Güntay Şimşek

Araplardan kömüre 5milyar $

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Afşin- Elbistan’daki yerli kömür için Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye 5 milyar dolar para getirileceğine dair bir irade olduğunu ve bu anlaşmaya imza koyduklarını söyledi. Bakan Yıldız, yalnızca Afşin-Elbistan havzasında yeni kurulacak santralların ürettiği elektriğin şu anda lisans almış olan 11.000 megavatlık rüzgâr santrallarının üreteceği elektrikten daha fazla olacağına dikkat çekti. Özel röportajla Enerji Bakanı Yıldız’ın yaptığı diğer açıklamalar ise şöyle:

‘BOTAŞ VE TPAO İÇİN ÖNEMLİ HABERLER OLACAK’
“Bizim yurtiçi operasyonlarımızda, TPAO ve BOTAŞ kanalıyla kuyularımızda artı gelir oluşturacak çok büyük yapılar oluşmuyor. Ama bu değişimi yönetmek adına BOTAŞ’ın uluslararası arenadaki etkinliğini kaybetmeden bu yapıyı kurgulamamız lazım. Yurtdışındaki cesametini küçültmeden. Birinin 32 milyar cirosu var. Az bir ciro değil. Şimdi Uluslararası arenada önemli olan üretim kaynağıyla üretim kuyusuyla beraber girmek. Ticareti ile büyüyen firma göremezsiniz. Ama üretimi ile büyüyen firma göreceksiniz. Bunu kısa zamanda haberlerde göreceksiniz. Kamuoyu ile paylaşacağım TPAO ve BOTAŞ’la ilgili haberler olacak. Tamamen olgunlaşmasını bekliyoruz.

Her enerji kaynağından mutlaka olması gerekir. Ama her 7 yılda bir ülkemizi tehdit eden veya 12 yılda bir gelen kuraklık olduğunda biz ne yapacağız? Yoksa bunun yerine doğalgazdan ürettiklerimizi mi kullanacağız? Doğalgaza haksızlık etmeden doğalgaz kaynaklarından elektrik üretebiliyor olmamız lazım. Şu an da bu santralların bu tür faydası var.

Tufanbeyli’de 3 ay önce ihale yaptık. Soma’da yaptık. Bursa’da yapıyoruz. Bolu Göynük’te var. Ancak 10 yıldır kömür santrallarının kurulamamış olmasının nedeni mevzuatlar değil. Özel sektör olarak ocağa verip de işletmeyen var. Bunlar ile alakalı biz şimdi yeni müeyyideler sunuyoruz. Diyoruz ki bu kömür 100 milyon ton. Bu kömür senin. Yatırım yaparsan bu kömür 30 yıllığına senin. Eğer yatırım yapmazsan 6 ay sonra benim. Eğer bir yerde stok yapılacaksa bu özel sektörün portföyünde olmaması lazım. Ben özel sektörü açtıktan sonra gerek dağıtım şirketini, gerekse üretim şirketini, gerekse kömür kaynaklarını özel sektör değerlendirir ise ne âlâ. Değerlendirmez ise biz işimize bakarız."

‘MADENCİLERİ KAPSIYOR’
“Özel sektör herhangi bir kaynağı, varlık satışıyla hangi modelle olursa olsun paylaşılacaksa Başbakanlık burada ortaya görüş koymak istiyor. Kanunun özü bu. Şu anda orada mıdır, değil midir dersek tabii biz Maden İşleri’nden Başbakanlığa gönderiyoruz. Orman ve Su İşleri de aynı şekilde kendisinden sondaj izni istendiğinde bir madencilik faaliyeti olduğunda oraya gönderiyor. Kamu varlığının özel sektörle makul oranda bir paylaşım işidir."

‘EPDK ÖZERKLİĞİ DEVAM EDECEK’

“Biz EPDK’nın veya bağımsız kurulların özerkliğini kaybetmelerini istemiyoruz. Türkiye’de enerji politikalarını ve stratejilerinin nasıl yapılacağını siyasi bütün riskleri üstüne alarak Enerji Bakanlığı yapar. Piyasanın düzenlenmesi ve denetlenme işini de EPDK. EPDK’nın yetişemediği alanlar oldu denetlemeyle alakalı, takviye edilmesi gereken yerler oldu. Biz onları yapıyoruz yoksa özerkliğinin kaldırılması söz konusu değil.”

Yukarı