Güntay Şimşek

Fuarda Başbakan Erdoğan’ın ne işi var?

Londra Farnborough Airshow’da ilginç bir Türkiye portresiyle karşılaştım desem yanlış olmaz. Son yıllarda katıldığım havacılık fuarlarında daha çok Türk Hava Yollar’nın estirdiği büyüme ve kalite rüzgârının etkisiyle biz de gazeteci olarak epey ekmek yedik. Gittiğimiz yerlerde en iyi şekilde ağırlandık. Halen daha da THY’nin uçak siparişi vereceğine yönelik beklentiler ciddi anlamda kulakları Türkiye’ye çevirmiş durumda. Boeing ve Airbus bütün gücüyle THY’yi etkilemeye çalışıyor.

Fuarda THY’nin ciddi ciddi Boeing 747-8 veya Airbus A380 alacağı beklentisi oluşmuş. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile fuara gelmeden önce konuştuğumda, Londra’da böyle bir açıklamanın olmayacağını ifade etmişti. THY’nin ihtiyaç duyduğu uçak tipi ise Boeing 777 ile Airbus 330 üzerine yoğunlaşıyor. İkinci sırada Boeing 787 ve A350 gelirken, büyük gövdeli uçak tercihinin son sırada kaldığını söyleyebilirim. Peki böyle bir beklenti neden oluştu. Türkiye’deki Bloomberg ajansının temsilcisinin kısa süre önce geçtiği tahminimce yanlış anlamadan kaynaklanan haber böyle bir atmosfere sebep olmuş. Benim bu konu üzerine düştüğüm nottan maşallah herkesin haberi olmuş.

Fuarda merak edilen THY yetkililerinin neden uçak alımıyla ilgili açıklama yapmayacaklarıydı. Topçu‘nun neden fuarı ziyaret etmeyi ertelediği hususunu bana sıkça sordular. Ama THY Genel Müdürü Temel Kotil‘in perşembe günü (bugün) fuarda olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade edince, ümitle bekleyeceklerini söylediler.

Diğer taraftan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ-TAI) standının da, bu milli kuruluşumuzun tedarikçilikten çıkıp üretici pozisyonuna geçmesiyle hareketlendiğini, Türkiye’yi başka bir kulvarda temsil etmeye başladığını söylemeliyim. Hürkuş, Anka ve Atak helikopteri gibi üç farklı alanda elimizde geliştirdiğimiz bir ürünün olmasının ne anlama geldiğini gelen ziyaretçilerden anlamak mümkün. Çünkü artık tedarikçi konumundan çıkıp, tedarikçilerle çalışan bir şirket olmak, başkalarının sizinle çalışmak için kapınızı çalması anlamına geliyor.

Galiba bundan sonraki bu tarz fuarlar THY, TAI ve TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) gibi kuruluşlar için farklı bir yarış alanı olacak. Güçlerini birleştirmeleri gerekiyor. Ama nasıl ortak hareket edeceklerini dair bir strateji gerekiyor.

Başbakan Erdoğan fuarda en fazla telaffuz ettiğim isimlerden oldu. Çünkü tanıştığım birçok insan konuya Başbakan Erdoğan ile başladı. Özellikle son Suriye gerginliği gibi konularla birlikte, Afrikalıların Başbakan’a olan hayranlıklarıyla başlattıkları sohbetlere şaşırdım. Bir İngiliz firmasında önemli konumda çalışan Somalili yetkiliyle önce iş konuştum. Nereli olduğunu sorduğumda Afrika diyerek, detay vermedi. Benim Türk olduğumu öğrendiği an her şey değişti. Somalili olduğunu söyledi ve konuyu açtı. Bir iki dakikalık sohbeti yarım saatte bitirdik. Başbakan’ın Somali’ye gitmesinin ülkesinde ciddi değişikliğe sebep olduğunu, dünyanın çeşitli yerlerindeki okumuş kültürlü Somalililerin ülkesine dönüp, görev almaya başladığını ifade etti. “Başkalarının değil sizin ve kendi insanımızın gelmesi, ülkesine sahip çıkması kaderimizi değiştirdi” notunun altını çizin bakalım; gelecekte Somali’de ne olacak?

Yukarı