Güntay Şimşek

Sağlık Bakanlığı sonunda yanlıştan döndü

Hatırlanacağı üzere bu köşede, birkaç defa Sağlık Bakanlığı hava ambulans uçak ihalelerinde yaşanan sıkıntıları yazmış, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden giden yanlış ve haksız bir yazıyla, en düşük teklifi vererek ihaleyi kazananların, haksız yere nasıl saf dışı bırakıldığına dikkat çekmiştim. Ancak önceki gün aldığım habere göre Sağlık Bakanlığı hatasını telafi edip en başa dönmüş. Daha önce her iki ihalede de ikincileri göreve çağırdığı için açılan davalar sebebiyle geri adım atan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu defa ihaleye en düşük teklif verenleri kazanan taraf olarak ilan edip göreve davet etmişler.
Bir adet 4 hasta taşıyan çok motorlu turbojet ve iki adet 2 hasta taşıyan çok motorlu turbojet uçak kiralanması işi için açılan ihalede, şartlara uygun en düşük teklifi veren her iki kazanan taraf da mantıksız, ihale prosedürüne uymayan bir yaklaşımla ve ilginç bir yöntemle elenmiş, yerlerine ikinci en düşük teklifi verenler çağrılmıştı. Onlarda ihaleyle ilgili gelişmeleri, davaları dikkate almadan, kazandıklarından hareketle gerekli yatırımları yaptılar, uçak aldılar. Ama ortada adli bir karar olduğuna göre yapılacak pek fazla bir şey yok.
Bu süreçte yeni bir numara dönmemesi ve Orman Bakanlığı'ndaki benzer ihalenin de hak sahiplerine verilmesi için takipte olacağım. Haksız yere ihale oyununda ipi göğüslemek isteyenleri ifşa edeceğim...


At, eşek eti yedirenler teşhir edilerek tüketici eşek yerine mi konuyor?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, internet sitesinden taklit ve tağşiş yapanları ifşaya devam ediyor. Ama bu şirketlere nasıl bir ceza verildiğini, müeyyide uygulandığını açıklamıyor. Böylece vatandaş bunların ürünlerini almayarak cezalandırsın kabilinden teşhir yapılıyor. Bu arada at, eşek yiyenlere de afiyet olsun denmek isteniyor. Tüketiciler, taklit ve tağşiş yapan ilgili firmaları sadece boykot ederek değil, yargıya şikâyet ederek, dava açarak da cezalandırmasını isteyebilir, ama asıl bunlara ruhsat veren makam ne yapıyor? Hem kel, hem fodulu neden oynuyor?
Bakan Mehdi Eker, mazur görürse şu soruların cevabını istiyorum: Şimdiye kadar neden bu tarz denetimler ve teşhirler yapılmıyordu? Birkaç aydır ne değişti de böyle bir uygulama başlatıldı? Vatandaşı kandıran bu firmaların, gıda sektöründe başka markalan var mı? Mesela bunlar başka isimlerle gıda sektörünün başka alanında da faaliyet gösteriyor mu? Bir müeyyide uygulanması söz konusu değil mi? Sucukta olması gereken yüzde 100 dana eti yerine eşeği, atı tercih edenler, diğer mamullerinde de herhalde daha ilginç formüller uyguluyorlardı. Değil mi Sayın Bakan?


Bodrum Kaymakamı sezonu açtı!

Bodrum, yaz sezonunu tam anlamıyla amuda kalkarak karşıladı. Haziran ayının ilk günlerinde Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Bodrum Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve aralarında Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da olduğu 9 kişi, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. "Adaletin kestiği parmak" gibi bakmak istiyorum, ama bununla da bitmiyor.
Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan da hanutla mücadele için kolları sıvamış. Mayıs ayını oldukça durgun geçiren otel, restoran, eğlence yerleri gibi işletmelere ağır bir tokadı da kaymakam atıyor. Hanut gerekçesiyle bazı işletmelere tam 15 gün kapatma cezası vermiş. Kaymakam Bey, bu tarz uygulamayla kimi cezalandırmak istiyor, ben anlamadım..
Amaç işletmeciyi cezalandırmak ise para cezası kes. Yok çalışanı, müşteriyi, turisti, bu işletmelere ürün tedarik eden esnafı cezalandırmak istiyorsan, Bodrum'a bir darbe de sen vurmayı arzuluyorsan devam et Kaymakam Bey.
Galiba asıl yanlış, bu gibi tatil beldelerine kaymakam seçiminde yapılıyor. Turizmden, işletmeden, gelir-giderden haberi olmayanları Bodrum'a kaymakam yaparsan, onlar da böyle mantıksız cezalarla ilgisiz insanları cezalandırır, pire için yorgan yakar.

Yukarı