Güntay Şimşek

Cumhurbaşkanı savunma sanayiine de dokunacak!

Galiba Devlet Denetleme Kurulu (DDK) da olmasa derdimize çare olacak, bizleri haksız-hukuksuz konularda aydınlatacak bir kurum, devlette bir makam bulmakta zorlanacağız. Zira kamu kurumlarıyla ilgili ciddi tartışmalı konuların gündeme getirilmesine, doğruluğundan kuşku olmayan rahatsız edici mevzulara temas edilmesine pek aldıran olmuyor. Hatta tenezzül edip tek satır cevap veren dahi çıkmıyor. Tam bu noktada Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla DDK'nın devreye girerek, kamuoyunun gündemine gelen ciddi hadiselerin aydınlatılması yönünde gayret göstermesi bir devlet olduğumuzu hatırlamamıza katkı sağlıyor.
DDK'nın raporlarına göz gezdirin. Hem bilgilenir, hem de yapılan onca yanlış ve hukuksuz işlere devletimizin bir yerlerinde dikkat kesilenler olduğu için ümidinizi kaybetmezsiniz. Son olarak DDK'nın radarına 6 kurum daha girmiş. Bunlardan birisi de Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM). SSM'nin bir nevi röntgeni çekilecek. Gerekirse neşter atılacak gibi. Savunma sanayiinde öylesine iş kotaran konjonktüre uygun kişiler var ki, temsil ettiği yabancı kurumun ve ürünün adını ezbere yazması dahi mümkün değil.
Bu gerçeklerle Türkiye'nin savunma sanayiinde gelişmesinin önü kesiliyor, mühendislerimiz ve milli şirketlerimizle altından kalkacağımız işlere imza atılmasının önü açılmıyor. Savunma sanayiinde ciddi ihracatçı olma imkânlarımız varken, büyük ithalatçılık birilerine daha sevimli geliyor.

 

Milyar dolarlık alım var hesap veren yok

Yakında uzun menzilli füze alımı için ihale yapılacak. Amerika'dan Patriot, Rusya'dan S-400 (Rusya S-300 öneriyor), Çin'den FD-2000 ve Fransa-İtalya ortak yapımı Eurosam Samp-T modellerinin ihaleye girmesi bekleniyor. Ancak, Türkiye 4 adet hava savunma sistemine acilen sahip olmak istediğinden, ihale yarışında bu detay başka bir tabloyu ortaya çıkaracak. 4 milyar dolar rakam da başka türlü telaffuz edilebilir. Güçlü ordu ve güçlü devletten bahsedilirken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi olmadığı gerçeğinin de altı çizilmiş oluyor. Üstelik elde olan kısa ve orta menzilli sistemlerde yine ithal ürünler...
Bu denli büyük alımların yapıldığı, "Yerli ve milli savunma sanayii kuruyoruz" naralarının atıldığı ülkemizde, savunma sanayiine milyar dolarlar harcanırken kamu yönetiminin hesap verilebilirliği önemlidir. Aksi halde devlet-toplum ilişkilerinin işleyişi sağlıklı olmaz. Halihazırda birçok kamu kurumunun "mali konularda hesap verilebilirlik, adil ve dürüst olma konusunda hesap verilebilirlik, gücün kullanımı konusunda hesap verilebilirlik ve performans konusunda hesap verilebilirlik" gibi hususlarda sınıfı geçeceğini zannetmiyorum. DDK uzmanları da bu hususları önemsiyorlar. Ülke savunması, silah alımı, TSK denince akan sular duruyor, ama ülkenin kaynaklan harıl harıl akıyor. "Denetimlerde ciddi sıkıntı var" sözü yetersiz, çünkü ihaleleri de, alımları da kendine özgü olduğundan denetim yok, kontrol var.

 

İhale var ama sonuç yok

Kısa süre önce Savunma Sanayii Müsteşarlığı çatısı altında bağımsız ve denetimsiz faaliyetlerini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) hakkında fuar ihalesi tartışması yüzünden ciddi bir karar çıktı. Aselsan, TAI, TEİ, Roketsan, Havelsan gibi dev şirketleri etkilemesi beklenen Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) mahkeme kaynaklı ciddi ve yerinde kararı bakalım ne getirecek? Daha önce TSKGV'nin bir şirketiyle iş yaptınız ya da ihalesine girdiniz ve haksız yere kaybettiğinizi düşünseniz bile hakkınızı arama şansınız yok gibiydi, yoktu. Çünkü her türlü işi devletle olmasına rağmen özel şirket gibi hareket ediyorlardı.
DDK'nın denetimiyle savunma sanayimizin daha sağlıklı yapıya kavuşmasının önü açılacaktır. Daha önce de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Rekabet Kurumu, kapatılan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun denetlenmiş, ciddi bulgu ve tespitlere ulaşılmış olması, kayıtlara girmesi açısından önemli...

Yukarı