Güntay Şimşek

İzmit Körfez Geçişi 3. köprü ihalesinden etkilenir mi?

Aslında İzmit Körfez Geçişi'nin kazanan işadamlarıyla konuşularak ve yaşadıkları sorunlar dikkate alınarak yola çıkılsaydı, 3. köprünün ihale şartnamesi daha iyi hazırlanabilirdi. Dolayısıyla Türkiye'nin ihale yapma tekniğini sorgulayan bir tablo ortaya çıkmazdı.
Çünkü bazı işadamları ve projeye ilgi gösteren yabancı şirketler ihaleye hazırlık süresinin kısa olması bahanesini ileri sürseler de, yatırılan paranın geri dönüş zamanı, bu uzun zaman dilimi için finansman bulmakla birlikte finansmanın maliyet; asıl sorundu.
Şimdi yeniden ihale sürecine gireceğiz. Öte yandan İstanbul'un diğer yürüyen ulaşım modlarıyla birlikte 3. köprünün devreye girmesi için hükümetin hızlı davranması da doğru. Ayrıca özkaynakla yapılacağına dair kararlılık ülkenin inandırıcılığı ve yabancı yatırımcıya güven tesis ettirmesi yönüyle şüphesiz önemli.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu projesini özkaynakla yapacaklarını söylerken, neden yap-işlet-devret modeliyle yola çıktıklarını ve İzmit Körfez Geçişi'nde son durumun ne olduğu hakkında da bir açıklama yapması yerinde olur.
Bu denli büyük ve tamamıyla kamu hizmeti önceliği olan ama, ticari getirisi uzun zamana yayılan bir projede devletin elini taşın altına koyması gerekir. Ancak ihalesi yapılan ve sıkıntılar yaşanan diğer projelere yönelik neler yapıldığı da merak konusu. İzmit Körfez Geçişi teklif gelmeyen son ihaleden etkilenir mi veya yaşanan sorunların 3. köprü ihalesini ne kadar etkilediğine de göz atmak gerekir.

***

Kazakistan'da 3 partili yeni dönem

Kazakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tümebayev ile birlikte hafta sonu Almatı'ya gittik. Parlamento seçimlerinin yapıldığı pazar günü için uluslarası seçim gözlemcisi olarak davet edildiğimizden hazırlıklara cumartesi gününden başladık. Önce Almatı Vali Yardımcısı'nı ziyaret edip bilgi aldık. Ardından iki eşbaşkanlı ve iş dünyası kökenli muhalefet partisini ziyaret ettik. Seçimlere yönelik eleştirilerinin başına kışın yapılıyor olmasını koymuşlar, ardından işadamı bakışıyla petrol, maden gibi yer altı zenginliklerini nasıl değerlendireceklerine dair bilgilerle birlikte halihazırda kendileri için yanlış olan uygulamalara yönelik bilgi aldık. Seçimin şekline, ülkenin büyük bir coğrafyaya yayılmış olması sebebiyle propaganda süresinin kısalığına yönelik sıkıntılarını anlattılar.
Ancak asıl meselelerinin iş dünyasında daha etkin rol üstlenmek olduğunu gözlemledim dersem yanlış olmaz. Ayrıca partilerinin çokbaşlı olması sebebiyle kendi içlerinde bir ahenk tutturamamışlar. Çünkü görüştüğümüz eşbaşkanı daha önce Akyol Partisi'nin kurucusu olmasına rağmen yaşadığı siyasal sıkıntılar yüzünden partisiyle bağı kopmuş. Yeni parti kurmuşlar ama, parlanmentoya girme konusunda çok ümitli görmedim. Neticede seçimi yüzde 1.5 oy oranıyla, yüzde 5 barajının altında kalarak kapattılar. Ve ilk defa Kazakistan Parlamentosu'na Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in partisi Nur Otan ile birlikte barajın da aşağı çekilmesinin etkisiyle yüzde 7.5 civarında oy alan iki parti daha girmiş oldu. Bugünlük bu kadar. Kazakistan izlenimlerimin devamı yarına....

Yukarı