Güntay Şimşek

Gaz oyununda eksik aktörler

Azerbaycan ile Türkiye, enerji oyununda frekans tutturamayan iki kardeş ülke olarak, son bir ayda ciddi değişimlere imza atmaya başladı. Azerbaycan'ın Rusya'nın etki alanından çıkma girişimi olarak da ele alınan 'Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı' projesinin arkasında şüphesiz Amerika ve British Petrol (BP) da var. Ama dünkü mutabakat zaptı töreninde iki taraftan etkin birileri sahnede yoktu.
Türkiye ve Azerbaycan enerji bakanlıklarının mutabakata vardığı anlaşma tartışmasız önemli. Ancak hemen heyecana kapılmamak gerekir. Zira henüz tamamlanması gereken noktaları var. Zira Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı NatıgAliyev birkaç gündür Türkiye'de bu konunun altyapısıyla meşgul oluyordu. Ayrıca BP'nin taktik ve yöntemleriyle sahneye çıkmasını da beklememiz icap eder. Bakalım Azerbaycan tarafının üstlendiği yüzde 80 paydan ne kadar katılım hissesi alacaklar.
Hazar Bölgesi için ciddi bir enerji güzergâhı olacak bu yeni boru hattı, aynı zamanda Nabucco, ITGI ve TAP gibi diğer boru hatları için de ümit ifade etmektedir. Ancak detay ve temel mühendislik çalışmaları başlayıncaya kadar temkinli olmak gerekiyor. Çünkü cumadan bu yana yapılan görüşmelerin arka planı, bu imzanın sıkıntılı bir süreç sonrası atıldığını ortaya koyuyor.

***

Savunma Müsteşarlığı neyi savunuyor?

Daha önce defalarca yazdığım bir İnsansız Hava Aracı (İHA) mevzusu vardı. Ocak 2010'da Başbakan Erdoğan, dönemin Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nın Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) onay verdiği ihaleyi Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Murad Bayar tam 2 yıl geciktirdi. Nedenini ise kimse izah edemiyor.
Müsteşarlık, 2007 yılında Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme programı kapsamında ihale yaptı. Kalekalıp-Baykar, Bayraktar-Çaldıran taktik sınıfı İHA ile 2009 yılının eylül-ekim tarihlerinde tüm uçuş performans kriterlerini başarıyla tamamladı. 2010 Ocak SSİK'nın birinci maddesinde 2 adet taktik İHA için Kalek-Baykar ile sözleşme yapılmasına karar verildi. İkinci maddede ise Vestel'in katapult ile atılabilen bir adet İHA sistemi geliştirmesi için onay çıktı.
Tam iki yıl, SSM bu şirketleri oyaladı. 20 Aralık 2011'de Kalek-Bayraktar ile 'Taktik İHA' sözleşmesini yürürlüğe soktu. Aynı tarihlerde Vestel'in Karayel'ine de onay çıktı. Her iki sistemin de 2 yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor.
Bu arada Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, 'Hava aracı için TSK'nın açtığı ihale 2 yıl önce tamamlandı. Bir yıl imza süreci yaşandı' diyerek gecikmeye bir yönüyle dikkat çekiyor. Ancak SSİK'da Vestel'in durumunun daha farklı olduğu görülüyor. Bayraktar-Çaldıran hazır olmasına rağmen, Karayel ise proje aşamasında geliştirilmesi için sözleşme geciktirilmiş.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bu konuyu aydınlatması gerekir. SSM'nin bu gecikmelerdeki gayesi nedir, kimi savunuyor? Özel teşebbüsün savunma sanayindeki faaliyetlerinde burun sürtme girişimlerini nasıl okumamız icap eder?

Yukarı