Advertisement
Güntay Şimşek

Bu iş de tamam!

Önemli bir adım atarak başarıya ulaştığımızı söylesem, şu an için pek bir kıymeti olmayabilir. Ama emin olun çok değil 5 yıl sonra kendi insanımızla, kendi beyinlerimizi ve kaynaklarımızı kullanarak yaptığımız işler, ülke olarak bizi dünya nazarında önemli bir nokraya taşıyacaktır. Hatta geçen zamanlara da üzülmemek elde bile olmayacaktır. Havacılıkta yıllar önce terk ettiğimiz sahalara yenici en ve iyi bir şekilde dönmekle birilerini mutlaka rahatsız edeceğiz, ama önemli olan içimizden birilerinin bu işleri baltalaması noktasında uyanık olmamızdır. Çünkü özellikle savunma ve havacılık alanında en büyük zararı, vatanı sevdiğini iddia eden ama her türlü gelişmenin önünü tıkayan etkili ve yetkili zevattan çektik.
Dün Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla hangardan çıkarılan Hürkuş'un töreninde gözlerim yaşardı. Tamamıyla Türk mühendislerinin tasarımı olan bir başlangıç eğitim uçağı ve iyi bir projelendirmeyle pazarlama detayları da düşünülerek üç tip de (sivil, askeri eğitim ve askeri görev) dizayn edilmiş. Hemen birilerinin çıkıp, "Bu Hürkuş, falan ülkenin (Güney Kore) filan modeline benziyor, taklit gibi" boşboğazlıkları olabilir, sakın aldanmayın. Tüm uçaklar birbirine benzer, bu tarz askeri eğitim uçakları ise daha çok benzer. Ama benzeyenler içinde birinin camının, kanadının, kuyruğunun, menzilinin, hızının, irtifasının, gövde tasarımının azıcık farklı olması ciddi özgün çalışmaları gerektiriyor. Yani görünmeyen benzemezlikler o kadar fazladır ki, zaten bu uçakları tasarlayarak üretenleri farklı kılan da bunlardır. Gövdelerin benzemesine aldanmayın. Asıl iş içeride...

 

Hürkuş aslında savaş uçağının temeli

Bir hava aracını tasarlamak, üzerinde yer alacak her bir kompanantın, aygıtın, yazılımın, kodlamanın kararını da sizin vereceğiniz anlamına geliyor. En önemli detay da bu. Hürkuş, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve bizim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sertifikalandırdığı bir uçak. Dolayısıyla bunun üzerinde Türkiye her türlü gelişimi yapabilir. 2023'te kendi savaş uçağımız olacaksa, bilin ki temeli Hürkuş olacaktır. Dışarıdan satın aldığımız, bazı parçalarını üretmemize ve montajlarını yapmamıza rağmen üzerine kendi ürünlerimizi koyamadığımız elin tasarımıyla olmayacaktır.
İyi bir vefa örneği gösterilerek Vecihi Hürkuş'un adı verilen uçağın ne kadar yerli olduğu tartışmasını yapanlar da olacaktır. iPad'ler için aynı şeyi Apple'a sorsak, alacağımız cevap, "Sadece tasarımı yerli" mealinden farklı olmayacaktır. Hürkuş'un her şeyi yabancı ama sadece tasarımı bize ait olsa bile emin olun bu da yeter. Birçok parçanın milli olduğunu da biliyorum. Fakat önemli olan sizin tasarladığınız uçağınıza uygun teçhizat konusunda yerli veya yabancı kabiliyeti olan şirketleri çalıştırmanızdır, yetkinin sizde olmasıdır. Boeing ve Airbus'ta durum böyledir. Özetle, bu konulardan anlayan birisi olarak, kuşkunuz olmasın Hürkuş, havada hürriyetimizin önemli bir başlangıcı olacak.

 

Bekleyin, asıl devrimi ANKA yapacak

Hürkuş'tan daha fazla önemsenmesi gereken bir projemiz daha var. O da bitmek üzere. İnsansız hava aracımız ANKA. Hürkuş'un düğününe şahitlik eden ANKA'nın, TAI tesislerinin üzerinde uçarak görüntüyü bulunduğumuz salona canlı olarak vermesi ise aslında bir değil birden fazla önemli projenin aynı anda hayata geçtiğinin canlı örnekleriydi. Bana sorarsanız asıl devrimi ANKA'nın teslimi ve ardından ANKA'nın faydalı yük taşıyabilen, aynı zamanda hedeflenen görevi yerine getirebilen daha büyüğüne "evet" diyerek yapacağız. O günler de yakın görünüyor.
Fakat iki proje güzel diye, savunma sanayiinde işler iyi gidiyor şeklinde anlaşılmasın. Mesela "ASELSAN dünya savunma sanayii şirketleri arasında ilk 100'de yer alıyor, TAI de bu sene girdi" gibi şirin laflarla övünme hakkımız yok. Önce Türkiye savunma harcamalarında dünyanın neresinde ona bakmak lazım. Savunma harcaması yüksek olan bir ülke, son yıllarda ihtiyaçlarını yerli kaynaklardan harcamaya yöneltmişse tekel gibi çalışan şirketlerin büyümesi bir anlam ifade eder mi?
Basit bir soru: Hürkuş'u TAİ'nin yapabileceği kabiliyeti ortadayken neden aynı tarihlerde KT1 eğitim uçağı için Güney Kore'yle anlaştık?

Yukarı