Güntay Şimşek

Marifet dershane kapatmakta değil...

Eğitim sistemi ve dershanelerden mustarip bir veli olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sormak isterim: "10 yıl neden geç kaldınız? Evet, emir komuta sistemi içinde 'Dershanecilikolayını kaldıracağız. Bundan kim gücenirse gücensin. Kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın, vatandaşımın ortak talebidir' denebilir ve hayata da geçirilebilir. Ama önce Başbakan'ın bu yaklaşımını düzeltmek gerekir. Başbakan'ın halkının, "Dershaneleri kapatın"diye bir talebi yok. Başbakan bunu nereden çıkardı, bilmiyorum. Ama tartışmasız Başbakan'ın vatandaşının ve diğerlerinin şüphesiz iyi, kaliteli eğitim talebi var. Eğer bu talep karşılanırsa kim, neden çocuğunu dershaneye gönderir?
Şu an itibarıyla özel okullarda eğitim ve yemekte vergi oranı yüzde 8. Özel okulları özendirmek, eğitimi kaliteli hale getirmek isteyen bir hükümet, öncelikle bu vergi konusuna eğilmeli. Aracına benzin alan bir işadamı bunu vergiden düşerken, eğitim giderlerini neden düşemez? Başbakanımız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu konuyu da gündemlerine almalı.
Gelelim Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarıyla pek örtüşmeyen dershane yaklaşımına. Dinçer, Başbakan'ın açıkladığı şekilde "Dershane kapatmak henüz gündemimizde değil" diyor. Başbakan ise dershaneleri başta "cemaat" olmak üzere bazı yerlere mesaj vermek üzere kullanıyor. "Kim gücenirse" ibaresi "cemaat"e gönderme, ama eğitim üzerinden tartışma çıkarmak kimsenin hayrına olmaz, özellikle eğitimde istediği hedefe ulaşamayan AK Parti Hükümeti ile eğitimin her noktasında olan "cemaat"in tartışması değil, eğitimin tüm kesimleriyle ortak bir zeminde buluşulması gerekir.


Dershaneler merdivenaltı okul olur

Başbakan dershanecilere diyor ki: "Eğitim öğretime hizmet verecekseniz, okullasın, okullar kurun." Şu an Türkiye'nin her bir yanından baraka üniversiteler, baraka okullar yükseliyor. Buna bir de sokak arasındaki okula dönüşen dershaneler eklenmesin. İstanbul ve Ankara'da bile birçok özel okulun bahçesi yok. Penceresi olmayanlar bile var. Ayrıca her türlü pis işe bulaşıp, eğitim sektörüne girip para kazananlar da var. Başbakan Erdoğan, eğitim mevzuuna eğilmişken, lütfen şu okullara bir standart getirsin. Her yere okul açılması önlensin. Bir kaidesi olsun. Eğitim sektöründe faaliyet bulunmak isteyen müteşebbislere de bir kriter konsun. Ayrıca okulların faaliyetleri de ölçülebilir hale getirilsin. Bireysel başarılara değil, toplam kaliteye önem verilsin.


2017'de dershaneler zaten kapanacak

Başbakan, "3 çocuk yapın" derken makul ve mantıklı bir hesapla bunu talep ediyordu. Aynı yaklaşımı eğitim sistemine de simüle ederse, 2017'de zaten eğitim kurumlarına olan talebin nüfus yaşlanmasından dolayı düşeceği ortada. Yani üniversite ve okul sayısı 201 7 itibarıyla önemli oranda yeterli hale gelecek. Sadece DYP ve ANAP hükümetleri döneminin bir hastalığı olan, "Her ile bir havaalanı" yaklaşımının yerine "Her ile bir üniversite" gibi hiçbir kritere uymayan bir anlayış gözden geçirilsin. Üniversite kentleri, kampusları oluşturulsun ki, kaliteli eğitimin önü açılabilsin. Yaklaşık 5 yıl sonra eğitim kurumlarına olan talep azalacağına göre doğal olarak dershaneler de azalacaktır. Buna kaliteli eğitimi eklersek, sorun kendiliğinden ve yıkıp dökmeden çözülecek demektir.
Başbakan, "Bedeli neyse biz verelim" açıklamasını yapmışken, işe vergilerden başlarsa iyi olmaz mı? Ayrıca özel okula çocuk gönderen aileleri desteklerse, okullar buna göre zaten pozisyon alır. Özetle; hükümetin şu anki eğitime bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.


Çocuklardan uzak tutun!

Edison'un keşfi akkor ampuller yerine tasarruflu ledler öneriliyor. Ben bu konun ekonomik ve teknik boyutuna işaret etmiştim. Prof. Dr. Osman Çerezci ise sağlık tarafına vurgu yapıyor, tasarruflu ampullerin yaydıkları radyasyon sebebiyle her odada tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor. "Tasarruflu ampuller, ancak yüksek tavanlı odalarda yahut başımızdan 50-60 cm yukarıda kalacak şekilde kullanıldığında olumsuz etkileri en aza indirilebilir" uyarısını yapıyor. Dikkatinize...

Yukarı