Güntay Şimşek

Erdoğan ve Putin THY ile Aeroflot'u evlendirebilir...

Rusya-Türkiye ilişkileri son dönemlerde enerji üzerinden çok konuşuldu. Kısa süre önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Moskova'yı ziyaret etti. Doğalgaz pazarlığıyla birlikte Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı'na Karadeniz'den geçiş izni verilmesiyle iki ülkenin yakınlaşması dünya genelinde daha fazla tartışıldı. Ancak Bakan Yıldız, Rusya ile konuşurken tek şapkayla değil, aynı zamanda Türkiye-Rusya Karma Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı sıfatıyla da masaya oturuyor. Son ziyaretinde enerji boyutu dışında ayrıntılar olduğunu tahmin ediyorum, ama detayını bilmiyorum. Ancak öyle görünüyor ki Putin'in yeni döneminde ilişkiler farklı boyutlara da ulaşacak. Bunlardan biri de iki ülkenin havada ittifak yapma ihtimali...
Formülü de söyleyeyim: Air France-KLM işbirliği gibi olabilir.
Öte yandan Türk Hava Yolları (THY) ise uzun bir süredir yeni bir çıkış yapma peşinde. Yakın coğrafyadan birçok ülkenin havayolundan işbirliği teklifi, hatta "bizi satın alın" önerisi geliyor. Diğer taraftan daha fazla büyüyebilme yolunda İstanbul'da slot sorunu yaşıyor, yabancı ve yerli özel havayollarına da yaşatıyor.
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de (SHGM) maalesef otorite pozisyonu kazanmadığı için şirketlere slot hususunda adil davranamıyor. Genel Müdür Bilal Ekşi bu konuda nasıl bir yol haritasına sahip, bilmiyorum. Ancak sürüyle yanlışlık ve haksız rekabet örnekleri söz konusu. Kime, neye göre ticari değeri bir havayolunu yaşatmakla eşanlamlı slotlar veriliyor, şeffaf olunmadığı için anlaşılmıyor.
İşte bu ahval ve şerait içindeki THY'ye Rusya'dan Aeroflot eli uzanacak gibi görünüyor. Rusya'nın önemli bir havacılık yetkilisinden aldığım bilgiye göre bayrak taşıyıcı havayolları Aeroflot, özelleştirilecek kamu şirketleri arasında 4. sırada yer alıyor. Ancak Putin'in kafasında farklı modeller var. Bunlardan birisi de THY'nin tecrübesinden faydalanılarak, geniş bir coğrafyaya yayılan Rusya'yı iç ve dış hatlarda yeni bir havayolu modeliyle tanıştırmak. Bu amaçla yakında Türkiye ile görüşmeler yapılacağının altını çizen Rus yetkili, Rusya'nın THY'ye müthiş bir açılım sunacağı bu sebeple Putin'in bu işbirliğini Başbakan Erdoğan'a aktaracağını söyledi. Bakalım neler olacak?

***

Üniversiteleri ve hocaları kime şikâyet edeceğiz?

"İTÜ 'Yıkın' dedi, Valilik AFET Merkezi yaptı". Dünkü yazımın başlığı böyleydi, ama kendimi çeşitli tepkilerle birlikte müthiş bir tartışmanın içinde buldum. Beni detayları, kira, tahliye kavgaları ilgilendirmiyor, ama üniversitelerin verdikleri bir birine zıt raporlar işin içinden çıkılmaz pozisyona sokuyor. Bunlara ilave olarak İstanbul Valiliği'nin de farklı şekilde olaya dahil olmasıyla ortalık renkleniyor.
Dün CNR Fuarcılık patronu Ceyda Erem, Genel Müdür Yardımcısı Özhan Carda ile İstanbul Üniversitesi'nin fuar alanları için verdiği "sağlam" raporunu göndermiş. Rapor kalın ama hangi mevzuata göre incelediklerini anlamadım. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin (İDTM) İTÜ'ye hazırlattığı, mahkemenin de bilirkişileri Yıldız Teknik Üniversitesi hocaları olan heyete onaylattığı "çürük" raporunun tam aksi yönde. Konu İstanbul Valiliği'ni aşıp,YÖK'e mi nereye uzanır bilmiyorum. Üniversitelerin, hocaların böyle bir ortam hazırlamaları şık değil.
Ayrıca CNR Fuarcılık, 8 milyon TL'lik (8 trilyon) kira borcunun da İDTM'nin tahliye sebebiyle ödemeleri kabul etmediğinden kaynaklandığını söylüyor. Bu tartışmalara farklı açıdan bakmak için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan bir davet aldım. Durum yazılı cevapla anlatılacak gibi değil anlaşılan...

Yukarı