Güntay Şimşek

Türkiye'ye antibiyotik üssü yapacak

Ülkemizde 450 milyon kutu ilaç üretim kapasitesiyle en önemli şirketlerden birisi olan Sanofi Grubu, Lüleburgaz'daki fabrikasını dünyanın antibiyotik merkezi haline getirerek ilaç ihracatında Türkiye'ye bir değer kazandırmak için çalışmalar yapıyor. İlaç denetiminin çok sıkı olduğu Japonya da dahil olmak üzere 40 ülkenin inceleme ve kontrollerini başarıyla geçen şirket, en son Brezilya'dan gelen yetkili makamların onayını alarak bu ülkelere ihracata başlamak için adeta gün sayıyor. Sanofi, 2013'ün ilk çeyreğinde 40 ülkeye ihracata başlamak için tüm hazırlıklarını bitirmiş durumda.
Türkiye'de yapısal düzenlemelerden ziyade üretimde insan gücü ve kalitesi, pazarın güçlü olması, genç nüfus, jeopolitik konumu ve Sağlık Bakanlığı'nın politikaları sebebiyle yatırım faaliyetlerine ağırlık veren Fransız Sanofi Grubu'nun ülkemizdeki faaliyetleri ve gelecek planları hakkında detaylı bilgilere Zentiva Dünya Başkanı Jerome Silvestre, Sanofi Grubu Türkiye Ülke Başkanı Olivier Guillaume ve Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan'ın bilgilendirmesiyle ulaştım.
Dünya genelinde 100 ülkede 110 bin çalışanıyla faaliyette olan Sanofi Grubu, 60 yıla yakın faaliyette oldukları Türkiye'deki Lüleburgaz fabrikasını da daha aktif hale getirip, küresel oyuncu yapmak istiyor. Jerome Silvestre, geleceğe yönelik yatırım yapılabilmesi için öngörülebilir ve sürdürülebilir bir ortam olması gerektiğinin altını çizerek şu bilgileri verdi: "Türkiye'deki volümü artırmak istiyoruz. Türkiye pazarı önemli ve biz de devletin hedeflerine yardımcı olmak istiyoruz. Lüleburgaz'da çok verimli ve kaliteli bir fabrikamız var. Burayı ihracatta kullanmak istiyoruz. Her yıl bu fabrikamıza 6-7 milyon Euro yatırım yapıyoruz. Biz kalifiye elemanların olduğu yerlerde yatırım yapıyoruz."
Türkiye Başkanı Guillaume de şu saptama bulundu: "Zentiva markasıyla dünyada satılan 4 üründen biri Türkiye'de üretiliyor. Fabrika Brezilya'da bile tanındı. Kapasite, bilgi birikimi ve insan kaynağı var. Bizim için çok önemli bir tesis."
Sanofi, sıfırdan tüm aşamalarıyla geliştirilen orijinal ilaçları bünyesinde barındırırken, Zentiva ise jenerik (eşdeğer) ilaçlar üretiyor. Lüleburgaz'daki Zentiva fabrikası jenerik konusunda dünyanın en önemli üretim merkezlerinden biri. Fabrikayı Zentiva'nın antibiyotik merkezi haline getirmek istediklerini söyleyen Şahin Arslan da gelecek yıl 40 ülkeye antibiyotik ihracatına başlayacaklarının altını çizerek, Lüleburgaz fabrikasının 2011 'de 230 milyon, 2012'nin üçüncü çeyreği itibarıyla da 253 milyon kutu üretim yaptığı bilgisini verdi. Şirketin yüzde 56 kapasiteyle çalıştığını kaydeden Arslan, hedeflerinin 2013'te 255 milyon, 2016 sonunda da 304 milyon kutuluk üretim olduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye Sanofi için yeni merkez

Olivier Guillaume, Türkiye'deki araştırma-geliştirme (Ar-Ge) merkezinde 66 çalışan olduğunun altını çizerek, vizyonlarının Türkiye'den molekül çıkarmak olduğunu bu sebeple, 6 yıldır bin 200'den fazla akademisyenle çalışma yaptıklarını ve Türkiye'yi Ar-Ge merkezi yapmak istediklerini kaydetti. Sanofi yetkilileri ortak bir dille Türkiye'de engeller değil zorluklar olduğunu, dünya genelinde yaşanan sağlık giderlerini kısma eğiliminin Türkiye'de yaşandığını ancak, Türkiye'deki ilaç fiyatlarının Avrupa'daki en ucuz ilacın yüzde 40 altında olmasının bazı sıkıntılara sebep olduğunu belirttiler.

Yukarı