Güntay Şimşek

Lufthansa havada İzmit denizde başaramadı, Bursalılar ne yapacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi aynı anda iki önemli ulaşım projesini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Dileğim fahri Bursalı olarak başarılı olmalarından yana. Bunun için de işi ehline vermek yetmiyor, ehlinin de ehil olması, iyi çalışması, iyi bir ekip kurması gerekiyor. İstanbul'u örnek alacak tablo çok geride kaldı. Özellikle deniz ulaşımında regülasyon tarafının sorunlu olması nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) özelleştirilmesiyle birlikte anlamsız özel sektör uygulamaları, agresifleşme ihtimali yüksek rekabet adımları ve kaidesiz kuralsız yeni oluşumlar meydana çıkmaya başladı.
İDO, karizmasını kötü çizdirdiği için kamuoyu desteği bulmakta zorlanıyor. İyi bir zamanlamayla Bursa Ulaşım AŞ'nin (BURULAŞ) hayata geçireceği Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi'nin (BUDO) bu alana girmesi önemli, ancak dikkatli ve sağlam adım atmaları kaydıyla, aksi takdirde İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin durumuna düşerler. Topçular-Eskihisar arasında İDO'yu selamlamaya hazırlanan NEGMAR gibi oluşumlar BUDO'ya da merhaba diyebilir.
Denize kıyısı olup da şimdiye kadar sırtını dönen diğer belediyelerin de denizi vatandaşın hizmetine açacak vizyonerliğe kavuşmalarını umarım. Mesela Bursa, deniz sporlarını önemseyen bir merkezi de kendi sahil bandında harekete geçirebilir. İzmit Belediyesi'nin yaptığı gibi çirkin ve estetikten uzak denize barikat kurmak yerine daha faydalı işlere imza atmak Bursa'ya yakışır. İzmit'in Körfez'de faaliyete soktuğu gemilerin ne olduğunu ve niçin deniz ulaşımında başarılı olamadıklarını da Bursalıların araştırması şart.
Bursa, Mudanya'da BUDO için tahmil-tahliye iskelesine hız verdiği günlerde, havadan da dünyaya bağlanacağına dair haberlerle gündeme geldi. 2013 yaz sezonuna yetiştirmeye çalıştıkları Bursa Hava Yolları'nı (BHY) işadamlarına tanıtan Bursa Valisi Sahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Genel Başkanı Celal Sönmez ve MÜSİAD Bursa İl Başkanı Hasan Çepni'nin nasıl bir stratejiyle yola çıktıklarını bilmiyorum. Nasıl bir filo oluşturacaklarını ve nerelere sefer yapmak istediklerini de detaylarıyla inceleyecek malzeme ortada yok. Ancak Alman Lufthansa Havayolları, koyduğu direkt seferlerle Bursa'yı Almanya üzerinden dünyaya bağlamak istedi, fakat başarılı olamadı. Umarım Bursalılar bu detaylarla ve tecrübelerle hareket ederler. Yıllar önce bir havayollarının da olduğunu unutmadan...
Bursalıların iyi bir ekonomik güçle yola koyulması güven veriyor, ama kimin parası olduğu ve parayı kimin harcayacağı önemli. 30 milyon Euro bütçe ve 5 uçaklık bir filoyla hayata geçmesi hedeflenen havayolu, Bursa şehir merkezine epeyce uzakta, yaklaşık bir saatlik mesafede olan Yenişehir Havaalanı'nı kullanacak. Meydan olarak rakipleri ise 2 saatlik mesafede Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları. Havayollarını ise saymıyorum. BHY'ye 22 üyesi bulunan Arap Birliği Turizm Teşkilatı ilgi gösteriyormuş, ama bunun nasıl bir ilgi olduğu ve şirkete nasıl katkı sağlayacağı da henüz net değil.

 

Dünyanın en büyüğü Boeing 787 alırsa...

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden United Airlines'ın, 50 adetlik siparişi kapsamında ilk 787 Dreamliner uçağını teslim alması, havacılığının iki tarafında, endüstri ve havayollarında ciddi heyecana sebep olmuş durumda. United Airlines International Media Days programları çerçevesinde dünyadan 75 havacılık editörüyle birlikte Chicago'da gördüğüm manzara bu. Kuzey Amerika dahilinde, yani Boeing'in vatanında filosuna 787 ekleyen ilk şirket olan United'ın kullandığı uçaklarda ağırlıkla Boeing, ama yeni nesil geleceğin uçağı Dreamliner'ı kullanmaya başlaması, galiba bu uçağa olan ilgiyi daha yukarılara çekecek.
United, teslim aldığı uçağını öncelikle Afrika, Asya ve Avrupa kıtasına olan seferlerde kullanacak. United'ın 787'si, 36 adet Business First, 72 adet United Economy Plus ve 111 adet United Economy olmak üzere 219 koltukla uçacak. Tam bir Amerikan işlevselliğinde istediğiniz her şey olacak, şatafat hariç.

Yukarı