Advertisement
Güntay Şimşek

İhracatı gölgelemek istiyorum

Bu köşeden ihracat/ithalat mevzularını sıkça gündeme getirmeme rağmen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kadar başarılı olamayışıma fazlaca üzülüyorum. Çünkü Babacan, "Kurun hakkını veremediniz" diyerek ihracatçılara azıcık dokundurunca, hepsi başka telden çalmaya başladı. "Bakan bize iş ve pazar kaybettirdi" diyen, "Dengemizi bozdun" şeklinde nara atan, "Krize rağmen iyiyiz" hesapları yapan, "Gölge yapmayın, başka ihsan istemeyiz" uyarısında bulunanlar oldu.
Bakan ve istikrarlı hükümeti olmasaydı, bugünleri biraz zor görürdük. AK Parti istikrarıyla gelen başarının kalıcı olması için ucuz işgücüyle yapılan ihracatın kalifiye insanla, tasarımla, teknolojiyle yeni ihracat kalemlerine dönüşmesi gerekir. Otomotiv sektörü ihracatın lokomotifi. Türk işçisi çok kaliteli. Ne yapıyor. Sol tekerin montajını sıfır hatayla yapıyor. Bu sektörde tasarımı, teknolojisi var mı? Oranı ne, katkısı ne?
Babacan'ın yerinde olsaydım, kur üzerinden değil, dünya ihracat ligi üzerinden eleştiri yapardım. Ayrıca Babacan'a da ithalat rekorunu, dış ticaret açığını, cari açık durumunu hatırlatmakta fayda var. Bakan ithalat rekoruna sahip çıkıp tören yaparsa, samimi söylüyorum ülkeye daha iyi hizmet etmiş olur. En azından rekorun babasını görür ve sorgular.
Çünkü ihracatın sahibi var, ama ithalata bakan yok. İthalat denince Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gibi isimler akla gelmekle kalmıyor, ithal edilen ürünün özelliğine göre birçok bakan devreye giriyor. Ortalık karışıyor. Bakan Yazıcı halen daha ithal tarafında büyük mağaza yasasıyla uğraşıyor, Bakan Ergün ise Çin'den gelen ithal ürünler için bu ülkede ofis açmak için geç de olsa adım atıyor.
Mesela Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in alanı olabildiğince geniş, bir ürünün hangi evsaflarda ve içerikte ithal edileceğini Bakan Eker'e bağlı birimler tayin ediyor, ama internetten sipariş verdiğiniz an hiçbir kural olmadan ürün elinize ulaşabiliyordu. İthalat tarafına çok bakan baktığı için, sınır koyanı, kural belirleyeni de olmuyor.

***

TİM'e inat 45'inci yaş rekoru kıracağım

Öte yandan ihracatçılar için de meydan boş. "Her ay rekor kırdık" diye tef çalıp oynuyorlar. Ortada şüphesiz bir başarı var, sevinmemiz gereken tablo da var, ancak tef çalıp oynamamızı gerektiren bir durum kesinlikle yok. Hatta bundan sonrası için daha fazla kafa yormamız gereken bir tablo var önümüzde. İhracatçıların tek başlarına sahne almalarına, ithalat tarafını gölgelemelerine uzun süredir dikkat çekmeye çalışıyorum. Tek başıma bu kadar görünür oluyorum, ama başarılı olduğum kanaatindeyim.
Aslında ben de her sene rekor kırıyorum, ama bunu herhangi bir bakanın eşliğinde törenle ilan etmiyorum. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) hesabından yola çıkarsak, sadece ben değil, şöyle bir etrafa baktığınızda çalışan, yürüyen, sağlıklı yaşayan her canlı ve mekanizma da rekor kırıyor. Bindiğim araç mesela 3 yılda 100 bin kilometreyi devirme rekoru kırdı. Komşumunki de 150 bin rekoru kırmış. Gelecek yıl da 45 yaş rekorumu kıracağım.

***

Emek üzerinden ihracat nereye kadar?

Türkiye'nin ihracat kalemlerine bakıldığında rekabetin emek üzerinde yapıldığı, emek yoğun çalışıldığı gerçeği ortaya çıkıyor. Zaten Babacan'a cevap verenlere bakın, ne demek istediğimi daha net görürsünüz. Katma değer üreten, teknoloji katan yatırımlar nerede? Tekstilcilere sorun bakalım, 10 yıl önce makineleri kaç ülkeden alıyordunuz, şimdi Almanya ve İtalya ile birlikte Çin, Tayvan, Güney Kore gibi ülkeler de devreye girdi mi?
İhracatçıları Çin kuşatması bekliyor, farkındalar mı? Avrupa Birliği'nin 500 milyar Euro'ya ihtiyacı var. Çalınan kapı Çin diyor ki, "Mallarımın AB'ye girişi kolaylaşırsa"... Bu durumda ihracatının yaklaşık yüzde 50'sini AB'ye yapan Gümrük Birliği üyesi Türkiye'nin durumunu hesap edin bakalım...
Özetle; yaşasın ithalat rekorumuz. Devir ihracat için tören ve kutlama devri değildir...

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
11 Ocak 2012 Çarşamba, 09:12 Misafir güntay bey sıradışı eğitiminin verdiği engin bilgisiyle son noktayı gene koydu.bravo diyorum.
Yukarı