansız hava aracı (İHA) teknolojileriyle içi içe olan önemli uzmanlara konuyu sorduğumda, aldığım cevap beni şaşırtmadı. Bir defa İran'ın ve de yakın müttefiki İsrail'den İHA konusunda yardım alan Rusya'nın bu gibi aygıtları 'hack'edecek bir teknolojisi yok. Dolayısıyla uçağın kumandasını ele geçirip, yere indirme kabiliyetleri de olamaz. O halde bu uçak parçalanmadan İranlıların eline nasıl geçti? Bu işi bilenler için cevabı çok açık: Uçak teknik bir nedenle -motor kaybı gibi- süzülüp İran topraklarında kalmıştır.
Eğer İran, bu uçağın kumandasını kilitlemiş olsaydı, zaten tek parça olarak eline geçirme şansı olmazdı, parçalanırdı. İnsansız hava aracı geliştiremeyen ve üretemeyen İran'ın veya başka ülkelerin bu sistemleri kontrol etmeleri, kumandalarına hükmetmeleri de neredeyse imkânsız. Hatta ellerine geçen RQ-170'ten tersine mühendislikle bir şeyler öğrenmeleri de zor. Şayet Çin bu işe el atarsa bir neticeye varabilir. Ama İran'a faydası olur mu? Çünkü Çin'de insansız hava araçları üzerine üniversite var, teknoloji ve çalışma var. Onların bu uçağın donanımlarını çözmeleri, bilgi edinmeleri daha kolay olur.
Bir başka husus ise İran'ın elinde böyle bir bilgi birikimi, tecrübe, teknoloji olsaydı, tepelerinde sürekli uçan yüksek irtifa İHA'sı ABD'li Northrop Grumman yapımı Global Hawk'ı indirirlerdi. Uydular vasıtasıyla kıtalar arası uçabilen ve yönetilen bu casus uçak, 24 saat boyunca ve 60 bin feet yukarıdan istendiği ve gerekli olduğu zamanlarda İran'ı turluyor. İranlı General Hüseyin Salami ve ekibi bir şey yapabiliyor mu?
Ayrıca insansız hava araçları tam da İran'ın yaygarasını yaptığı bu tarz riskler için geliştirildi. Yani istenmeyen kuvvetlerin eline kendi insan kaynağınızın geçmemesi ve düşse dahi gözden çıkarılma mantığıyla...
Zaten İranlılar da İHA teknolojisinden habersiz olduklarından, çelişkili açıklamalar yaptılar, yapıyorlar. "Vurduk" dediler, "İHA sağlamdı. Elektronik pusuya düşürdük" dediler, ama böyle bir durumda ellerine tek parça geçemezdi. İranlı komutanlar İHA'da durumun karışık olduğunu anlayınca, "Nasıl indirdiğimizi açıklamayacağız" savunmasının arkasına geçtiler. Hepsi bu...

***

Ekonomide ne tarafa doğru büyüyoruz?

Ekonomimiz büyüyor. Fakat ne tarafa doğru büyüdüğünü söyleyen yok. İmalat sanayindeki gelişmelere baktığımızda, anlayanlar için güzel mesajlar söz konusu.
İçerideki üreticilerin meselelerine eğilmeyen, ithalat kalemlerine göz atmayan, kendi imalat sektörlerini yavaş yavaş yok eden bir anlayıştan, bu aşamaya gelmiş olmamızı hayra yormakta fayda var. Gerçekler ortada. 2011 toplamında cari işlemler açığının 80 milyar doları bulacağını kestirmek zor değil. Az olan iyi ile övünmek yerine, çok olan kötü için önlem almaya devam etmeliyiz.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
20 Ocak 2012 Cuma, 13:09 Misafir güntay bey gene olağanüstü eğitimi ve teknoloji bilgisiyle karanlık sayfaları aydınlatıyor
14 Aralık 2011 Çarşamba, 06:52 Misafir iranlilarin celiskili laflarini gostermek cok kolay. ucagi kontrolunu ele gecirmek icin crypto yu kirmak lazim en azindan. bence bu ucaktaki butun teknolojiden cok daha onemli bir fayda saglayabilr bu. iranlilarin yerinde olup kirsaydim bunu dunyaya hic bir sekilde aciklamazdim. sonucata o ucak cok gelismis (ama yapilamasi cokda zor olmayan) bir teknoloji urunu. optik kismi bile daha karmasik olmali.
13 Aralık 2011 Salı, 23:13 Misafir tamam da bu niye sizin zorunuza gitti...
Yukarı