Güntay Şimşek

İTÜ 'Yıkın' dedi, valilik 'Afet Merkezi' yaptı

Aslında hikâye oldukça karışık bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor. Van depremindeki yıkıcı gerçeği yaşamamıza rağmen henüz uyanmadığımızı gösteriyor. Konuyla ilgili olarak yazı yazan, araya giren, görüş veren, binaların sahibi olan, bu binalarda kiracı olarak fuar düzenleyen herkes kendi kafasına ve menfaatine göre görüş belirtmiş, belirtiyor. Hatta savunuyor. İstanbul Valiliği de İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) fuar alanlarını, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü kanalıyla Avrupa Yakası Lojistik Destek ve Koordinasyon Merkezi yapmış. Şaka gibi ama gerçek. Böyle bir merkez için valiliğin elinde bir sağlam raporu olması gerekmez mi? Demek ki önemsememişler, hatta sağlam olmadığına yönelik İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) raporunu da dikkate almamışlar.
Diğer yandan bu fuar alanı çeşitli sebeplerden problem üretmesi hasebiyle de sesler ve nefesler birbirine karışmış durumda. Her kafadan bir ses çıkıyor. Mahkemelerde bile işler şaşmış durumda.
Marmara Bölgesi'nde, 1999 yılında yaşanan büyük depremden yıllar önce yapılan (1993) "İDTM fuar alanları"nı 1997 yılının deprem mevzuatıyla savunmak, milletle dalga geçmek anlamına gelir. Ve buna kimsenin tevessül etmeye hakkı yoktur.
İkinci husus, İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski Başkanı ve aynı zamanda fuar alanlarının müteahhidi Mehmet Yıldırım, 1993 yılı mevzuatlarına göre depreme uygun yaptığını, hatta 9.9 büyüklüğüne dayanıklı olduğunu da iddia edebilir. Ancak 2011'de bir üniversite "Betonarme binadır, depreme dayanıklı değildir"diyorsa, burada herkesin durması ve gereğinin yapılması için baskı oluşturması gerekir.
En başta da her yıl binlerce insanı ağırlayan CNR Fuarcılık patronu Ceyda Erem, İDTM'nin hissedarları İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Büyükşehir Başkanı ve İDTM Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Topbaş ve diğer hissedarların sorumlu davranması icap eder. İstanbul Valiliği'ni saymıyorum. Madem hakem konumunda, olaya taraf gibi girmemesi, İstanbulluyu koruması icap eder.

***

Vali, Belediye Başkanı ve İTO Başkanı neden seyrediyor?

Tüm ilgili taraflar, lütfen aranızdaki sorunları gidin başka platformlarda tartışın. İnsanların kafasına çelik konstrüksiyon yağma tehlikesi olan binaları da kavga aracı yapmadan, hemen yenilemeye, depreme uygun hale getirmeye bakın.
Ve Sayın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İTÜ'nün "yıkın"dediği binaları hangi hakla acil durumda kullanılacak bir merkez olarak düşünebiliyorsunuz? Halbuki siz İTÜ'nün raporunu "Yenilerini acilen yapın"diye de dikkate almanız gerekirken, adeta sağlam raporu verir gibi hareket etmişsiniz. Neticede kiraya veren ile kiracı arasındaki sorunlar sizi de beni de ilgilendirmez. Mahkemelerde hallederler, ama İstanbullu demek siz ve ben demek. Neticede fuar alanı binası karmaşık bir iş değil. Bir yandan başlanıp kısa sürede sağlamlan yapılabilir. Ama İstanbul Valiliği böyle yapmak yerine, 8 salonu "Afet Merkezi" yapmış. Hangi hakla.
Ve Sayın Ceyda Erem, 8 milyon TL'lik (8 trilyon) kira borcu veya başka sebeplerle açılan tahliye davalarını bu işe karıştırmayın. Binaların taşıyıcı sistemlerinin betonarme olduğunu ve çelik olmadığını herkes biliyor, kamuoyunu yanıltmayın. Binaların, 1997 deprem yönetmeliğine uygun olmasıyla bizleri avutmayın. Lütfen sorumlu davranıp İTÜ'den yeni mevzuata göre bir rapor da siz alın. Ya da İDTM'nin İTÜ'ye hazırlattığı, mahkemenin de bilirkişileri Yıldız Teknik Üniversitesi hocaları olan heyete onaylattığı raporu dikkate alın.
Fuar esnasında yaşanabilecek facialara davetiye çıkarmayın.
Sayın Vali Mutlu, Sayın Kadir Topbaş ve Sayın İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, sizler neden böyle bir hadisede bir numaralı sorumlularken seyirci makamındasınız? O makamlara bu tür hadiseleri izleyesiniz diye gelmediğinize göre...
Ve siz dışarıdan gazel okuyanlar. Lütfen objektif olun. Onun bunun safını tutarak yorum yapıp kafa bulandırmayın.
Ve ben yanlış yazdıysam, gelecek açıklamaları aynen koyacağım sözünü verip gereğinin yapılmasını bekliyorum.

Yukarı