Güntay Şimşek

Dünyanın en çekici treni...

Demiryolu ulaşımı baş döndürücü bir hızla gelişiyor. İlginçtir Türkiye'de küresel olarak raylı sistemler anıldığında ismi hep ilk 10'da yer alıyor. Hem altyapı yatırımı olarak, hem de kısa süre içinde faaliyete geçecek yatırımların hizmete geçmesiyle işletmeci tarafıyla. Ama daha önemlisi endüstriyel üretimde de Türkiye'nin ciddi atılım yapan devletler arasında anılması... Amerikan GE ve Güney Koreli Hyundai Eurotem gibi firmalarla metro setleri başta olmak üzere çeşitli raylı sistem endüstriyel ürünleri geliştiriliyor ve yapılıyor. TC Devlet Demiryolları'nın (TCDD) atılım projeksiyonu çerçevesinde TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ gibi kamu kuruluşlarının da Türkiye imzalı lokomotif ve vagon üretiminde dünya raylı sistem pazarlarına sunacak ürün çeşitliliğinde kat ettiği mesafe kayda değer.
Dünyada hızlı tren dendiğinde halihazırda Japonya, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Çin, ABD ve Türkiye akla geliyor. Bazı sıralamalarda ise 6'ncılık sırası Türkiye'nin. Dünya ulaşımının hızlı bir şekilde demiryoluna evriliyor olması endüstrinin gelişimine de baş döndürücü bir ivme kazandırdığını söylemeye dahi gerek yok. Messe Berlin İnnoTrans iki yılda bir yapılıyor ve bu sene 9. defa kapılarını dünya raylı ulaşım endüstrisine açtı. 2010'daki fuara göre tam yüzde 17'lik bir büyüme göstermiş. Son 10 yıldır AK Parti Hükümeti'nin tüm ulaşım modlarıyla birlikte demiryoluna da ciddi derecede yatırım yapmasının etkisini Berlin'deki fuarda görmek mümkün. Almanya, Kanada, İtalya, İspanya, Çin, Güney Kore gibi tüm ülkelerin yatırım projeksiyonunda Anadolu var.


Önüne gelen fuar yapabilir mi?

Ülkemizdeki gelişmelere bir perspektif olması açısından Türkiye'de Türkel Fuarcılık tarafından yapılan Eurasia Rail'in gelişimine göz atmak yeterli olacaktır. Birincisi 2010'da Ankara'da Eurasia Rail Turkey ismiyle yapılan fuara 20 ülkeden 118 firma katılmıştı. İkincisi geçen yıl İstanbul Fuar Merkezi (İFM) Yeşilköy'de yapılan fuar ise 21 ülkeden 188 firma katılımıyla yaklaşık 17 bin profesyonel tarafından ziyaret edildi. 7-9 Mart 2013'te yapılacak fuar ise bir önceki yıla göre tam yüzde 40 büyüyecek ve 300'e yakın firmanın katılması bekleniyor. Bu rakamlar Türkiye'nin henüz yatırım aşamasında olan demiryolu sektörüne duyulan ilgiyi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ancak demiryolu endüstrisinin gelişimini görerek yeni fuarlar yapmak üzere yola çıkıp, sektörde bölünmelere, haksız kazançlara, kasaba kurnazı esnaf hareketiyle tartışmalara neden olacak adımlara da profesyonel bir yaklaşım sergilenmesi icap ediyor. InnoTrans'da CNR Fuarcılık'a ait bir stant gördüm. Türkiye'de birçok fuar organizasyonunu sabote ettikleri gibi şimdi de demiryoluna el atmışlar. Halbuki bu işi Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'nin desteğiyle 3 yıldır hakkıyla yapıp, büyüten ve üçüncüsüyle birlikte 'international' kimliğini kazanacak fuarı organize eden bir şirket var. Şimdi bu alana ikinci bir firmanın girmesinin mantığı nedir? Daha önce boat show, havacılık fuarı gibi alanlarda benzer yanlış girişimleri olmuş, Türkiye zarar görmüştü. Kamu tarafının da fuar regülasyonuna bakan TOBB'un da artık bu detaylara özen göstermesi gerekir.


400 KM HIZ YAPAN TREN GELİYOR

Gelelim InnoTrans'ın en seçkin, en çarpıcı treni olarak lanse edilen Frecciarossa 1000 modeline. Kanadalı Bombardier ve AnsaldoBreda tarafından geliştirilen trenin fuarda 'mocup'ı sergileniyor. Maksimum hızı saatte 400 km olan trenin konfigürasyonunda executive, business class, premium ve normal olmak üzere 4 sınıf var. 2'si tekerlekli sandalyeye uygun tam 469 koltuk kapasiteli. Oldukça konforlu olan tren şu ana kadar İtalya'dan 50 adet sipariş almış. İlk teslim 2013'te ilk ticari faaliyet ise 2014'te planlanıyor. 200 metre uzunluğunda 8 vagondan oluşan tren Avrupa Birliği altyapısına uygun olarak tasarlanmış. Bu ve benzer trenlerin hizmete girmesi, yeni uygun hatların yapılmasıyla demiryolu ulaşım modlarının tahtını sallamayı sürdürecek gibi görünüyor. Berlin'den bugünlük bu kadar. Yarın daha ilginç, bamteline dokunan konular var.

Yukarı