Güntay Şimşek

Havada 'en uzun' yolculuk

Boeing’in 1970 yılından bu yana gökyüzünde uçurduğu efsane deve hörgüçlü uçağı 747’nin Airbus 380’e karşı geliştirip, önemli yeniliklerle donatıp, boyunu uzattığı 747-8 modeli ilk yolculu uçuşunu yaptı. Önceki gün FrankfurtWashington DC arasında yapılan ilk yolculu uçuşla, 76.3 metrelik gövdesiyle ‘dünyanın en uzun uçağı’ unvanıyla geri dönen B 747-8 bundan sonraki performansıyla da ‘dünyanın en hızlı yolcu uçağı’ unvanını tescil edecek. Böylece havada iki büyük üretici arasında ‘en’ tartışmalar iyice eğlenceli hale gelecek. Endonezya’da yaşanan acı olay sebebiyle bu ilk uçuşa katılacağımdan haberdar olan bazı yakınlarımın endişeli olduğunu belirterek, Boeing 747-8’in ilk yolculu uçuşuna gelinceye kadar binlerce testten geçtiğini, test uçuşları yaptığını, Lufthansa ekibinin de ciddi, güvenli ve bilinen son derece titiz yaklaşımları sebebiyle en az evimdeki huzur ve rahatlıkla bu uçuşa katıldığımı söylemeliyim. Uçağımız Frankfurt Havalimanı’ndan su takısıyla uğurlanıp, pist başı yaptıktan sonra yerel saatle 10.30 gibi havalandı. Lufthansa D-ABYE kuyruk tescilli ve filonun ilk 747-8 uçağımızı havayolunun en deneyimli kaptanlarından ve 747 filosunun şefi kaptan Elmar Boje ve yardımcı pilotu kullandı. Kabin amiri Birgit Horrion ve 15 hostes ise seyahatimizi unutulmaz hale getirdi. Washington’a indiğimizde kaptan uçuşun toplam 7 saat 45 dakika sürdüğünü anons etti. Uçağımızın Lufthansa konfigrasyonuna göre koltuk kapasitesi 8 first class, 92 business ve 262’si ekonomi olmak üzere 362 adetti ve tamamı doluydu. İlk yolculu uçuş olması sebebiyle Lufthansa Alman Hava Yolları Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Christoph Franz ve Boeing Başkan Yardımcısı ve 747 Programı Genel Müdürü Elizabeth Lund ile diğer bazı yetkililer de bu uçuşta bizimle birlikteydi. Uçakta çeşitli şirketlerden davetlilerle birlikte dünya medyasından da 45 kişi bulunuyordu.

Bir yolcu olarak neler hissettim?
Yeni model bir uçakla ilk yolculu uçuşa çıkmak şüphesiz normal bir uçuş gibi değil, bir ilki yaşayacak olmam sebebiyle heyecanlıydım. Merakım bu uçağın ne kadar sessiz olduğunu, nasıl havalandığını, düz uçuşunda meydana gelen hava olaylarından ne kadar etkilendiğini, yenilenen havalandırma sisteminin ve nemlendirme oranının yükseltilmesinin sağladığı avantajları yaşamaktı. Uçağımız olabildiğince sessiz havalandı, hissetmedik bile. Kalkarken titreme, sallanma gibi şeyler yaşamadık. Uçağın içine diğer uçaklara oranla daha bol oksjien ve temiz hava verildiğini, nemlendirme oranın yüzde 15-20 seviyelerine çıkarılması sebebiyle de rahat ve yorgunluk hissetmeden yolculuğu tamamladığımızı söyleyebilirim.3 BİN DOLARA UÇAN OLDU
Göklerin kraliçesinin ilk uçuşu için bazı yolcular 3 bin doları gözden çıkarmış. Bazıları için ise yer bulmak oldukça zor olmuş.

747-8’in en sessiz yeri burnu
747-8’in en önemli özelliklerinden biri de sessizliği. En sessiz yeri ise alt katta burunda, hemen kokpitin altında yer alan 8 adet first class bölümü.

Yukarı