Advertisement

Başbakan Erdoğan'ın Türk Hava Yolları (THY) ile Lufthansa'nın işbirliği yapmasına yönelik Almanya Başbakanı Merkel'den bir teklif aldığını açıklaması üzerine şirketin hisseleri yüzde 5 oranında değer kazandı. Zamanla bu suni değerlenme, işbirliği şartlarının ve detaylarının ortaya çıkmasıyla yerini daha gerçek bir atmosfere bırakacaktır. Çünkü ortada dolaşan ve algılanan işbirliği olabileceğine dair modellerle, iki şirketin yapısı, beklentileri karşılayacak gibi değil.
Lufthansa'nın yüzde 100'ü halk açık, THY'nin yüzde 49'u kamuda. Medyada ucuz yoldan yapılan çıkarımlarla ancak bir iki gün geçirebiliriz. İki şirketin uçak adedi, yolcu sayısı, gelirleri gibi detaylar yan yana koyularak alınacak bir mesafe söz konusu değil. Ayrıca iki şirketin Sunexpress'teki ortaklıkları da inişli-çıkışlı yoluna devam etti. Ve bunu takip eden başka bir ortaklık, işbirliği de olmadı. Mesela THY yönetimi ikram şirketi kurarken Lufthansa LSG Sky ile ortaklık yapmak istedi, ama yanaşmadılar.
Dünyanın en büyük ittifak grubu Star Alliance'ta içinde yer alan iki şirketin, bu çatı altında işbirliği kadar rekabetleri, hatta birbirlerinin önlerini kesmeleri de söz konusu. Mesela THY, başını Lufthansa ve müttefiklerinin çektiği oluşum sebebiyle Amerika içinde Star Alliance üyesi şirketlerle yolcu transferinde sıkıntı yaşıyor. Henüz Amerika bacağında Star üyesi United Airlines ile anlaşma yapabilmiş değil. Benzer durum Kanada için de geçerli. Çünkü Star içindeki United, Lufthansa ve Air Canada aynı zamanda stratejik ortak. Bir ay önce Chicago'da aldığım brifingde United yetkilisi, stratejik işbirliğinin ittifak üyeliğinden çok önde olduğunu ifade etmişti. Lufthansa'nın pazardaki durumu sebebiyle THY, ABD'de ittifak üyeleriyle ikili anlaşma yapamadı. THY de Star dışından JetBlue Airways ile anlaşma yaparak New York John F. Kennedy ve Washington Dulles havalimanlarından yolcularının ABD içi transferleri gerçekleştirmek zorunda kaldı.
Ancak başbakanlar siyasi irade koyar, şirketler işine gelirse birçok alanda işbirliği yapabilir. Uçak bakım, yer hizmetleri, yeni havayolu, ikram ve üçüncü ülkelerde çeşitli şirketler beraber kurulabilir, işbirliği yapılabilir. Lufthansa ve THY'nin ana şirketler bazında bir araya gelmesi, mevcut şartlarda üzerinde durulabilecek en son ihtimal. Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye'nin THY'si finansman bulup Lufthansa'yı satın alabilir, ortak da olabilir. Aynı şey Lufthansa için de geçerli. Swiss, Austrian gibi şirketlerin yanına THY'yi de ekleyebilir. Ama bu işbirliğinden farklı bir şey.Merkel ve % 100 halka açık Lufthansa

Almanya Başbakanı Merkel, Başbakan Erdoğan'a bir işbirliği teklif etmişse Lufthansa yönetimi, THY ile nasıl bir işbirliği yapacağının detaylarını aşağı yukarı çıkarmış demektir. Çünkü yüzde 100'ü halka açık olan bir şirket hakkında Merkel, ancak siyasi irade koyarak tavsiye makamında olabilir. Başbakan Erdoğan gibi karar makamında değil. Lufthansa yönetimi bu konuda Merkel'i devreye sokmuş olabilir. THY'nin asıl patronu Başbakan Erdoğan'ı da Lufthansa Yönetim Kurulu Başkanı değil, işbirliği veya ortak yönetim için elbette Başbakan Merkel'in bilgilendirmesi icap ederdi.
Ancak Almanya cephesinde konuyla ilgili pek fazla bir şey yok. Hatta yorum bile yapılmıyor. Nedeni nedir, biliyor musunuz? Çünkü Lufthansa'da hiç kamu hissesi yok. Lufthansa'nın % 62'si kurumsal yatırımcıların, % 38'i ise özel hissedarların. Ve şirketteki hisse dağılımı da ilginç. Yüzde 62.1 Almanya, % 4.4 İngiltere, % 6 Kanada, % 6.1 Lüksemburg, % 12.6 ABD ve % 8.8 diğer ülkeler.
Böyle bir hisse dağılımı olan ve % 100'ü halka açık olan şirket, THY ile işbirliği istiyorsa, iyi düşünmek gerekir!..

 

Putin Ankara Erdoğan İstanbul diyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aralık ayında Türkiye'ye yapacağı ziyaret, Suriye'nin durumu ve Suriye uçağındaki Rus kargosunun ne olduğuna dair bilgilendirmeye endekslenmiş durumda. Bu detaylar çözüldükten sonra ise devreye ikinci husus girecek. Putin, Ankara'ya iş ziyareti yapmak isterken, Başbakan Erdoğan ise Putin'i İstanbul'da ağırlamaktan yana.

Kapat