Advertisement

Avrupa Birliği (AB) çatısı altına giren nüfus yoğunluğu az olan ülkeler ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Yunanistan'daki ekonomik kriz başta olmak üzere diğerlerine de destek olan AB öncüsü Almanya ve Fransa cephesi ve özellikle Merkel, bu küçük ülkelerin yetkililerini uyararak, verilen yardımlarla milli havayolu kurup sübvanse edemeyecekleri yönünde uyarıda bulunmuş. AB'den alınan yardımlar sonrası özellikle Balkan ve Baltık coğrafyasında yer alan ülkelerinin ekonomilerini şeffaf hale getirip milli havayolu sevdasından vazgeçmeleri yönündeki uyarı, hem bu ülkelerde hem bazı uçak üreticileri nazarında ciddi yankı bulmuş durumda. Yapılan hesaplamalara göre de AB içindeki yaklaşık 20 havayolunun iflasla karşı karşıya geldiği belirtiliyor. Hatta bazı Balkan ülkeleri, kendilerine yeni ortak merkezler seçerek tek havayolu çatısı altında örgütlenmek için neler yapabileceklerini araştırıyormuş.
Bu bilgiler ışığında bizim Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'a ciddi bir sorumluluk düştüğü kanaatindeyim. Ortaya çıkacak boşluğu Türk sivil havacılığının nasıl doldurabileceğine dair ortak bir çalışma yapılmasının tam zamanı.
Diğer taraftan önceki gün gündeme getirdiğim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yabancı kaptan pilot istihdamıyla, uçak teknisyenleri için getirilen yabancı dil kısıtlamalarını gözden geçirmesi gerekiyor. Yazım üzerine Genel Müdür Bilal Ekşi aradı ve uçak teknisyenleri için getirilen dil şartı için 2 yıllık bir zaman dilimi tanıdıklarını söyledi. Ancak uygulama pek öyle görülmüyor. Nisan ayından itibaren yürürlüğe sokulmuş durumda. Halbuki Ulaştırma Bakanlığı ve SHGM'nin iki yıllık dilimi net bir ifadeyle belirtip hem sektöre hem de teknisyenlere gerekli hazırlık zamanını tanıması gerekir. Hemen başlatılmak istenen yabancı dil sınavını geçmeye matuf mevcut uygulamayla birçok sorunun ortaya çıkacağının farkından olmaları lazım. Aksi takdirde yabancı teknisyen istihdamından başka çıkış yolu görülmüyor.
Yabancı pilot meselesi de yanlış ele alınmış durumda. Türkiye'de ciddi bir kaptan pilot açığı var. First officer veya ikinci pilot ya da yeni mezun pilot bolluğu olabilir, ama kaptan pilot yok. Havacılık uluslararası bir işkolu olduğuna göre neden bu alana yasakçı zihniyetle yaklaşılır, anlamış değilim. Üstelik yabancı kaptan pilotlar havayoluna daha pahalıya mal oluyor ve zorunluluktan istihdam ediliyor. İlgililerin dikkatine...


Paşalarla paşa paşa seyahat...

Geçen hafta Londra'da sabah otelden çıktık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ile birlikte Farnborough Airshow'a doğru yol alıyoruz. Muharrem Bey, araçta bana bakıp, "Hayatında hiç bu kadar paşayla seyahat ettin mi?" diye sordu. Gerçekten hayatımda hiç 3 paşayla aynı araçta seyahat etmemiştim. Muharrem Bey devam etti: "Bak bir yanında Mehmet Yalçın Kaya Paşa, diğer yanında Namık Kemal Çalışkan Paşa ve tam arkanda Bekir Atayılmaz Paşa var"dediğinde "Haklısınız" dedim ve paşa paşa yolculuk etmeyi tercih ettim. Köşemde savunma sanayii ve paşalar hakkında ahkâm kesiyorum, ama bu defa susmayı tercih ettim...
Hasılı üç paşadan da fuar esnasında ve gidiş-gelişlerimizde ciddi anlamda istifade ettim.


Erdoğan-Putin görüşürken Suriye çözüldü!

Bizim bazı aklı evveller Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek görüşme sonrası Suriye meselesinde bir çözüm olacağını yazmışlardı. Ama bizde kimsenin hesabını yapmadığı, fakat dünya derin güçlerinin uyumadığı bir güne şahit olduk. Suriye'de dün patlayan bombalarla "Türkiye'nin uçağını kim düşürdü?" mevzuundan, "Suriye'de bombaları kim patlattı?" sorusuna cevap aramaya döndük. Bence Başbakan Erdoğan'ın yine şansı döndü. Bundan sonrasını Suriye'nin arkasında duran Çin, Rusya ve İran gibi müttefikleri düşünsün.
Biz yine dönelim Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde Türkiye'yi ilgilendiren ekonomi ve enerji sahalarına. İki ülke, yakın zamanda ticaret hacmini 100 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediğine göre Türkiye'ye düşen kısmının nasıl dengeleneceğine kafa yoralım.

Kapat