Advertisement

İstanbul Boğazı'nı geçişlerde köprü ve bağlantı yollarında yaşanan trafik karmaşası kurumlan da bölmüş durumda. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme uhdesindeki Karayolları Genel Müdürlüğü sebebiyle İstanbul trafiğinden birinci derecede mesul gibi gösteriliyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibi, sıkıntılar nedeniyle gergin. Ama 3. Boğaz Köprüsü, Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Marmaray ve otomobillerin kullanacağı Karayolu Tüp Geçişi projeleri bittiğinde önemli bir rahatlama olacaktır. Fakat o günlere kadar İstanbullunun çok daha az rahatsızlık duyması ve problem yaşamasından Topbaş ve ekibi sorumludur.
Herhangi bir bakanlık bu kent için bir şey yapmaya karar verdiğinde, alarm zillerinin çalacağı ve tedbirlerin alınacağı ilk yer belediyedir. Fakat kurumlar arasında yeterli organize çalışma yok. Belediye yetkilileri alternatif güzergâh levhaları, yönlendirmeler, bildirimler yapmakta pek bir isteksiz. Ankara'daki Ulaştırma Bakanlığı'da ağır ağabey havasında, "Biraz sabredin işimiz bitecek. Bittiğinde memnun kalacaksınız. Ama daha bu ne ki. Seneye diğer köprüyü komple bakıma alacağız. Asıl siz o zaman görün gümbürtüyü..." beyanatlarıyla ölümü gösterip, sıtmaya razı etme derdindeler. Halbuki kuyruğu dik tutmaya kalkarsan, başka şeyler olur.
İstanbul'da Topbaş'ın, Ankara'da Binali Yıldırım'ın hakkını teslim edelim, çalışıyorlar. Yeni yatırım, ihale, yeni iş dendiğinde üzerlerine yok. Ama sorunları çözmede ve krizleri idare etmede, hasılı işletmeciliğin başka bir boyutunda aynı başarıyı gösterirlerse, bu sıcak ramazanda daha fazla hayırla anılırlar.
Bakanlık-belediye tartışması dışında kalan bir de Avcılar-Beylikdüzü arasında yapılan Metrobüs Hattı inşaatı var. Mart 2010'da başladı. Halen daha bitmedi. Plansız, programsız yola çıkıldığı, bu hattın 29 Ekim 2011'de bitirileceği beyanından anlaşılıyordu. Başbakan Erdoğan da söz verirdi, ama sözünü de tutardı. Söz verdiği projeyle ilgili gecikeceğine dair önemli bir sorun çıktığında, o işle bizatihi kendisinin ilgilendiğini biliyorum.
Önceki gün baktım, bir işçinin de ölümüne neden olan metrobüs köprüsünün sökümünde sadece bir kırıcı iş makinesi ağır ağır çalışıyor. Peki, trafik, gecikme kimsenin umurunda değil. Bu durumda bu şehrin başkanı gülen pozlar veremez...


Harvard, Oxford gibi tanıtımlara aldanmayın!

Üniversite tanıtım günleri sezonuna girmişiz. Her kafadan ayrı bir sesin çıktığı, aslı astarı olmayan ifadelerle öğrencilerin ve ailesinin kandırılmaya çalışıldığı bir yükseköğrenim sezonu bütün anayurtta ve yavruvatan Kuzey Kıbrıs'ta son sürat kutlanıyor.
Havalı reklamını gördüm, ama Girne Amerikan Üniversitesi'nde yaşanmış gerçek bir olayı da anlatayım istedim.
Akdeniz Spor Birliği Bayan Futbol Takımı, 4 yıl üst üste KKTC Bayanlar Futbol Ligi'nde namaglup şampiyon. KKTC'de başarıya doyan takımı motive etmek için 2011-2012 sezonunda Türkiye Bayanlar 2. Ligi'nde mücadele eden Nurçelikspor'la birleşme kararı almışlar. Takımın ismi de Akdeniz Nurçelik Spor olarak Türkiye'de tescil edilmiş.
CyprusXP Travel şirketi de tüm oyuncuların ve takımın seyahat masraflarının sponsorluğunu üstlenmiş. Takım, bu ligi 2. olarak bitirmiş. Play off'ların ikinci maçında, Girne Amerikan Üniversitesi Yönetimi, takımda oynayan öğrencisi olan oyuncuları, maça gitmeleri halinde burslarının iptal edileceğine dair uyarmış. Bu gelişme üzerine KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite yönetimini arayarak maçlara katılacak oyunculara kolaylık gösterilmesini istemiş. Ancak bu esnada takım da yarı finalde elenmiş.
Üç yıldır çeşitli dallarda üniversiteyi de başarıyla ulusal ve uluslararası karşılaşmalarda temsil eden öğrenciler, karşılığını nasıl almış olabilirler? Üniversite yönetimi, sınavdan iki gün önce, yazılı herhangi bir gerekçe sunmadan, öğrencilerin tam burslarını geriye dönük iptal ettiğini ve gerekli parayı ödemedikleri takdirde de sınava sokulmayacaklarını bildirmiş. Ve sokmamış.
Birliğin sponsoru olan şirketin, geriye dönük ücreti ödemesiyle öğrenciler sınava girebilmiş.
Gereken dersi çıkarmanız dileğiyle...

Kapat