Güntay Şimşek

Türk işçisi harikalar yaratıyormuş!

YERLİ veya milli otomobil tartışmalarına Fransız Sarkozy ile yaşadığımız soykırım tartışmaları eklenince, 40 yıldır Türkiye'de olan Renault'nun CEO'su Carlos Chosn'ın açıklamalarına dikkat kesilmek gerekir. Zira Türkiye'deki ortağının da millilik veya ülke menfaati adına sadece iyi işçi yetiştirdiğinin altının çizilmesi açısından önemli. Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi krizin ekonomiye sıçraması saçmalık olacağından yeni yatırımlara fırsat sağlayacak faydalı arayışlara yönelinmesine bakılmalı. Hatta becerebiliyorsak Türk işçisini ve işçiliğini öven Fransız, daha geniş kapsamıyla Batı anlayışını bir adım daha ileri götürüp Türk mühendislerini devreye sokacak yeni imkânların zeminini yoklamak gerekir.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ-TAI) risk paylaşım anlayışıyla ve tek tedarikçi olarak, Türk mühendislerinin tasarlayıp üretimini yaptığı Airbus A350 uçaklarının kanatçıklarıyla (aileron) ciddi bir tecrübe kazanmış durumda. Bu anlayışın yaygınlaşması, işçilikten mühendisliğe geçilmesi için strateji geliştirilmesi elzem. Ancak Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'ın "yerli katkı" mantığıyla bir yere varamayız. Maalesef bu ülkede milli olmasını beklediğimiz yerler, en az millilik özelliği taşıyor ve ülkeye en fazla zararı dokunan en zayıf halkayı oluşturuyor.

***

İzmit Körfez Geçişi'nde özkaynak mı yok, kredi mi?

İhalelere teklif gelmeme gerekçelerine farklı açılardan bakılıyor, ama teklif verilip kazanılan İzmit Körfez Geçişi gibi bir ihalenin üzerinden 3 yıla yakın zaman geçmesine rağmen kredi bulunmuş değil. Projenin ihalesi 9 Nisan 2009'da yapıldı. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel Grubu'nun 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme teklifi uygun bulundu. 22 Eylül 2010'da ise uygulama sözleşmesi imzalanmış. Fakat ortada finansmana dair bir gelişme yok. Bankalara 4 milyar dolar kredi bulunması için yetki verilmiş o kadar. 6 milyarlık yatırımın yüzde 30'luk dilimi özkaynak olacak ki finansman bulunsun, ama diğer taraftan da zaman akıp gidiyor.
Merakım şu: Otoyol Yatırım AŞ yetkilileri, başta Yönetim Kurulu Başkanı M.Oğuz Çarmıklı olmak üzere Giancarlo Roth, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Emin Sazak ve M.Erdal Eren bu manzara karşısında nasıl bir arayıştalar?

***

Çağlayan'ın teşvik modeli

Otomotivde durum pek de farklı değil. OYAK yetkililerinin bu aşamada ülkeye yapacağı en iyi hizmet, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da dikkat çektiği ve teşvik edeceklerini açıkladığı üzere motor ve diğer aktarma donanımları için Renault ve diğer yatırımcıları ikna etmek. Başka çıkış yolu yok. İki yıldır ihracat/ithalat  kıyaslamalarında, yanlış teşvik modellerinde bu hususlara dikkat çekiyorum. Ama anlatmak zaman alıyor. İtalyan Fiat'ın teklifiyle sadece zaman kaybederiz. Yapacağımız, Bakan Çağlayan'ın son açıkladığı teşvik modelinin üzerinde durup kritik donanım üretimini teşvik etmek.
Renault'nun CEO'su, Davos'ta Gila Benmayor'a Türkiye'de performanslarının ve partnerlerinin iyi olduğunu, Türk işçisinin harikalar yarattığını ve bu yüksek performansın devam etmemesi için bir neden olmadığını söylemiş. Yani "İşçiliğe devam edin" diyor özetle. Bizim acilen bu işçi zihniyetinden ve bizi işçi gören anlayıştan kurtulmamız lazım.
Bakan Çağlayan'ın yeni teşvik modeli, bu sebeple yerli otodan daha önem arz ediyor.
Benim gibi düşünen önemli isimler de var. Otomotivin duayeni Mehmet Buldurgan, "Bağımsızlık için yerli motor şart" demiş. Herhangi bir üründe yerlilik veya millilik arandığında o ürünün yaklaşık yüzde 15'lik dilimine tekabül eden kritik donanımlarına bakacaksınız. Milli olduğunu iddia edenler onları üretiyorsa tamamdır. Yoksa yüzde 85 Türkiye'de imal ediliyor olsa bile milli olamaz. Ver işçiliği Çin'e, sen yap kritik yüzde 15'i, işte o ürün millidir.

Yukarı