Güntay Şimşek

Yol çalışmasını işçiye bırakırsan böyle olur!

İstanbul'da yaşanan trafik keşmekeşini ciddi anlamda yanlış şekilde tartışıyoruz. Dünyanın her tarafında bakım, onarım çalışmaları yapılıyor. Ama bizdeki gibi değil. Bizim yetkililer sadece yolların, şeritlerin, köprülerin kapanacağı, tamir ve bakım yapılacağı haberlerini veriyorlar. Bunun öncesinde ortaya çıkabilecek sorunların nasıl azaltılacağı üzerine maalesef kafa bile yormuyorlar. Sıkıntılı süreci yönetecek eleman istihdamından yola çıkılması gerekirken, bakım ve onarım noktalarında karşımıza vasıfsız işçiler çıkıyor.
Vasıfsız işçiler de yola iki dubayı koyarak trafiği, istediği zaman ve istediği şekilde kesip yönetebiliyor. Bizzat yaşadığım için biliyorum. Ortada hiçbir çalışma olmadığı halde, iki işçinin 3 şeritlik yolun yarısını kafasına göre daralttığını Avcılar'da arabamdan inip sorgulayınca anladım. "Kimden yetki alarak şeridi daralttınız?" soruma, "Çalışma yapacağız" cevabını verdiler. Aynı yolda kot farkından, yan yolun, ana artere birleştirme çalışmasından dolayı oluşan 45 cm'lik yükseklik sebebiyle iki aracın askıda kaldığına da şahit oldum. Ama hiçbir trafik işareti veya işaretçisi de yoktu. Anlayacağınız bu çalışmalar iyi yönetilmiyor, denetlenmiyor. Bize sabır tavsiye edenler görevlerini iyi yapmıyorlar. Bunun bilincinde de değiller. Kazalarla, yolda bekleyerek yakıt, zaman, araç ömrü tüketen araç ve insanlarla kendi kaynaklarımızı harcadığını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a hatırlatmak isterim. Boğaz'a üçüncü köprü tartışmasında gündeme getirdiği hesaplamaları bu tartışmalarda da aklında bulundurması gerekir!
Halbuki uzun araç kuyruklarının oluştuğu bakım ve onarım mahallerine baktığımızda kesinlikle yetkili bir isim bulamıyoruz. Trafiğin hızla akması, en azından 3 şeritlik yolun yarısının değil de 1 şeridinin kapatılması için bile kafa yoran bir yetkili olmaz mı? Ama olmuyor...
Çalışma yapılacak yerlerin yükünü hafifletecek alternatif yollar üzerine kafa yorulması, yön levhası konulması, gerekirse bu yollarda genişletme veya yeniden düzenleme yoluna gidilmesi gerekirken bunu da yapan yok. Mesela E-5 ve TEM yoluna alternatif olarak Kemerburgaz üzerinden Büyükçekmece ve Beylikdüzü'ne ulaşılabilir. Bunun için küçük bir çalışma ve duyuru gerekir. Fakat düşünen yok.
Uzun bir süredir İstanbul-Avcılar'da metrobüs yolu çalışması var. Gece 12'de bile trafik sıkıntısı yaşıyoruz. Ama ne alternatif yol düzeni, ne trafik levhası, ne de sağlıklı bir duyuru yapılıyor. Çünkü bakım, onarım ve çalışma olduğu an, yetkililer, işler bitinceye kadar buradaki kontrolleri tamamen el yordamıyla çalışan işçilere bırakıyor. Karayolları Genel Müdürü (KGM) Mehmet Cahit Turhan, köprüde 1 5 yıldır asfaltlama çalışması yapılmadığını, bakımın zorunlu olduğunu belirterek bizlerden sabır beklediklerini söylemiş. Neden bu kadar süre bakım yapılmamış, kendi sorunları. Biz de çalışma yapılan yerlerin adam gibi yönetilmesini ve işlerin başında sorumlu kişilerin olmasını istiyoruz.


Emniyetsiz Emniyet Teşkilatı

Hepimizin polisle yaşadığı bir macera vardır. İstanbul-Fatih'te yaşanan hadise tüylerimizi diken diken etse de bizim polisimiz bu. Polis teşkilatını tümden gözden geçirmek gerekir. Çünkü memuru da aynı kafada, amiri de. Bir hadise yaşadım ve torpille devreye giren Beylikdüzü Emniyet Müdürlüğü personelini, İstanbul Emniyeti Müdürlüğü'ne ilettim, ama bir çözüm bulamadım. Lanet olsun diyerek İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye durumu aktardım. Yapılan hatalar zincirini gördü. Bu bile bana yetti. Başka bir şey yapmasını da istemedim. Şu an bir sorunla karşılaşsam, en son aklıma gelecek yer polis teşkilatı.
Destek kuvvet çağırıp çocuklarının gözleri önünde adam döven bir polis teşkilatından Allah hepimizi korusun. Bunlar duyduğumuz ve duyarlı vatandaşların gizli kayıtlarıyla gördüklerimiz. Dolayısıyla polisin uygulayacağı şiddetten bizleri koruyacak bir sistem yok. Başınıza polisler tarafından bir gaile açılırsa, sakın ola başka bir polis birimine bildirmeyin. Zira içine düştüğünüz sıkıntıya destek kuvvet çağırmış gibi olursunuz.

Yukarı