Advertisement
Güntay Şimşek

Hıncal Abi'nin Abuzittin'i yine dersine çalışmamış!

Hıncal Abi'nin daha önceki yazım sebebiyle yaptığı uyandan hareketle bu defa direkt nokta atışı yapacağım. Hıncal Abi'ye değil, onun kanatları altındaki Güneş Tecelli'ye, bilmek bir yana anlamakta bile zorlandığı bir konu hakkında neden bu kadar ısrarcı olduğunu sormak isterim. Eski kulağı kesik gazetecilerden zat-ı muhterem, öyle bir konuya girmiş ki, ben 21 yıldır bu alanda dirsek çürütmeme rağmen, dört başı mamur araştırmadan, 'Ben biliyorum veya falan pilot arkadaşım dedi' şeklinde yazı kaleme alamam.
Ayrıca bu Abuzittin Efendi'nin başvurduğu yazı üslubu da çakallara yakışır cinsten. Kasaba tüccarı gibi şark kurnazlığıyla, üstü kapalı hakaretlerle kendini temize çıkarmaya çalışıyor. Beyefendiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) açıklama göndermiş, o da bu vesileyle yazmışmış. Daha önceki ağır eleştirilerim sebebiyle bana da isim vermeden (güya bu şekilde de bir hafiflik tecelli ettirmeye çalışıyor) cevap yetiştiriyor.
Bak Güneş Efendi, benim o yazımı azıcık anlasan, milim eksik bilgi olmadığını göreceksin. Bu sebepledir ki sadece seni değil, sana cevap veren SHGM yönetimini de eleştirdim. Ama bu konuda bana değil, yarım yamalak bilgisi olan sana izahatta bulunma gereği hissedip, cevap vermişler. Çünkü biliyorlarki, zaten gelen açıklamayı da yine anlamadan, atlayıp yazacaksın. Seni eleştiren birine karşı da kullanmaya kalkarak, onlara da hizmet edeceksin. Öyle de yapmışsın. Gerisi hikâye, laf kalabalıklığı yapıp, kendini kurtarmaya çalışmışsın, o kadar. Bir de bazı isimler ve alakasız örnekler vererek, dedim ya dünyanın değiştiğinden habersiz şekilde eski gazeteci kurnazlıklarıyla beni sinirlendirmeye çalışmışsın, amma vız gelip, tırıs gidersin. Çağ bilgi çağı, çakallık çağı değil.
Şimdi gelelim şu en önemli çakallık tarafına. 'Ama bi yerinizden bi yerlere bağlıysanız yazamazsınız!'demişsin Güneş Tecelli Efendi. Adam ol söyle bakalım, neyi yazamamışım? Nereyi eksik bırakmışım? Benim o yazım kimi, kime bağlıyormuş. Ben havacılıkla ilgili birisi olarak, Gazipaşa Havaalanı hakkında başından beri yazıyorum, yeni değil. Hatta yabancı bir test pilotuyla, bu meydan daha TAV'a geçmeden önce (Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir yetkiliyle bareber) üzerinde uçuş yapıp, tartışmalar hakkında onun da değerlendirmelerini aldım ve zaman zaman da kullandım. Dünyada bundan çok daha zor konumda pistler var. Onları da fotoğraflarıyla yayınladım. Azıcık merakın, ilgin varsa araştırırsın.
Pardon Abuzittin Bey, peki sen nereden ortaya çıktın, ne alaka, havacılık mevzularına da epey uzaksın, o halde kimin adına yoldasın? (Senin üslubunla sorunca, biraz ağır oldu, ama idare et. Hamama giren terler.)
Netice itibarıyla Abuzittin Efendi, bu kavga müşteri kaptırmama kavgası o kadar. Değil mi, Antalya Havalimanı yetkilileri? TAV tarafı da başlangıçta Sabiha Gökçen ile aynı sıkıntıları yaşadı. Ama vizyonları genişleyince, bir kente, ülkeye olan trafiğin artmasının, çeşitlenmesinin alternatif meydan sayısıyla yakın ilgili olduğunu gördüler.
Fakat bu sorunlar, müteahhit mantığıyla çözülmez, işadamlarının da kendilerini geliştirmesi, yetiştirmesi gerekir. Bakanlığın ve ilgili bürokratların da hakkaniyetli, adil ve ülke menfaatini düşünerek hareket etmesi halinde sorun kalmaz. Yazdırılan konuyu anlamayan gazetecilere üfleyerek, lobi yaparak işler halledilmez.
Hıncal Abi'yi de köşesindeki konuk sanatçıdan dolayı kızdırmanın anlamı yok. Onu da neşelendirelim, Zonguldak yöresinden bir türküyle bitirelim:
'Alaplının üzerinden karga geçiyor karga,
Kız ben seni almayacağım dalga geçiyom dalga.'


İHA konusunda Cumhurbaşkanı Gül yanılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede silahlı insansız hava araçları (İHA) konusunu ilginç bir şekilde aktarmış. Cumhurbaşkanı'nın danışmanlarına şunu hatırlatmakta fayda var. Faydalı yük taşısın veya taşımasın İHA'lar, F35'lerden ziyadesiyle kıymetli geleceğin havacılığına yön verecek hava araçlarıdır. Bu sebeple Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAI) üzerinde çalıştığı İHA projesine gerekli hassasiyetin gösterilmesi lazım.

Yukarı