Güntay Şimşek

28 Şubat’ta palazlananlar!

Ne normalleriyle, ne de postmodern darbelerle dört başı mamur bir şekilde yüzleşilemediği için umulmadık bir anda darbe heveslisi bir kesim keşfedilebiliyor. Şu ana kadar asker ve bürokrasi üzerinden yürütülüp, ara sıra medya mahallesine uğratılan tartışmalar, hafta sonu Başbakan Erdoğan’ın yerinde ve doğru tespitleriyle iş dünyasının bir kısmına da ağır eleştiriler yöneltildi.
Başbakan Erdoğan, 28 Şubat’la Anadolu sermayesinin önünün kesildiğini, birilerinin bu süreçten rant elde ettiğini söyledi ve bu sürecin tüm aktörlerinden hesap sorulmazsa aynı felaketleri torunlarımızın yaşayacağı yönünde kanaat belirtti. Bu tespitin ilavelerle düzeltilmesi gereken tarafları var. Çünkü sadece Anadolu sermayesinin önü kesilmedi. Adam gibi iş yapmak isteyen, ama bunu yaparken dönemin askeri vesayetine, egemenlerine boyun eğmeyenler de mağdur oldu. Bunlara Başbakan’ın yüklediği manada ‘Anadolu sermayesi’ demek de mümkün değil. Daha da vahimini söyleyeyim. 28 Şubat’ta palazlananlar, AK Parti döneminde de kendi lobileriyle yükselmelerine devam ederken, işte o kesim mağdur olmaya devam etti. Dolayısıyla sağlıklı yapısı olan müteşebbisleri de ürkütmemek gerekir.
İkinci husus ise Başbakan Erdoğan, 28 Şubat’ın hemen ertesinde gelen ekonomik krizlerin bir gecede Türkiye’yi yoksullaştırdığını hatırlatarak, “Gecelik faizin 8 bine çıktığı anı hatırlayın. Acaba kimler burada vurgunu vurdu? İşte o vurgunu vuranların aslında hesaba çekilmesi lazım. Suç duyurusu yapıyorum burada” dedi. Bu noktada ayrım yapmak gerekir. 2001 ila 1997 yıllarını karıştırmamak icap eder. Aktörleri aynı olsa bile kabahatler farklı. Biri siyasi ve ekonomikken, diğeri ekonomik. Özetle, atılacak adımların, yapılacak suç duyurularının sulandırılmadan sonuçlandırılması lazım…

YERLİ KÖMÜRE ÇİN FORMÜLÜ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir grup yetkilinin, yerli kömürün değerlendirilmesi amacıyla Çin’de yaptığı inceleme ve işbirliği görüşmeleri sonrasında önemli bir mesafe kaydedilmiş. Hatta Güney Korelilerin de yerli kömüre ilgi duymasına karşın Çinlilerin teknoloji, yatırım modeli, finansman gibi noktalarda daha istekli ve arzulu olmaları bakanlık yetkililerini mutlu etmiş durumda. Mayıs ortalarına doğru ortaya çıkacak yerli kömürün değerlendirilmesine yönelik yatırım modeli, Türkiye’den özel sektör firmalarına da açılarak, üç boyutlu işbirliği geliştirilecek.
Bu modele göre Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) kömür sahalarının sahibi pozisyonunda yatırımda ortak olarak rol alırken, Çinli firmalar yerli kömürden en verimli şekilde elektrik üretimi, kömür işleme teknoloji ve finansmanlarıyla, Türk şirketleri de çözüm ortağı olarak devrede olacak. Düşünülen model bu, ancak tam anlamıyla tüm detayları önümüzdeki hafta ortaya çıkacak ve yerli şirketlerle paylaşılacak. Bakanlıktan bir yetkilinin deyimiyle: “Yerli kömürümüzü en hızlı şekilde ve çevreye zarar vermeden değerlendirip ekonomimize kazandıracağız. Bunun adresinde şu anda Çin görünüyor.”


Yukarı