Güntay Şimşek

Milyar dolarlık tedirginlik iyidir!

En başından beri ihracat ve ithalat rakamlarını yan yana koyup gerçek durumun ortaya çıkmasında ciddi katkım olduğunun altına çizerek, bugün gelinen noktada dış ticaret açığının daha görünür olmasını sağlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın son aylardaki performansına bravo demek istiyorum. Çağlayan önce ithalat tarafının fotoğrafını çekip iş dünyasının ve hükümet üyelerinin önüne koydu, ardından aynı tempoda konuyu gündemde tutarak daha hayırlara vesile olacak konulara el atmaya başladı. İnanın bu tavır, Türkiye ekonomisinin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için son derece önemli.
Fakat alarm zillerinin sürekli çaldığı ve çalmaya devam ettiği bir konumuz var: Enerji.
Petrolümüz, doğalgazımız yok. Bu durumda petrol yüksek fiyatlarda seyrettiği takdirde yüreğimiz ağzımıza gelmeye devam edecektir. Ancak bu stratejik noktada AK Parti Hükümeti'nin epeyce geç kaldığı ve daha fazla zaman kaybetmemesi gereken bir husus var. Şu ana kadar petrolü ve doğalgazı yanlış yerlerde arayanların daha doğru perspektiflere ihtiyacı var. Eğer enerji fiyatlarından bu kadar etkilenmek istemiyorsak, petrol ve doğalgaz arayacak, kaynağında çalışma yapıp Türkiye'ye ve dünyaya sevk edecek enerji şirketlerinin dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip ülkede olmaması sorgulanmalı. TPAO ve BOTAŞ gibi şirketleri özerk bir yapıya kavuşturup, maddi anlamda güçlü hale getirip, eğer bir siyası ağırlığımız varsa bölgede sahaya sürmemiz gerekmez mi?

Petrolü ve doğalgazı yanlış yerde arıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, bakanlığının ilk günlerinde yaptığımız bir sohbette bu konuyu sormuştum ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Türk Hava Yolları (THY) gibi çoğunluk hisselerinin halka arz edilerek yurtdışında petrol arayan, üreten bir modele kavuşacağını söylemişti. Fakat şu ana kadar bir gelişme olmadı. BP, Total, Exxon Mobil gibi bir Türk şirketi Irak, İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan veya Ortadoğu gibi enerji merkezlerinde olmadıktan sonra ülke olarak enerjiye yüksek meblağlar ödemeye devam ederiz. Bu sebeple petrolü ve doğalgazı ülkemiz topraklarıyla birlikte daha doğru yerlerde aramamız gerekir. Aramazsak ne olur? Enerji faturasına hiç hesapta olmayan milyar dolarlar, uluslararası piyasalardaki küçük oynamalarla birlikte eklenmeye devam eder.
Bakan Çağlayan, petrol fiyatlarında bir düşme yaşanmaması halinde Türkiye'nin bu yılki enerji faturasının ekstradan 10 milyar dolar şişerek 65 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. Acı bir tablo. Ancak yüksek ithalat rakamları karşısında ihracatın rekoruyla övünenler için savunulacak bir durum değil. Çünkü ihracat dendiğinde açıklanan rekor rakamlarına değil, ne kadar hızlı koştuğumuzu gösteren dünya ticaretinden aldığımız paya ve orana bakmamız gerekir.

Yukarı